Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: kozi966
07-02-17, 22:26
Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni
Autor Wiadomość
wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-12-16, 23:06   Napięcie 6V między PE i "PE" w rozdzielni

Witam,
oto ciekawy przypadek w instalacji domku jednorodzinnego.
Otóż mój sąsiad poprosił mnie o sprawdzenie instalacji el. w nowo wybudowanym domu na wsi (Gmina Tomaszów Maz) . To co zastałem w rozdzielni mnie zdumiało.
Ze złącza kablowego w linii ogrodzenia wchodzi to domu TN-C (4 kable) bez rozdziału PEN na N i PE w skrzynce ZK .
Elektryk wykonał przyłącze z ZK do budynku kablem 5x16mm2, a że miał wolną nie wykorzystaną żyłę PE to ją wypruł z osłony kabla i zostawił na glebie obok skrzynki ZK celem podłączenia jej do uziomu pionowego , który wbił przy ogrodzeniu tuż za ZK, tyle że tego nie zrobił - przewód leży na ziemi obok.
W rozdzielni w domu tenże "gruby" zółto-zielony przewód PE jest podłączony do odrębnego zacisku, do którego jest podłączony inny kabel ż-ziel dodatkowego uziomu "podobno" otokowego wykonanego z użyciem bednarki wokół domu , tyle , że nie ma do niego dostępu - bo zasypali układając kostkę .

Wracamy do tablicy rozdzielczej - mamy w niej standardową listwę PE, do której są podpięte przewody ochronne całej instalacji wewnętrznej i mierzymy napięcie między nią a głównym zaciskiem PE ( tzw .uziomem zewnętrznym) i mamy 6V (mierzone profesjonalnym miernikiem SONEL MPI-502)
I co Wy na to partactwo ?
Pozdr

e-sparks 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 30-12-16, 10:09   

wojciech_pi napisał/a:
Czy to do końca partactwo, to nie wiadomo (a może system TT????).
Jedyne co może tu przynajmniej martwić, to uszkodzenie kabla i "wyprucie" jednej żyły przed ZK w celu połączenia z uziomem, oraz brak połączenia obu listew PEN w tablicy rozdzielczej.
Domniemywać należy że elektryk to partacz, zapominalski (czyli dalej partacz), albo klient zbyt oszczędny w płaceniu za pracę (może elektryk go olał i nie dokończył pracy?).
wojciech_pi napisał/a:
(mierzone profesjonalnym miernikiem SONEL MPI-502)
Szacun wielki dla posiadacza takiego urządzenia.... i posiadacza dobrego samopoczucia...

wojciech_pi napisał/a:
To .... mnie zdumiało

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-12-16, 19:46   

e-sparks napisał/a:
wojciech_pi napisał/a:
Czy to do końca partactwo, to nie wiadomo (a może system TT????).
Jedyne co może tu przynajmniej martwić, to uszkodzenie kabla i "wyprucie" jednej żyły przed ZK w celu połączenia z uziomem, oraz brak połączenia obu listew PEN w tablicy rozdzielczej.
Domniemywać należy że elektryk to partacz, zapominalski (czyli dalej partacz), albo klient zbyt oszczędny w płaceniu za pracę (może elektryk go olał i nie dokończył pracy?).
wojciech_pi napisał/a:
(mierzone profesjonalnym miernikiem SONEL MPI-502)
Szacun wielki dla posiadacza takiego urządzenia.... i posiadacza dobrego samopoczucia...

wojciech_pi napisał/a:
To .... mnie zdumiało

Witam kolegę "e-sparks"

Trafiłeś w dychę - poświęciłem dziś sporo czasu aby tą instalację zbadać, rozrysować połączenia w rozdzielni i na spokojnie przeanalizować - no i wyszło na to , że ów elektryk , który zamierzał zrobić z TN-C sieć TN-C-S nie zrobił w rozdzielni rozdziału PEN na PE i N i go nie uziemił skutecznie - w efekcie wyszła mu sieć "psedo" TT.
Jutro będzie to przerabiał i poprawiał .
Jest to nowy dom mojego przyjaciela , który ma trójkę małych wnuków i boi się o ich bezpieczeństwo po niedawnym pogromie -spalony TV, zmywarka, sterownik pieca el. 20kW KOSPEL, , itp ) , stąd staram się mu pomóc i to to wszystko uładzić .
A wcale kasy nie żałował na tą inwestycję , elektrykowi tym bardziej , no ale wyszło to co wyszło .

