Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomiary elektronarzędzi - klasy ochronności.
Autor Wiadomość
iSatsu 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-12-16, 19:37   Pomiary elektronarzędzi - klasy ochronności.

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Od niedawna zajmuję się pomiarami urządzeń elektroenergetycznych i ze względu na małe doświadczenie staram się bardzo skrupulatnie wszystko sprawdzać.
W związku z powyższym chciałbym o coś dopytać bardziej doświadczonych kolegów :-)

Dziś badałem szlifierki ręczne firmy KAVO. Mam pewne wątpliwości co do tego urządzenia. Otóż szlifierka jest zasilana przewodem IEC, czyli teoretycznie jest urządzeniem I klasy ochronności, jednak obudowa tegoż urządzenia nie posiada żadnego połączenia częściami przewodzącymi. W związku z tym nie ma możliwości sprawdzenia ciągłości PE dla całego urządzenia. Na chwilę obecną "roboczo" pomierzyłem ciągłość samego przewodu PE i wpisałem klasę ochronności "I i III", ale mimo wszystko nie jestem pewien czy można tak to zostawić. Na pewno urządzenie spełnia warunki dla III klasy, ponieważ działa w układzie separowanym z bezpiecznym napięciem po stronie wtórnej. Jak postępujecie w takich sytuacjach?

Dodam, że w instrukcji obsługi dla obu urządzeń jest cisza na ten temat...

Drugi problem jest nieco bardziej skomplikowany. Dotyczy szlifierki tarczowej, która na pewno nie jest urządzeniem III klasy, ponieważ nie posiada transformatora. Tam też występuje przewód PE, ale nie ma żadnego połączenia z częściami przewodzącymi biernymi na zewnątrz obudowy. Czy w takim przypadku należy rozkręcić urządzenie i wtedy dokonać pomiaru ciągłości PE czy wystarczy zmierzyć ciągłość samego przewodu IEC?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam!

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-12-16, 22:10   

A jakie znaczki klasyfikacji figurują na obudowach elektronarzędzi. Co to za typ tych urządzeń. Bo KAVO kojarzy mi się z dentystą.

iSatsu 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-12-16, 09:54   

simcode napisał/a:
A jakie znaczki klasyfikacji figurują na obudowach elektronarzędzi. Co to za typ tych urządzeń. Bo KAVO kojarzy mi się z dentystą.

No właśnie problem w tym, że nie ma żadnych znaczków klasyfikacji sprzętu. Jest to szlifierka ręczna KAVO EWL 4965.

Co do tego drugiego urządzenia to już znalazłem w instrukcji oznaczenie drugiej klasy ochrony, ale mimo tego jest wyprowadzony przewód PE, dlatego wysłałem do producenta zapytanie w tej sprawie.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 05-12-16, 19:45   

iSatsu napisał/a:
ale mimo tego jest wyprowadzony przewód PE,

Bo sobie ktoś z użytkowników taki podłączył , więc ma być usunięty.

iSatsu 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-12-16, 09:21   

simcode napisał/a:
iSatsu napisał/a:
ale mimo tego jest wyprowadzony przewód PE,

Bo sobie ktoś z użytkowników taki podłączył , więc ma być usunięty.

Nie zgodzę się z tym wnioskiem, podłączenie jest fabryczne.
Dostałem odpowiedź od producenta :

"Dear Mr. Stachowiak,

you are right. The TG125 is insulated and tested according to class II. But to fulfill the EMC requirements, we chose the solution to equip it with a PE connection, which is not unusual for class II products.
So if you need to apply your periodical electrical tests, you would need to do it according to class II (as we do in our end of line test).
I hope, I could help you with this information.

Best regards
Proxxon S.A.
Holger Thommes
Manager R&D

--
"
Odpowiedź mało satysfakcjonująca...

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 06-12-16, 21:59   

Ale co na to nasze polskie przepisyPN-IEC 60364 (arkusze grupy 4), . Te narzędzia są używane u nas.

iSatsu 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-12-16, 15:10   

Witam,

pomęczyłem trochę producentów tych urządzeń.

W przypadku KAVO dostałem serwisówkę w której zawarto sposób wykonywania pomiarów elektrycznych. Między innymi jest informacja o pomiarze ciągłości PE. Czyli jak dla mnie klasa I i III (układ separowany z niskim napięciem po stronie wtórnej).

PROXXON TG 125 ma przewód PE, jednak nie jest on podłączony do żadnych części przewodzących zewnętrznych. Producent upiera się, że urządzenie jest produktowane w procesie dla II klasy i w zakresie tej klasy powinien być sprawdzany (przewód PE nie pełni tam funkcji ochronnej).

Wniosek z całości jest taki, że na pewno warto pytać tylko trzeba wiedzieć gdzie pytania zadawać.

Niestety jestem trochę zawiedziony brakiem pomocy ze strony kolegów, bo w zasadzie nikt nie podzielił się własnym doświadczeniem w tej materii.
Nie tak powinno działać forum internetowe moim zdaniem, dlatego postanowiłem dokończyć temat wzbogacając go o to co mi udało się dowiedzieć.

Pozdrawiam!

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 11-12-16, 20:04   

iSatsu napisał/a:
Między innymi jest informacja o pomiarze ciągłości PE. Czyli jak dla mnie klasa I i III (układ separowany z niskim napięciem po stronie wtórnej).

