Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sieć TN-C i TN-C-S w gospodarstwie.
Autor Wiadomość
golec2604 
Uczestnik forum

Wysłany: 02-11-17, 14:45   Sieć TN-C i TN-C-S w gospodarstwie.

Witam
Chciałbym Was coś dopytać jako fachowców. Poniżej dotłaczam obrazek na którm bedziemy sie wzorować.

Powyższy obrazek przedstawia moją siec w całym gospodarstwie domowym składającego sie z domu mieszkalnego i budynku gospodarczego.
Przed domem jakies 30 m stoji nowy słup z uziemionym PEN. Do domu dochodzi sieć TN-C cała sieć w domu jest zrobiona wg starego typu (budynek ma 30 lat), budynek gospodarczy był remontowany i zrobiłem w nim sieć po nowemu TN-C-S. Tak jak przedstawia to rysunek.
Mam kilka pytań.

1. Punkt rozdziału PR na chwile obecna nie mam uziemiony. Zastanawiam sie czy go uziemiać dlatego że róznie piszą, jedne artykuły że należy uziemić inne że nie trzeba uziemiać. Jak to w końcu jest? Czy jest to jakimis przepisami okreslone, chciałbym wiedzieć jak mówią przepisy, bo obecnie mam zbieżne informacje.

2. Jeśli mam uziemić punkt PR to przewód o jakim przekroju sie daje??
(Nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie, ale znowu prost idzie znalesc wymogi na przewódy PEN i PE ale juz na przewód E jakos nie moge znaleśc).

3. Przewody PE i N sa połączone do przewodu PEN. Co w sytuacji kiedy nastąpiło by zwarcie przewodu fazowego i PEN w domu wtedy napiecie równiez pojawi sie na przewodach N i PE w budynku gospodarczym??
W domu są bezpieczniki topikowe zanim sie spali odpowiedni bezpiecznik podczas zwarcia to na przewodach PE i N w budynku gospodarczym bedzie napiecie czy nie??
Interesuje mnie to ponieważ co by sie stało (gdybym w momęcie zwarcia w domu) dotykał obudowy urzadzenia w budynku gospodarczym która jest podłączona do przewodu PE, czy powstały by dwa obwody zamkniete: jeden zwarciowy a drugi obwód: przewód PE - człowiek - ziemia (wtedy człowiek byłby odbiornikiem)

4. Dlaczego przewód PE podłańcza sie do punktu rozdziału PR?? Czy nie bezpieczniej by było gdyby przewód PE bezpośrednio uziemić bez podłączania do PEN, wtedy przewód PEN można by traktować w instalacji jako N, zrobić zbiorczy przewód PE i go uziemic bezpośrednio (coś podobnego jak w sieci TT)

====================================================

Bardzo prosze o odpowiedzi na poszczególne pytania osobno:np. ad1: Tresc odpowiedzi itd.

kozi966 
Aktywny uczestnik forum
inżynier elektryk

Wysłany: 04-11-17, 16:34   

golec2604 napisał/a:
Jak to w końcu jest?

Przeczytać rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, potem normę 60364-5-54, a nie artykuły.
Należy uziemić szynę PE, względnie PEN, w obiekcie.

golec2604 napisał/a:
Jeśli mam uziemić punkt PR to przewód o jakim przekroju się daje??

Co to jest punkt PR (poza tym, że jest to kropka na rysunku)?

golec2604 napisał/a:
Co w sytuacji kiedy nastąpiło by zwarcie przewodu fazowego i PEN w domu wtedy napiecie równiez pojawi sie na przewodach N i PE w budynku gospodarczym??

Nie pojawi się tam napięcie. Napięcie się pojawić może, w przypadku przerwy przewodu PEN oraz braku jego uziemienia (względnie przewodu PE) za miejscem uszkodzenia w kierunku instalacji odbiorczej.

golec2604 napisał/a:
Dlaczego przewód PE podłańcza sie do punktu rozdziału PR?? Czy nie bezpieczniej by było gdyby przewód PE bezpośrednio uziemić bez podłączania do PEN, wtedy przewód PEN można by traktować w instalacji jako N, zrobić zbiorczy przewód PE i go uziemic bezpośrednio (coś podobnego jak w sieci TT)

podłańcza?
Przewód PE, w instalacji TN, to przewód metalicznie połączony z przewodem PEN. Prąd zwarcia ma wtedy metaliczną drogę i pozwala na wyłączenie zabezpieczeń jakimi są wyłączniki nadprądowe.
Instalacja TT jest bardziej rygorystyczna pod względem wyboru zabezpieczeń, gdzie wyłączniki nadprądowe mogą nie wyłączyć prądu zwarciowego.

Odpowiedz do tematu