PS
A co chciałeś przez to powiedzieć ?
"Szacun wielki dla posiadacza takiego urządzenia.... i posiadacza dobrego samopoczucia.."

Pozdr

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 31-12-16, 20:13   

Witam ,

kluczowe było to, że dotarłem do "Warunków przyłącza" z PGE - typ sieci w ZK to TNC.
To pozwoliło iść dalej i na szczęście okazało się po dzisiejszych przeróbkach i pomiarach , że nie jest tak źle.
1/ Przewód PEN (a tak naprawdę N ) dochodzący ze Złącza Kablowego w ulicy został w Rozdzielni wewnętrznej podzielony na PE i N.
Do "pierwszej" listwy PE od punku podziału podpięte są dodatkowe listwy PE z obwodów odbiorczych .
Jednocześnie ta "pierwsza" listwa PE stanowi GSW , do której są podpięte metaliczne obudowy urządzeń w bliskim otoczeniu Rozdzielni
2/Do punktu rozdziału zostały podpięte oba uziomy , pionowy i poziomy
3/ Pomiar uziomów (oczywiście rozłączonych ) dał wynik : pionowy 40 om, poziomy 4om
4/ Pomiary pętli zwarcia Z L-PE wyszły OK

Tak więc sytuacja opanowana

Wracając zaś do podstawowego hasła wątku - napięcie 6V między PE i "PE", domniemam, że w momencie pomiaru było tak :
- 1-szy przewód uziomu nie był podłączony do uziomu pionowego (leżał na gruncie)
- 2-gi przewód uziomu poziomego połączony z bednarką poziomą był dopięty do listw PE w Rozdzielni
W efekcie mierzyłem jakiś potencjał między uziomem kabla nie podpiętego do uziomu pionowego leżącego na glebie i uziomem bednarki zakopanej w glebie .

Czy mam rację ?

Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 01-01-17, 12:31   

wojciech_pi napisał/a:

1/ Przewód PEN (a tak naprawdę N ) dochodzący ze Złącza Kablowego w ulicy został w Rozdzielni wewnętrznej podzielony na PE i N.
Pozdr

Jaki jest minimalny przekrój przewodu PEN i dlaczego twierdzisz że przewód ze złącza kablowego do rozdzielnicy jest tak naprawdę N?
PS
Stosuj właściwe nazewnictwo

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-01-17, 14:03   

topmir napisał/a:
wojciech_pi napisał/a:

Pozdr

Jaki jest minimalny przekrój przewodu PEN i dlaczego twierdzisz że przewód ze złącza kablowego do rozdzielnicy jest tak naprawdę N?
PS
Stosuj właściwe nazewnictwo

Witam,
już to wcześniej sprostowałem.
Pisząc "N" miałem wtedy podejrzenie , że układ sieci jest TT, ale po dotarciu do "Warunków" PGE, okazało się , że jest TNC.
Do budynku wchodzi 3xL + PEN , 4x25mm2

Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 01-01-17, 17:28   

wojciech_pi napisał/a:
Witam ,

kluczowe było to, że dotarłem do "Warunków przyłącza" z PGE - typ sieci w ZK to TNC.
To pozwoliło iść dalej i na szczęście okazało się po dzisiejszych przeróbkach i pomiarach , że nie jest tak źle.
Do "pierwszej" listwy PE od punku podziału podpięte są dodatkowe listwy PE z obwodów odbiorczych .
Jednocześnie ta "pierwsza" listwa PE stanowi GSW , do której są podpięte metaliczne obudowy urządzeń w bliskim otoczeniu Rozdzielni
2/Do punktu rozdziału zostały podpięte oba uziomy , pionowy i poziomy
3/ Pomiar uziomów (oczywiście rozłączonych ) dał wynik : pionowy 40 om, poziomy 4om
4/ Pomiary pętli zwarcia Z L-PE wyszły OK

Tak więc sytuacja opanowana

Wracając zaś do podstawowego hasła wątku - napięcie 6V między PE i "PE", domniemam, że w momencie pomiaru było tak :
- 1-szy przewód uziomu nie był podłączony do uziomu pionowego (leżał na gruncie)
- 2-gi przewód uziomu poziomego połączony z bednarką poziomą był dopięty do listw PE w Rozdzielni
W efekcie mierzyłem jakiś potencjał między uziomem kabla nie podpiętego do uziomu pionowego leżącego na glebie i uziomem bednarki zakopanej w glebie .

