Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza
Autor Wiadomość
sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-04-16, 23:35   Gniazdo typu F (SCHUCO) - po której stronie faza

Witam Kolegów.

Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie kiedy bolec ochronny jest na górze - to mamy sprawę jasną, bez pytań i dyskusji.

Ale czy jest jakiś przepis, norma mówiąca jak podłączyć przewód fazowy L w gniazdku typu F czyli takim SCHUKO jak w Niemczech ?
Jak wiadomo w takim gniazdku typu F wystarczy obrócić wtyczkę bo nie ma bolca ochronnego jak u nas tylko są zestyki na górze i dole....

Ale czy obowiązuje jaki standard dla gniazda typu F jak w Niemczech ?

Najbardziej interesowałoby mnie jako to wygląda u wszelkich naszych krajów ościennych (skandynawia, Łotwa, Litwa, Niemcy itd.)

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 07-04-16, 20:06   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie

To tylko w Polsce. W innych krajach przeważnie jest odwrotnie.
Oczywiście istnieją standardy międzynarodowe - przykład w tabeli poniżej.

Systemy międzynarodowe podłączania gniazda.JPG
Plik ściągnięto 504 raz(y) 51,4 KB

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-04-16, 21:14   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dla Polski jest sprawa jasna, że mimo braku przepisów przyjęło się jako standard podłączenie przewodu fazowego L w gniazdku typu E po lewej stronie

To tylko w Polsce. W innych krajach przeważnie jest odwrotnie.
Oczywiście istnieją standardy międzynarodowe - przykład w tabeli poniżej.

Witam,

dziękuje koledze Jack za rysunek - nie znalazłem czegoś takiego a trochę szukałem w google

rozumiem, że jest do widok patrząc na gniazdo zamontowane w ścianie ?

widać tu przewagę fazy po prawej stronie, w szczególności dla ostatniego gniazda oznaczonego jako D więc to zapewne Niemcy i gniazdo typu F (SCHUCO) o które pytałem.

Dziwi mnie tylko gniazdo drugie czyli B/F/CR/PL - jak rozumiem jest to m.in. nasz polski typ E gniazda - ale skąd tutaj faza po prawej ?

Czy na pewno jest to widok gniazda a nie czasem wtyczki a może pomyłka ?

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 08-04-16, 09:59   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
Dziwi mnie tylko gniazdo drugie czyli B/F/CR/PL - jak rozumiem jest to m.in. nasz polski typ E gniazda - ale skąd tutaj faza po prawej ?

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie.
Tak prawdę mówiąc to polaryzacja przy prądzie przemiennym nie ma znaczenia. Urządzenia elektryczne powszechnego użytku zakończone wtyczką 1-f są tak projektowane i budowane aby nie miało to wpływu na ich działanie. A jeżeli już ma to przewód nie powinien być zakończony wtyczką i podłączenia powinien dokonać wykfalifikowany elektryk.
Faza po lewej stronie w Polsce tak się już rozpowszechniła że stało się to standardem. W innych krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania można się doszukiwać standardów określonych w normach BS, VDE czy DIN. W Polsce brak. A rysunek pochodzi zdaje się z jakiegoś opracowania niemieckiego.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-04-16, 13:20   

Jack napisał/a:
Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:

Bo tak powinno być. To że faza w obecnych czasach jest po lewej stronie to błąd w sztuce i książkowe tego rozpowszechnienie. Za dawnych czasów kołek ochronny w gnieździe 1-f był umieszczony na dole gniazda. Faza znajdowała się wówczas po lewej stronie ( to jest określone w normie PN-90E-01242 ). W późniejszych czasach kołek ochronny przewędrował na górę gniazda, również faza przemieściła się na prawą stronę. Ale u Nas w Polsce faza jakimś tam cudem została nadal na lewej stronie.
Tak prawdę mówiąc to polaryzacja przy prądzie przemiennym nie ma znaczenia. Urządzenia elektryczne powszechnego użytku zakończone wtyczką 1-f są tak projektowane i budowane aby nie miało to wpływu na ich działanie. A jeżeli już ma to przewód nie powinien być zakończony wtyczką i podłączenia powinien dokonać wykfalifikowany elektryk.
Faza po lewej stronie w Polsce tak się już rozpowszechniła że stało się to standardem. W innych krajach jak Niemcy czy Wielka Brytania można się doszukiwać standardów określonych w normach BS, VDE czy DIN. W Polsce brak. A rysunek pochodzi zdaje się z jakiegoś opracowania niemieckiego.