Słuszna konkluzja .
iSatsu napisał/a:
Producent upiera się, że urządzenie jest produktowane w procesie dla II klasy i w zakresie tej klasy powinien być sprawdzany (przewód PE nie pełni tam funkcji ochronnej).

Takie kłamstwa produkują sprzedawcy by zaistnieć na rynku . To tak jak ze sprzedawanymi lampkami na choinkę wszystkie mają " CE" . Ty się trzymaj polskich przepisów i norm .
iSatsu napisał/a:
Niestety jestem trochę zawiedziony brakiem pomocy ze strony kolegów, bo w zasadzie nikt nie podzielił się własnym doświadczeniem w tej materii.

Niestety w naszym kraju badanie elektronarzędzi to trochę macoszy temat . Większość firm nie prowadzi w ogóle kart ,a badania ich są dla nich wytworem wyobraźni .Więc się nie dziw że na forum tak mało odpowiedzi .

RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 03-02-17, 20:34   

Witam.
W wyjaśnieniu obecności żyły PE w przewodzie zasilającym urządzenie w II klasie izolacji pomocne może być to opracowanie :http://edwardmusial.republika.pl/pliki/ochrona_zespoly_spalin_elektr.pdf , szczególnie materiał na stronach 15 i 16. Zachęcam do lektury.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 03-02-17, 21:01   

Cytat:
W wyjaśnieniu obecności żyły PE w przewodzie zasilającym urządzenie w II klasie izolacji pomocne może być to opracowanie :http://edwardmusial.republika.pl/pliki/ochrona_zespoly_spalin_elektr.pdf , szczególnie materiał na stronach 15 i 16. Zachęcam do lektury.

Kolega wskaże ten fragment bo nie daj "Bóg " nie kojarzę.

RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-02-17, 21:09   

Witam.
Warte uwagi jest ostatnie zdanie nad rysunkiem na stronie 16. Przewód zasilający szlifierkę kątową jest także przewodem ruchomym, a skoro jego żyła ochronna nie jest podłączona wewnątrz urządzenia w II klasie ochronności ( nie ma jej zresztą do czego w nim podłączyć ), to nie jest to żyła ochronna tylko wyrównawcza w systemie zasilania IU.
Jeśli któryś z Kolegów ma lepsze wyjaśnienie występowania wtyczki ze stykiem ochronnym i żyły " ochronnej" w przewodzie zasilającym urządzenie w II klasie ochronności, to chętnie się z nim zapoznam.
Pozdrawiam.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 05-02-17, 21:20   

RycholDM napisał/a:
wyrównawcza w systemie zasilania IU.

Kolego czy ty wiesz co to jest system IU ?

RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 05-02-17, 22:30   

Jest to system zasilania opisany w podanym powyżej opracowaniu na stronach 15 i 16.

simcode 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 06-02-17, 14:42   

RycholDM napisał/a:
Jest to system zasilania opisany w podanym powyżej opracowaniu na stronach 15 i 16.

Aleś pojechał . Niech kolega zgłębi zagadnienia ochronności i ich klas .

Klasy ochronności– sposób wykonania elektronarzędzia pod kątem ochrony
przeciwporażeniowej:
Klasa I - oprócz izolacji podstawowej wszystkie dostępne części metalowe
połączone są z przewodem ochronnym PE, w taki sposób, że w przypadku
uszkodzenia izolacji podstawowej nie mogą znaleźć się pod napięciem.
Klasa II - elektronarzędzia nie posiadają przewodu ochronnego PE, natomiast
muszą posiadać izolację podstawową oraz podwójną lub izolację wzmocnioną.
Dzięki odpowiedniej izolacji obudowa może być również metalowa.
Klasa III- elektronarzędzia tej klasy są zasilane z obwodów o bardzo niskim
napięciu, którego wartość nie może przekraczać:
- 50V(AC) lub 120V(DC) - w warunkach normalnych,
- 25V(AC) lub 60V(DC) - w warunkach zwiększonego zagrożenia,
- 12V(AC) lub 30V(DC) - w warunkach szczególnego zagrożeni

RycholDM 
Uczestnik forum

Wysłany: 06-02-17, 18:53   

Nie wypada cytować samego siebie, ale zrobię wyjątek . Wcześniej napisałem: "Jeśli któryś z Kolegów ma lepsze wyjaśnienie występowania wtyczki ze stykiem ochronnym i żyły " ochronne w przewodzie zasilającym urządzenie w II klasie ochronności, to chętnie się z nim zapoznam."
Występują elektronarzędzia w II klasie ochronności wyposażone w przewód zasilający trójżyłowy, z żyłą w kolorze żółto-zielonym i wtyczką ze stykiem ochronnym. To niepodważalny fakt. Jednym z możliwych wyjaśnień jest podane przeze mnie. Jeżeli drogi Kolego umiesz to wyjaśnić w inny sposób, to chętnie poczytam. Jeśli jednak zamierzasz przepychać się na nic nie wnoszące do dyskusji informacje o klasach ochronności to stajesz przed paradoksem. Jak zauważyłeś :" klasa II - elektronarzędzia nie posiadają przewodu ochronnego PE" i stojące w opozycji do tego elektronarzędzie w II klasie wyposażone w przewód z żyłą ochronną PE ( spotkałem takie w praktyce i nie podejrzewam żeby to był błąd producenta ). Zaproponuj inne wyjaśnienie albo jeszcze raz zapoznaj się z informacjami na stronach 15 i 16 opracowania pana Musiała.
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu