Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Uziemienie odgromu i instalacji elektrycznej
Autor Wiadomość
mrleaf 
Uczestnik forum
to3masz999

Wysłany: 16-02-16, 11:21   Uziemienie odgromu i instalacji elektrycznej

Witam specjalistów

Szukam porady
Wykonuję instalacje elektryczną na starym, zabytkowym budynku. Inwestor chce w piwnicy mieć piec indukcyjny do podgrzewania wody (ciepłej i grzewczej), moc ok 20kW. Na budynku jest instalacja odgromowa, ale po rozkopaniu fundamentów okazało się, że zwody co prawda prowadzą do ziemi, ale przyspawany był do nich drut zbrojony (fi 16) i tak zostały zakończone. Ciężko mi powiedzieć czy są wbite czy położone i na jakiej długości. Oczywiście po 10latavch tych prętów prawie nie ma, zaś wąsy oderwałem ręką.( "fachowcy" nie zakonserwowali żadnego spawu tylko goły zakopali w ziemi)
Oczywiście są do poprawy. Zdecydowałem się (brak projektu) na uziomy pionowe, długość 4,5m fi 16 (będę je wbijał z miernikiem w ręku, chcę zejść poniżej 10om, a jak się da to poniżej 5ciu. Uziomy NIE BĘDĄ łączone bednarką.
Gleba raczej miodzio, grunt mocno podmokły.
Wróćmy do piwnicy
Tu wbiłem dwie szpile po 3m ((1,5m poniżej zewnętrznego poziomu gruntu) w celu doziemienia pieca indukcyjnego (i wewnętrznej instalacji grzewczej). Teren podmokły, więc w zasadzie całe szpilki są zatopione w wodzie (wystają tylko połączenia). Szpilki oczywiście połączyłem, wyciągnąłem na zewnątrz bednarkę, którą chcę połączyć z rozdzielnią (W zasadzie z szafką licznikową, którą na nowo będzie stawiać energetyka). Szpilki oczywiście wbite są wewnątrz obrysu budynku, nie na zewnątrz.

Mam w związku z tym parę pytań:
1) Czy muszę łączyć uziomy pionowe bednarką czy nie ma takiej konieczności, jeśli na 4ech szpilkach uzyskam bardzo dobre wyniki w pomiarach (powiedzmy poniżej 10omów). (Zwody będą połączone jedynie napowietrznie, poprzez druty odgromowe na dachu)

2) Czy muszę łączyć uziom instalacji odgromowej z uziomem instalacji elektrycznej? Inwestor nalega, żeby tego nie łączyć jeśli nie ma konieczności gdyż chciałby odseparować sprzęt elektryczny od instalacji odgromowej. Tu zaznaczam, że ma przykre doświadczenie, gdyż na jednym z jego sklepów uderzenie pioruna spaliło mu sprzęt za 170tys. zł mimo poprawnie wykonanej instalacji odgromowej i zastosowania przeciwprzepięciówek (nie daję gwarancji, że były dobrze dobrane i odpowiednio zainstalowane).
Czy trzeba łączyć te uziomy jeśli część jest wbita w piwnicy, pod posadzką, a więc w zasadzie wewnątrz budynku.

3) Czy rozdzielnie główną budynku (znajduje się wewnątrz) łączyć z uziomem instalacji elektrycznej mimo iż punkt podziału będzie zrobiony w szafce licznikowej, oddalonej o ok. 20m od rozdzielni głównej.

4) Czy GSU wykonać w piwnicy czy w rozdzielni głównej budynku, ewentualnie szafki licznikowej? Dodam, że od rozdzielni głównej budynku do piwnicy będzie ok 30m, zaś w piwnicy mam do uziomu owe 30cm, ale główny przewód zasilający nie będzie wprowadzany do budynku przez piwnicę tylko do RG 30m dalej. Jeśli miałbym wyprowadzać bednarkę do rozdzielni głównej budynku to będzie "wystawała" ponad ziemię o jakieś 5-7m.

5) Czy uziom instalacji elektrycznej (nie odgromowej) należy umieszczać w rurach PCV przy wejściach do budynków czy ta norma tyczy się to tylko uziomów odgromowych?

Proszę o jakieś porady i merytoryczne wskazówki. Mile widziane odwołania do norm, fachowej literatury, a nie własnego widzimisię.

mrleaf 
Uczestnik forum
to3masz999

Wysłany: 16-02-16, 12:11   

Gdyby opis był skomplikowany - załączam rysunek poglądowy (wykonany na kolanie :p ).
Mam nadzieję, że nie utrudnia sprawy tylko choć nieco ją obrazuje.

rys_pogl.png
Plik ściągnięto 79 raz(y) 16,72 KB

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 16-02-16, 14:49   

Witam

Tak ogólnie to na takie zmiany polskie prawo wymaga projektu. Do tego zdrowy rozsądek też podpowiada żeby odpowiedzialność spoczywała na osobie odpowiednio ubezpieczonej w razie "W". jakbyś miał projekt to byś znał odpowiedzi na wszystkie zadane pytania.

mrleaf 
Uczestnik forum
to3masz999

Wysłany: 16-02-16, 15:09   

Wiem, doskonale to rozumiem. Projektant prędzej czy później musi się pojawić (od samego początku staram się to uzmysłowić inwestorowi), bo budynek będzie pełnił rolę użyteczności publicznej (docelowo to będzie hotel).
Póki jednak mam rozkopaną ziemię to chciałbym rozwiązać problem jak najmniejszym kosztem, nie czekając na projektanta.
Wiem, że temat uziomów jest bardzo rozległy i jeden ekspert będzie miał inne zdanie niż drugi, co nie ułatwia mi sprawy.

Bardzo dużo rozumiem jeśli chodzi o fizykę prądu, ale przyznaję, że tutaj mam małą zagwozdkę i nie wiem jak ją rozwiązać, bo jeden projektant powie mi A, zaś drugi powie B :/

Dodam, że z moich oględzin wychodzi na to, że uziom odgromu i uziom instalacji dotychczas były rozłączne i żadna część uziomu nie znajdowała się pod powierzchnią budynku, zaś do RG nie była doprowadzona bednarka, jedynie przewód PE z szafki przed budynkiem.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-02-16, 19:02   

Jako że kolega wiedzę inżynierska ma tu materiały do przeczytania na temat obydwu problemów.
http://edwardmusial.repub...undamentowe.pdf
http://andrzej.sowa.eu.org/

Odpowiedz do tematu