Dziękuje Jack za szczegółowe wyjaśnienie.
Spotkałem się z tym opisem i widuje jeszcze czasami gniazda z bolcem ochronnym na dole - to super wygląda jak jest do niego podłączona wtyczka kątowa i kabel sterczy do góry - pewnie z tego powodu ktoś zaczął montować bolec ochronny na górze... aby przewód ładnie schodził w dół... Choć przecież można montować gniazda podwójne w pionie i jest wybór jak podłączyć wtyczkę kątową aby kabel nie tworzył zwisającej pętli.
Ja montuje tylko gniazda pojedyncze z bolcem ochronnym na górze...

Wracając do ważnej kwestii dla mnie po której stronie faza...

W moim przypadku ma to znaczenie bo po raz pierwszy w życiu spotkałem się z taką sytuacją (może poza piecami c.o. na gaz...).
Chodzi o to, że montuje urządzenia wyposażone w mały falownik Lenze 0,25KW i silnik trójfazowy 0,25KW (w trójkącie) i okazuje się po pomiarach jakie wykonałem nowym miernikiem Kyoritsu, że prawidłowe "dostarczenie" fazy do falownika powoduje, że prąd upływu do PE jest na poziomie 0,3-0,6mA a jeśli zamienimy przewód L z N to ten prąd upływu osiąga 8-9mA (to nie pomyłka - prawie 22 razy większy). Ten prąd upływu wynika on z pewnością z konstrukcji filtrów EMC w falowniku.
Przy okazji widać dobitnie, że warto zainwestować w dobry dokładny miernik z TRMS oraz pomiarem w paśmie WIDE.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 08-04-16, 21:10   

Witam
Cytat kolegi sunlux:
Cytat:
prawidłowe "dostarczenie" fazy do falownika

Ale przemiennik częstotliwości fabrycznie nie jest wyposażony w przewód z wtyczką. Urządzenie ma oznaczone zaciski do podłączenia na stałe. Dla odbiorników energii elektrycznej wyposażonych w przewód z wtyczką nie ma znaczenia z której strony jest faza.
Spotkałem się ze sterownikami do pieca, gdzie przewód był fabrycznie zakończony wtyczką a jednak polaryzacja miała znaczenie ponieważ sterowana powinna być tam faza a nie neutralny. Uruchamianie pieca pierwszy raz wykonuje doświadczony serwisant lub kwalifikowany pracownik i powinien zwrócić na ten aspekt uwagę.

sunlux 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-10-16, 17:18   

Jack napisał/a:
Ale przemiennik częstotliwości fabrycznie nie jest wyposażony w przewód z wtyczką. Urządzenie ma oznaczone zaciski do podłączenia na stałe. Dla odbiorników energii elektrycznej wyposażonych w przewód z wtyczką nie ma znaczenia z której strony jest faza.

Rozumiem ale urządzenia, które wykonuję musza być wyposażone już we wtyczkę.
W przypadku Polski z reguły nie ma problemu ponieważ zazwyczaj faza L jest po prawidłowej stronie.
Ale wysyłając urządzenia za granicę już tej reguły nie ma.
Serwisy potwierdziły, że faza L występuje bardzo różnie w różnych krajach.
Teraz do urządzenia w instrukcji jest opisane, że faza L musi być podłączona pod przewód brązowy i takie rozwiązanie eliminuje problemy z wyzwalaniem RCD przy 2-3 podłączonych urządzeniach. Teraz nie wyrzuca RCD nawet przy kilkunastu podłączonych urządzeniach.

Dziękuje koledze Jack za udział w dyskusji - temat jak dla mnie jest poważny.

Temat ogólnie do zamknięcia chyba, że ktoś ma jakieś uwagi.

Odpowiedz do tematu