Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Układy sieciowe TT i TN. Przejście odbiorcy z TT na TN
Autor Wiadomość
Gozdal 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-11-16, 08:05   Układy sieciowe TT i TN. Przejście odbiorcy z TT na TN

Witam serdecznie,
Chciałbym rozpocząć dyskusję nt
„Jakie konsekwencje ma przejście z układu TT na układ TN”
Przejście z układu TN na TT zostało szczegółowo opisane w wielu publikacjach Pana E. Musiała i jest oczywiste i zrozumiałe. Niestety w większości artykułów zauważyłem jedynie odpowiedz:
Jest jeszcze jedna sytuacja, kiedy w galwanicznie połączonej sieci dopuszcza się koegzystencję obu układów. Na czas zasilania awaryjnego wolno do sieci rozdzielczej o układzie TN dołączyć obwody sieci o układzie TT, pod warunkiem, że w instalacjach o układzie TN są wykonane połączenia wyrównawcze główne [11]. Manewr odwrotny, awaryjne zasilanie fragmentów sieci o układzie TN z sieci o układzie TT, nie jest dopuszczalny.
Np. http://edwardmusial.repub...i/alt_tn_tt.pdf

W Polce nadal istnieje wiele sieci pracujących w układzie TT. Chciałbym rozważyć pewną sytuację.
Zasilanie ze stacji transformatorowej wyprowadzone jest na sieć pracującą w układzie TT (napowietrzną lub kablową). Sieć ta zasila kilkanaście lub nawet kilkaset gospodarstw domowych. Ilość nie ma znaczenia.

Jedno z gospodarstw przechodzi kapitalny remont. Wszystkie instalacje zostają zdemontowane pozostały jedynie zaciski w rozdzielnicy.
Inwestor wynajmuje elektryka, który przychodząc do takiego obiektu sprawdza – na trzech przewodach (fazach) zasilanie jest, na jednym nie ma. Zwyczajna ocena sytuacji przez typowego polskiego elektryka. Zaczyna się remont obiektu, budowany jest otok dookoła budynku, lub fundamentowy (w przypadku całkowitej przebudowy obiektu). Elektryk wykonując tablicę rozdzielczą (w 99% przypadków) nie dzwoni do ZE, tylko:
A. wykonuje tablicę w układzie TN-C uziemiając przewód N przychodzący z sieci
B. wykonuje tablicę w układzie TN-„C” rozdzielając przewód N przychodzący z sieci na N i „PE”, bez uziemienia.

Rysunek w załączniku

Zastanawiam się nad niebezpieczeństwami przy takim układzie:
1. Czy zabezpieczenie nadmiarowopradowe zadziała. Sprawa pewnie zależeć będzie od wartości uziomu dla wariantu A, choć prąd zwarciowy wybierze najmniejszą linię oporu, wiec zamknie się przez N. Tu impedancja może być duża lub niewielka i to zależne jest od sieci i miejsca lokalizacji odbiorcy w sieci
2. Jakie konsekwencje dla odbiorcy może mieć rozdzielenie przewodu N na N i „PE” bez wykonania uziemienia (oczywiście poza jak bardziej niebezpiecznym w tej sytuacji upaleniem N w instalacji lub w stacji).
3. Najważniejsze – jakie konsekwencje może mieć wykonanie takiej instalacji dla pozostałych odbiorów.

W wariancie A (i chyba też w wariancie B) wykonanie takiej instalacji zmienia charakter całej sieci. W związku z powyższym, czy możemy powiedzieć, ze w Polsce na 100% mamy sieci TT. ZE nie kontroluje instalacji odbiorczych, wiec w żadnym wypadku nie ma mowy o pewności.

W obu powyższych przypadkach pętla zwarcia nie zamyka się już przez ziemie lecz przez przewód N, co zgodnie z artykułem Pana E. Musiała (http://www.redinpe.com/attachments/article/201/INPE_162-163_art_01.pdf) w pewnym sensie zmienia charakter sieci.
W wariancie B zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe może nie zadziałać a pomiar pętli zwarcia będzie b. trudny do wykonania.

Mam jeszcze pytanie dodatkowe do forumowiczów:
Jak zabezpieczane są sieci TT w stacjach trafo. Byłem w kilkudziesięciu i nigdy nie widziałem jakiegoś nietypowego zabezpieczenia (różnicowego). Czy sieci TT zabezpieczane są jak sieci TN – przy dużej impedancji pętli zwarcia co wyłącza takie obwody w przypadku uszkodzenia.
Jakie w ogóle są zalety stosowania sieci TT i dlaczego je stosowano (stosuje się).
.

Mam jeszcze jedną prośbę. Prosze nie pisać odpowiedzi typu:
taki elektryk to nie elektryk, nie powinniśmy nazywać tak a nie inaczej. Taka sieć to nie sieć. Gdzie się uczyłeś itp. Zależy mi na dyskusji z której można dowiedzieć się czegoś sensownego. Proszę również nie pisać "nie bo nie".

Pozdrawiam

Ps. to mój pierwszy post na forum SEP, wiec jeśli coś nie jest tak, proszę o wyrozumiałość

TT - TN.jpg
SCHEMAT
Plik ściągnięto 52 raz(y) 31,12 KB

Odpowiedz do tematu