Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary Elektryczne
Autor Wiadomość
Jaco11 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-02-16, 20:07   Pomiary Elektryczne

Wiem ze temat był wałkowany ale teraz mam problem

Jestem elektrykiem od 20 lat
Posiadam własną działalność elektryczną wykonuję pomiary elektryczne
z zawodu jestem elektrykiem nie inżynierem !
posiadam kwalifikacje do wykonywania pracy na stanowisku DOZORU oraz Eksploatacji w zakresie obsługi ,konserwacji , remontów montażu , kontrolno -pomiarowym dla grup od 1do 10
Ubezpieczenie OC
Mierniki z certyfikatem kalibracji ?
czy mogę wykonywać przeglądy elektryczne na Budynkach Użytku Publicznego .

Bo podobno nie .

Proszę o pomoc w tej kwestii

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 23-02-16, 20:39   

Jaco11 napisał/a:
czy mogę wykonywać przeglądy elektryczne na Budynkach Użytku Publicznego
Oczywiście, że tak.
Prawo budowlane nie różnicuje budynków na użytku publicznego i inne.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-02-16, 20:54   

e-sparks napisał/a:
Prawo budowlane nie różnicuje budynków na użytku publicznego i inne.

E.. chyba różnicuje .
Art. 62. 1. Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli:
I dalej czytamy.
Obowiązek kontroli, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, nie obejmuje właścicieli i zarządców:
1)budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
A ma to reperkusje w dalszej części PB.

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum
wkładam kij w mrowisko

Wysłany: 23-02-16, 21:07   

Wyraziłem się skrótowo, dla celów "pomiarowych" nie ma różnicy pomiędzy sposobami/celami użytkowania obiektu budowlanego.
Kolega Jaco11 ma niezbędne "papiery", aby przeglądy instalacji elektrycznych wykonywać bez względu na ich umiejscowienie.
Jaco11 napisał/a:
Bo podobno nie .
Tak mógł stwierdzić jedynie cieć uzurpujący sobie i tylko sobie prawo do tej części rynku pomiarowego w Twojej miejscowości.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-02-16, 21:43   

e-sparks napisał/a:
Kolega Jaco11 ma niezbędne "papiery", aby przeglądy instalacji elektrycznych wykonywać bez względu na ich umiejscowienie.

No chyba nie, bo czytamy dalej że ;
Art. 12. 1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz techniczno-organizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:

I teraz dalej ;
sprawowanie kontroli technicznej utrzymania obiektów budowlanych;

A chyba pomiary ochrony są kontrolą techniczną obiektu budowlanego.

A teraz idąc tym tropem czytamy dalej ;
4.24) Kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5–6a, przeprowadzają osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Więc chyba tu leży powód odmowy koledze Jaco wykonania tego zadania.
Wiadomo że wystarczy znaleźć kogoś z UB kto będzie nadzorował prace i wystawi protokół.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-02-16, 10:06   

simcode napisał/a:
z zastrzeżeniem ust. 5–6a

To jest dość ważne słowo, gdyż wyklucza pewne osoby z tego wymagania.
To znaczy wyklucza osoby posiadające UB a nadaje inne wymaganie punktom 5 i 6a.
Wymaganie to świadectwo kwalifikacji na stanowisku Dozoru.

Urząd mi to interpertował, gdzieś mam na piśmie.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-02-16, 16:14   

kozi966 napisał/a:
To jest dość ważne słowo, gdyż wyklucza pewne osoby z tego wymagania.
To znaczy wyklucza osoby posiadające UB a nadaje inne wymaganie punktom 5 i 6a.

Gdybyś znalazł , bo wiesz sam że temat często się pojawia w styczności z dystrybutorami energii nie chcą odbierać budynków czy obiektów bez UB .

Jaco11 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-02-16, 17:48   

Koledzy sympatyczni mogę czy nie

kozi966 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-02-16, 19:54   

Jaco11 napisał/a:
Koledzy sympatyczni mogę czy nie

Jeżeli posiadasz świadectwo dozoru nad eksploatacją, to tak.

Cytat:

Szanowny Panie,

Nawiązując do Pańskiego zapytania z dnia 19 marca 2013 r. oraz rozmowy telefonicznej z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie określenia osoby odpowiedzialnej za wykonanie pomiarów i podpisanie protokołu pomiarowego przy okresowej 5-letniej kontroli budynków w zakresie instalacji i sieci elektrycznej w załączeniu przesyłam odpowiedź Departamentu Energetyki w podobnej sprawie (z zamazanymi danymi odbiorcy z uwagi na ochronę danych osobowych), której konkluzją jest poniższe stwierdzenie.

"(...) dokonujący przeglądu stanu instalacji elektrycznej (w tym pomiarów), w myśl przytoczonych przepisów powinien się legitymować aktualnym świadectwem kwalifikacyjnym potwierdzającym posiadanie przez tą osobę kwalifikacji wymaganych przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci, wydanym zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznejz dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89 poz. 828 z późn. zm.).

Jednocześnie chciałbym poinformować, że Minister Gospodarki, jako organ administracji rządowej, nie jest uprawniony do przedstawiania wiążącej wykładni przepisów prawa (dokonywania ich interpretacji). W indywidualno-konkretnym przypadku wykładni przepisów dokonuje podmiot stosujący prawo."

Przy czym należy dodać, że dokonujący pomiarów powinien potwierdzić dokonanie tej czynności poprzez złożenie stosownego podpisu na protokole pomiarowym.

