Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Żywotność izolacji - Pomiary
Autor Wiadomość
matis785 
Uczestnik forum
Technik

Wysłany: 18-02-16, 22:19   Żywotność izolacji - Pomiary

Jak koledzy wykonujący pomiary w budynkach mieszkalnych przypisujecie kolejną datę pomiarów mając pole do popisu od 0 do 5lat. Mając na uwadze minimalna wartość 1MΩ

Gdy rezystancja któregoś z obwodów wychodzi 1MΩ przyjąć np. 1 rok a może kilka miesięcy ?
A np. gdy wychodzi koło 5MΩ to już z 2 lata ?

Nie znalazłem nigdzie zapisu, który by to normalizował.

yonagold 
Uczestnik forum
młodziak :-)

Wysłany: 19-02-16, 10:00   

Jeśli mówimy o budynkach mieszkalnych - jeśli wychodzi w normie to dopuszczamy instalację i następny przegląd za 5 lat.

Inaczej jest w budynkach użyteczności publ. tam rezystancja izolacji jest co roku.

To oficjalnie zgodnie z wymaganiami....

ALE... jeśli widzisz że instalacja jest stara i się sypie to nie zaszkodzi dopisać w uwagach, że ze względu na jej stan należy wykonać pomiar szybciej...

matis785 
Uczestnik forum
Technik

Wysłany: 19-02-16, 10:27   

Właśnie mówimy o budynkach mieszkalnych i to jeszcze większości z TN-C mamy tu do dyspozycji prawnie od 0do 5 lat
Sama informacja, że ze względu na jej stan należy wykonać pomiar szybciej. Jest bezsensowna, bo równa się po prostu w wystawieniem protokołu z wcześniejszą data badania np. za 2 lata. Nurtuje mnie to pytanie, ponieważ w przetargach spółdzielczych są na tyle aroganccy, że piszą >> BADANIA PIĘCIOLETNIE zakładając z góry, że albo jest sprawna instalacja, albo termin następnego badania za 5 lat.
1MΩ to nie dużo tylko jak oszacować czy wytrzyma jeszcze z 5 lat ?

yonagold 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-02-16, 11:46   

Cytat:
Sama informacja, że ze względu na jej stan należy wykonać pomiar szybciej. Jest bezsensowna, bo równa się po prostu w wystawieniem protokołu z wcześniejszą data badania np. za 2 lata

Nie do końca, zalecenie może być w uwagach a to czy spółdzielnia się zastosuje to jej sprawa.
I nie należy wykonać "a zaleca się"...

W przypadku awarii ty jesteś w porządku

matis785 
Uczestnik forum
Technik

Wysłany: 19-02-16, 14:11   

No tak, ale jeżeli Zaleca Pan badanie wcześniej to dlaczego termin Pan nie wpisał wcześniejszy tylko maksymalny skoro instalacja jest w kiepskim stanie .

yonagold 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-02-16, 09:51   

Sposobem oceny stanu izolacji jest pomiar rezystancji izolacji. Jeśli wychodzi w normie, nawet na granicy to nie ma wyjścia i trzeba taką instalację dopuścić do użytkowania i uznać za bezpieczną, a następne badanie datować za 5 lat.

Każdy elektryk nawet bez mierzenia stwierdzi stan przewodów/okablowania, a szczególnie wtedy gdy to wszystko jest mocno wyeksploatowane. Jednak w mojej ocenie na tej podstawie nie możesz nakazać badania np. za rok, ponieważ Twój zleceniodawca może mieć pretensje do Ciebie, że zalecasz przeglądy częściej niż w ustawie.

Co innego zalecenie, następny przegląd za 5 lat ale Ty zalecasz np. za rok. Jest to zalecenie. Spółdzielnia wtedy ma informację, i tylko od niej zależy co z nią zrobi...

Tak naprawdę to elektryk/pomiarowiec nie może nic nakazać. Sęk w tym aby uświadomić właściciela jaki jest stan jego instalacji i pokazać że to od jego decyzji wszystko zależy.

W protokołach Kolega ma od 0-5 lat tylko dlatego że takie są protokoły, tak jak mówiłem, są obiekty gdzie Riso mierzy się co roku - taki wzór protokołu ale przy mieszkaniówce 5 lat.

A tak zupełnie na boku, moim zdaniem pomiar Riso w instalacjach TN-C, mieszkaniówka są mocno utrudnione...

Bo żeby to zrobić w 100% dobrze... Trzeba by praktycznie rozplombować wszystkie liczniki.
Pomijam fakt, czy po rozpięciu tego wszystkiego pomiarowiec musi zwrócić szczególną uwagę na ponowne spięcie wszystkiego.
Moim zdaniem bardziej należy się skupić na sprawdzeniu SWZ, podłączeniu bolców, pomiarze pętli. Z mojej praktyki wynika ze jest totalna maskara w Polsce i całkowity brak świadomości czym może skutkować brak bolca w gniazdku od lodówki czy pralki.

I uważam, że w kwestii przeglądów powinno się zmienić wytyczne i priorytetowo potraktować pomiary pętli.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-02-16, 13:31   

yonagold napisał/a:
Inaczej jest w budynkach użyteczności publ. tam rezystancja izolacji jest co roku.
To oficjalnie zgodnie z wymaganiami....
yonagold napisał/a:
tak jak mówiłem, są obiekty gdzie Riso mierzy się co roku - taki wzór protokołu
Na jakiej podstawie tak twierdzisz, poproszę o namiary na przepisy, normy albo coś podobnego.
No i ten wzór protokołu, gdzie go można znaleźć. I żeby zawierał wymaganie do częstszego sprawdzania Riso, niż Prawo Budowlane...

yonagold 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-02-16, 09:21   

Z palca sobie nie wyssałem ;)
PN-HD 60364-6

ZL I - budynki użyteczności publicznej lub ich części, w których mogą przebywać ludzie w grupach ponad 50 osób,
ZL II - Budynki lun ich części przeznaczone do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
ZL III - szkoły, budynki biurowe, domy studenckie, internaty, hotele, ośrodki zdrowia, otwarte przychodnie lekarskie, sanatoria, lokale handlowo-usługowe, w których może przebywać do 50 osób, koszary, pomieszczenia ETO, zakłady karne i inne podobne.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-02-16, 12:31   

yonagold napisał/a:
Z palca sobie nie wyssałem
PN-HD 60364-6
A jednak...

W którym miejscu normy PN-HD60364-6:2008 znajduje się przywołana przez Ciebie tabelka, bo znaleźć nie mogę?...

yonagold 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-02-16, 19:09   

Chodziło mi ot to, że aktualnie obowiązujące jest 5-lat wg PB i znanej nam PN-HD...

Ta tabelka jest z Rozporzdzenia MSWiA z dnia 3.11.1992 i można się na nią powołać jednak jakby nadrzędnym aktem jest norma PN-HD i PB.

Znam Gminę, która wykonywała pomiary Riso właśnie na podstawie tej tabeli...

Myślę, że chyba temat został wyczerpany ;)

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-02-16, 19:39   

yonagold napisał/a:
jakby nadrzędnym aktem jest norma PN-HD i PB.
Jesteśmy na forum technicznym, wypadałoby być precyzyjnym w swoich wypowiedziach, a nie powoływać się na jakieś bajki z krainy deszczowców.

Odpowiedz do tematu