Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
SEP do 1kV po Liceum Ogólnokształcącym
Autor Wiadomość
piotreks-89 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 17:26   SEP do 1kV po Liceum Ogólnokształcącym

Witam!

Jako, iż jest to pierwszy mój post na tym forum, chciałbym się z kolegami i koleżankami przywitać. Mam na imię Piotr i jestem tegorocznym maturzystą. :) Uczęszczam do LO, profil mat-fiz.

Jako, że czekają mnie najdłuższe wakacje w życiu, to po raz kolejny zamierzam iść do pracy. Miałem już okazję pracować poniekąd w zawodzie elektryka - przez miesiąc pomagałem przy składaniu szaf sterowniczych, a następnie przez kolejny miesiąc już sam je składałem ze schematów (bez uruchamiania). Wiedzę, jako taką posiadam - pasjonuję się od kilku już lat elektroniką, robotyką amatorską oraz informatyką. Stale także ją poszerzam. Nie jest to wiedza stricte elektryczna, ale pokrewna i mająca dość sporo wspólnego (tak mi się przynajmniej wydaje).

Co prawda czeka mnie za niedługo matura, ale myślałem, żeby zrobić sobie "uprawnienia" SEP do 1kV w zakresie eksploatacji i być może dozoru (w cudzysłowie, gdyż mam na myśli świadectwo kwalifikacyjne potwierdzające zdanie egzaminu). Na studia oczywiście też planuję iść (kierunek AiR), ale uprawnienia chciałbym zdobyć już wcześniej, gdyż ułatwia to chyba znalezienie już pracy w zawodzie w trakcie studiów.

Co o tym szanowni koledzy myślą? Już przestudiowałem dość sporo tematów o SEP'ie i nie jestem do końca pewien czy rzeczywiście już mi się to przyda oraz czy podołam temu zadaniu. Niektórzy piszą, iż egzamin jest banalny, inni mają odrębne zdanie. Ogólnie ja wychodzę z założenia, iż szybciej dostanie zatrudnienie osoba z uprawnieniami i tą myślą się kieruję, myśląc o podejściu do egzaminu. Zaznaczam również, że już podjąłem naukę niezbędnych podstaw. Zostanę dopuszczony do egzaminu jako osoba, która nie posiada kierunkowego wykształcenia (z tego, co się doczytałem wystarczy mieć ukończone 18 lat)? Do kategorii G1 (eksploatacja + ewentualnie dozór) wystarczy taki jednodniowy kurs (potem oczywiście praktyka pod okiem doświadczonych elektryków)?

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 20:13   

Bez przesady mamy takie kraj gdzie kucharz jest elektrykiem a ty masz wyrzuty sumienia . To jest chore oczywiście ale sory taki mamy kraj.
Ale jedno jest pocieszające że liznąłeś tematu podczas montażu. Więc nie będzie trudno zdać jeśli się pouczysz są opracowania i lektury na ten temat . Kwalifikacje na " D" odpuść sobie na kilka lat (po studiach) jeśli masz głowę otwartą to idź .

piotreks-89 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 20:43   

Dziękuję koledze za opinię. W takim razie kategorię D, póki co sobie odpuszczę.
Może kolega polecić jakieś konkretne opracowania? Jak już pisałem - staram się dokształcać w temacie i przestudiowałem już kilka stron internetowych i utrwalam podstawy, ale chętnie zaczerpnę polecanych materiałów.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 20:46   

Kupić książkę , internet tylko dla uzupełnienia wiedzy.
http://www.empik.com/egza...58714,ksiazka-p

piotreks-89 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 21:17   

Książka wydaje się dobrym wyborem i zarazem zbiorem wiedzy. Zamówiłem ją (oraz "Sztukę Elektroniki" :) ). Nachodzi mnie pytanie czy wystarczy sama książka bez kursu, ponieważ jest recenzowana przez rzeczoznawców SEP, czy jednak na kurs też iść i zapłacić, bo "krzywo patrzą"? ;-)

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 23:35   

E... bez przesady jeśli kolega ze schematów łączył szafy to wie co w trawie piszczy. Ochrona pporaż, rozróżnianie sieci i pierwsza pomoc to najważniejsze tematy.

piotreks-89 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-02-16, 23:41   

W takim razie czekam na książkę i biorę się do nauki. Dziękuję za pomoc! :)

Odpowiedz do tematu