Czy mam rację ?

Pozdr

Pozwoliłem sobie zamieścić jeszcze raz cytat z Twoich wypowiedzi i po prawej stronie jest przycisk edytuj który pozwala niewłaściwe treści usunąć a Ty tego nie robisz i brniesz dalej.
Przeczytaj jeszcze raz swoją wypowiedź a następna sprawa czy Ty rozumiesz różnicę między rozdzielnią a rozdzielnicą?
PS
Jeśli jesteś elektrykiem to chaos i niechlujstwo jest najgorszą rzeczą ( czy to w wykonawstwie czy też w nazewnictwie) jakiej elektryk może hołdować.

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-01-17, 18:37   

Czepiasz się nazewnictwa , a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi .
Niemniej dziękuję za uwagę i będę używał bardziej popularnego określenia "ROZDZIELNICA"

Na marginesie - wpisz w "Google" hasło "rozdzielnia i zobaczysz to co niżej :
"Rozdzielnia - wyodrębniona część stacji elektroenergetycznej lub autonomiczny fragment sieci elektroenergetycznej, w którym następuje rozdział energii elektrycznej bez zmiany napięcia."

"Do siego roku 2017"

Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 01-01-17, 21:49   

wojciech_pi napisał/a:
Czepiasz się nazewnictwa , a i tak wszyscy wiedzą o co chodzi .
Niemniej dziękuję za uwagę i będę używał bardziej popularnego określenia "ROZDZIELNICA"

Na marginesie - wpisz w "Google" hasło "rozdzielnia i zobaczysz to co niżej :
"Rozdzielnia - wyodrębniona część stacji elektroenergetycznej lub autonomiczny fragment sieci elektroenergetycznej, w którym następuje rozdział energii elektrycznej bez zmiany napięcia."

"Do siego roku 2017"

Pozdr

Więc wpisz hasło rozdzielnia i zobacz co tam pisze porównaj z rozdzielnicą zastanów się nad różnicą ( tak długo aż zrozumiesz).Tu nie chodzi o czepianie ale o to byś zrozumiał czym jest jedno a czym drugie.

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-01-17, 22:38   

A kolega to nie ma większych problemów ?
A może trzeba to skonsultować z prof. Miodkiem ?
Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 02-01-17, 00:14   

Cóż Ci mogę jeszcze napisać chyba tylko to że elektryk odróżni rozdzielnie od rozdzielnicy.Przykre jest to, że z podanych w wikipedii definicji(którą cytujesz ) nie potrafisz wychwycić dość istotnych różnic.
PS
Co do konsultacji to proponuje udać się do elektryka ( nie do pseudoelektryka).

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-01-17, 18:46   

Nie mam już więcej ochoty barować się z kolegą tępmirem

Zamykam temat i dziękuję niektórym uczestnikom za rzeczowe wypowiedzi

Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 02-01-17, 19:05   

wojciech_pi napisał/a:

Pozdr

Rozdzielnia to pomieszczenie a rozdzielnica to skrzynka tak po chłopsku poniał?

wojciech_pi 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-01-17, 20:48   

topmir napisał/a:
wojciech_pi napisał/a:

Pozdr

Rozdzielnia to pomieszczenie a rozdzielnica to skrzynka tak po chłopsku poniał?

No już poniał, poniał
Coś jeszcze , młody człowieku ?

Pozdr

topmir 
Uczestnik forum
topmir

Wysłany: 02-01-17, 22:09   

wojciech_pi napisał/a:

Coś jeszcze , młody człowieku ?
Pozdr

I tu też się mylisz bo wiekiem i stażem Cię przewyższam, a pomimo tego ciągle się uczę czego i Tobie życzę.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi