Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rozkład rozpływu prądu
Autor Wiadomość
Patryk_L 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-06-16, 12:57   Rozkład rozpływu prądu

Witam, od października mam zamiar ruszyć na studia II stopnia elektrotechniki zaocznie. Skończyłem automatykę na wydziale elektroniki, gdzie męczyli nas głównie programowaniem i innymi zagadnieniami głównie z dziedziny sterowania i regulacji, zatem nie mam zbyt obszernej wiedzy na temat instalacji elektrycznych. Jestem na poziomie totalnego laika. Pracuję w branży automatyki budynkowej zatem podstawowa wiedza z tego zakresu bardzo przydałaby się w moim zawodzie. Prosiłbym zatem o pomoc w kilku zagadnieniach.

Wiem, że np. w układach siedzi TN-C, aby przejść na TN-S stosuje się rozdzielenie przewodu PEN na N i PE i dodatkowe uziemienie go. Zastanawia mnie jednak sens tego rozdzielenia, skoro fizycznie i tak mają one punkt wspólny, a powrotny prąd płynący przewodem N nie płynie w całości w kierunku ZN ? Zatem częściowo przez przewód PE również płyną prądy robocze ? A w przypadku np. przypadkowego uziemienia w innym miejscu dociera on również w miejsca nieporządane ? Dla zobrazowania moich myśli załączam schemat. Rozumiem, że rezystancja uziemienia przy GSW musi być możliwie najmniejsza, powoduje to również że prąd przepływa głównie tamtędy zamiast PEN ?

TEST.png
Pobierz Plik ściągnięto 212 raz(y) 9,94 KB

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-06-16, 20:50   

Ło PAnie, temat na cały wykład a nie dwa posty.
Patryk_L napisał/a:
Zastanawia mnie jednak sens tego rozdzielenia, skoro fizycznie i tak mają one punkt wspólny, a powrotny prąd płynący przewodem N nie płynie w całości w kierunku ZN ?

Rozdzielenie jest po to, aby np. móc zainstalować wyłącznik różnicowoprądowy.
Rozdzielony przewód PEN, na PE i N umożliwia dodatkowo zejście z przekrojem z ustawowego minimum (minimum dla przewodu PEN w AL to 16mm2 i w Cu to 10mm2).
Punkt wspólny mają przed instalacją, a nie po niej, więc przewód PE jest bezprądowy.
Dodatkowo układ TN-S ułatwia weryfikację uszkodzeń.
temat rzeka.

Patryk_L napisał/a:
Zatem częściowo przez przewód PE również płyną prądy robocze ?

Przez PEN, przez PE nie.

Patryk_L napisał/a:
A w przypadku np. przypadkowego uziemienia w innym miejscu dociera on również w miejsca nieporządane ?

Przy przypadkowym uziemieniu, zależnym od sytuacji, jest taka szansa.
Ten prąd I"" popłynie, natomiast takie uziemienie, czy raczej doziemienie, musiałoby mieć baaaardzo niską rezystancję przejścia. Przynajmniej porównywalną z tą dla której wykonano uziom.
Patryk_L napisał/a:
Rozumiem, że rezystancja uziemienia przy GSW musi być możliwie najmniejsza, powoduje to również że prąd przepływa głównie tamtędy zamiast PEN ?

Rezystancja przewodu PEN w stosunku do rezystancji uziemienia jest znacząca przeważnie.
Zatem gdy uziom nie jest fizycznie połączony z uziomem słupowym (a ten połączony z przewodem PEN na słupie) to te prądy są małe.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 28-06-16, 21:00   

Ło PAnie, temat na cały wykład a nie dwa posty.
Patryk_L napisał/a:
Zastanawia mnie jednak sens tego rozdzielenia, skoro fizycznie i tak mają one punkt wspólny, a powrotny prąd płynący przewodem N nie płynie w całości w kierunku ZN ?

Rozdzielony przewód PEN, na PE i N umożliwia dodatkowo zejście z przekrojem z ustawowego minimum (minimum dla przewodu PEN w AL to 16mm2 i w Cu to 10mm2).
Punkt wspólny mają przed instalacją, a nie po niej, więc przewód PE jest bezprądowy.
Dodatkowo układ TN-S ułatwia weryfikację uszkodzeń.
temat rzeka.

Patryk_L napisał/a:
Zatem częściowo przez przewód PE również płyną prądy robocze ?

Przez PEN, przez PE nie.

Patryk_L napisał/a:
A w przypadku np. przypadkowego uziemienia w innym miejscu dociera on również w miejsca nieporządane ?

Przy przypadkowym uziemieniu, zależnym od sytuacji, jest taka szansa.
Ten prąd I"" popłynie, natomiast takie uziemienie, czy raczej doziemienie, musiałoby mieć baaaardzo niską rezystancję przejścia. Przynajmniej porównywalną z tą dla której wykonano uziom.
Patryk_L napisał/a:
Rozumiem, że rezystancja uziemienia przy GSW musi być możliwie najmniejsza, powoduje to również że prąd przepływa głównie tamtędy zamiast PEN ?

Rezystancja przewodu PEN w stosunku do rezystancji uziemienia jest znacząca przeważnie.
Zatem gdy uziom nie jest fizycznie połączony z uziomem słupowym (a ten połączony z przewodem PEN na słupie) to te prądy są małe.

Patryk_L 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-06-16, 23:50   

Tak, tak jestem świadomy, że jest to temat rzeka. Czytam na ten temat kiedy mam chwilę, ale jest dużo właśnie takich spraw, które dla niektórych są oczywiste, dlatego niewyjaśniane. Dzięki wielkie za odpowiedź. Właśnie po części tak przychodziła mi na myśl, że pozwala to na zainstalowanie wyłącznika różnicowoprądowego, a wtedy gdy "upłynie" jakiś prąd przez PE to nastąpi jej zadziałanie.
Nie rozumiem jedynie ostatniego stwierdzenia.

Cytat:

Tzn. Rezystancja PEN >> Rezystancji uziomu. Zatem prąd płynie głównie do naszego uziomu ?

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 29-06-16, 08:06   

Patryk_L napisał/a:
Tzn. Rezystancja PEN >> Rezystancji uziomu. Zatem prąd płynie głównie do naszego uziomu ?

zle się wyraziłem. rezystancja a raczej impedancja obwodu L-PEN jest przewaznie rząd niższa niż obwodu L-Uziom.

Stad wynika, że prad w wiekszej czesci poplynie przez PEN.

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-07-16, 12:42   

kozi966 napisał/a:

Pomysł wydzielenia funkcji ochronnej z żyły przewodzącej prąd roboczy pojawił się wcześniej niż wyłączniki różnicowo-prądowe.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 03-07-16, 17:12   

zbich70 napisał/a:
Pomysł wydzielenia funkcji ochronnej z żyły przewodzącej prąd roboczy pojawił się wcześniej niż wyłączniki różnicowo-prądowe

Litości, to był tylko przykład.

Nic sensownego do dodania poza tym komentarzem?

zbich70 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-07-16, 07:15   

kozi966 napisał/a:
Litości, to był tylko przykład.

Wiem, że przykład.
Ale podany jako pierwszy sugeruje adeptowi jakoby bez RCD nie istniała ochrona przeciwporażeniowa.
Pozdrawiam. :smile:

Odpowiedz do tematu