Z poważaniem,

Igor Lange
Naczelnik Wydziału / Head of Unit

Departament Energetyki / Department of Energy
Ministerstwo Gospodarki / Ministry of Economy
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa / Warsaw
Polska / Poland
tel. / phone: +48 22 693 52 95
faks / fax: +48 22 693 40 37
e-mail: igor.lange@mg.gov.pl

Oraz na zapytanie:
Cytat:

W nawiązaniu do:
Dz.U. 2009 nr 161 poz. 1279
Ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami

a konkretnie:

art. 62

b) ust. 4 i 5 otrzymujà brzmienie:
„4. Kontrole, o których mowa w ust. 1, z zastrze-
˝eniem ust. 5 i 6, przeprowadzajà osoby po-
siadające uprawnienia budowlane w odpo-
wiedniej specjalności.
5. Kontrole stanu technicznego instalacji elek-
trycznych, piorunochronnych, gazowych
i urządzeƒ chłodniczych, o których mowa
w ust. 1 pkt 1 lit. c, pkt 2 i pkt 6 oraz ust. 1b,
mogą przeprowadzać osoby posiadajàce
kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu
dozoru nad eksploatacją urzàdzeń, instalacji
oraz sieci energetycznych i gazowych.”;

Czy stwierdzenie „z zastrzeżeniem ust. 5–6a” definiuje osoby które są dodatkowo dopuszczone do wykonywania wymienionych czynności?

To znaczy, czy ustawa określa w ten sposób wykluczenie osób posiadających uprawnienia budowlane a w odpowiednim zakresie a dopuszcza jedynie osoby z kwalifikacjami? Czy może dopuszcza dodatkowo osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje?

Cytat:
Szanowny Panie,
Naszym zdaniem art. 62 ust. 4 ustawy - Prawo budowlane wskazuje, że kontrole przywołane w ust, 5, mogą wykonywać jedynie osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych, czyli uzyskane zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89 poz. 828 z późn. zm.). Zastrzeżenie ust. 5 ww. artykułu eliminuje zatem z wykonywania takich kontroli przez osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

Z poważaniem,
Igor Lange
Naczelnik Wydziału / Head of Unit

Departament Energetyki / Department of Energy
Ministerstwo Gospodarki / Ministry of Economy
Plac Trzech Krzyży 3/5
00-507 Warszawa / Warsaw
Polska / Poland
tel. / phone: +48 22 693 52 95
faks / fax: +48 22 693 40 37
e-mail: igor.lange@mg.gov.pl

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-02-16, 22:06   

No i mamy wyjaśnione ciekawe co na to inwestor. A swoją drogą czy nie można napisać artykułu tak zacnego prawa jak P.B . by nie było wątpliwości . Bo każdy czytając te artykuły odnosi zgoła odmienne zdanie . Dzięki kolego.
Ps. Najdziwniejsze że takie szykany spotykają wykonawców i to nie rzadko.

Szlomo 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-06-16, 08:30   

Wykonawców szykany spotykają w pierwszej kolejności. Dobrze, że pojawiają się informacje, które niejako oddziałową na Ciebie i na swoje opcje.
Generalnie jednak wypowiedź godna uwagi.

skibcia.a 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-08-16, 13:27   Wgląd w dokumenty

Dzień dobry,
Nie wiem, czy w dobrym miejscu piszę, ale nic nie mogłam znaleźć, a temat uprawnień idealnie mi się grał.
Na osiedlu, na którym mieszkam mamy elektryka narzuconego z góry przez wspólnotę mieszkaniową. Pan elektryk przychodzi i wykonuje przeglądy elektryczne, jednak nie tylko mnie zaniepokoiło jego zachowanie . Po rozmowie ze sporą ilością sąsiadów, mamy wątpliwości, czy Pan, który nas odwiedza ma odpowiednie uprawniania i kwalifikacje do wykonywania tego typu prac. Moje pytanie brzmi, czy mamy prawo poprosić tegoż Pana o okazanie jakiś dokumentów? Nie chcemy mu robić problemów na dzień dobry, tylko upewnić się, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-08-16, 20:03   

skibcia.a napisał/a:
Na osiedlu, na którym mieszkam mamy elektryka narzuconego z góry przez wspólnotę mieszkaniową. Pan elektryk przychodzi i wykonuje przeglądy elektryczne, jednak nie tylko mnie zaniepokoiło jego zachowanie . Po rozmowie ze sporą ilością sąsiadów, mamy wątpliwości, czy Pan, który nas odwiedza ma odpowiednie uprawniania i kwalifikacje do wykonywania tego typu prac. Moje pytanie brzmi, czy mamy prawo poprosić tegoż Pana o okazanie jakiś dokumentów? Nie chcemy mu robić problemów na dzień dobry, tylko upewnić się, że jest odpowiednią osobą na odpowiednim miejscu.

W protokole pomiarowym powinien być numer świadectwa kwalifikacji. Po nim można sprawdzić, czy człowiek posiada odpowiednie papiery.

skibcia.a 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-08-16, 12:13   

kozi966 napisał/a:
skibcia.a napisał/a:

W protokole pomiarowym powinien być numer świadectwa kwalifikacji. Po nim można sprawdzić, czy człowiek posiada odpowiednie papiery.

Dziękuję bardzo za informację, wrócę do domu z delegacji i spróbuję to zweryfikować.

Odpowiedz do tematu