Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Układ TT. (Problem z projektem)
Autor Wiadomość
Adrek 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-06-18, 20:45   Układ TT. (Problem z projektem)

Na początku witam wszystkim na forum, które przeglądam czasami w chwilach wolnych;)

Jednak do tej pory nie miałem zbytnio problemu z którym sobie nie potrafiłem poradzić:)

A mianowicie jako że ogólnie pracuje w przemyśle i z instalacjami podtynkowymi w domkach mam mniej do czynienia chciałem dopytać w związku z jedną sprawą. Mianowicie dobry kolega chciał żeby wykonać mu instalację w jego nowo wybudowanym domu, zgodnie z moimi przyzwyczajeniami itp... najpierw zajrzałem do projektów dokumentacji... I tu narodził się mój problem w warunkach przyłączenia jest wyraźnie napisane że to sieć 0,4 kV układ: TT. Natomiast w jakimś tam śmiesznym projekcie rozrysowana jest skrzynka opisana i co najlepsze wykonana jako układ TN-S.
A więc zmierzając do meritum: jak koledzy zaproponowali by wykonanie takiej instalacji, bo z tego co ja w mojej karierze praktykowałem wykonałbym to tak że na wejściu oczywiście FR później RCD przynajmniej jeden selektywny i dalej RCD oraz nadprądowe (powiedzmy że to tak w skrócie mam nadzieję że każdy zrozumie mój skrót myślowy;)). Co najważniejsze robię uziom, mierzę i w żadnym wypadku nie łącze z N które dostaje z sieci?
Ciekawostką może być jeszcze że skrzynka z licznikiem ma przewody docierające od ZE opisane L1, L2, L3 oraz PEN. Jeśli się nie mylę w układzie TT nie mam PEN tylko N? Jak to skomentować?
Drugą ciekawostką że sąsiadujący dom z tego samego przyłącza ma już wykonaną instalację przez firmę która uziemiła i podzieliła tego "niby" PEN-a na PE i N i tego też już nie wiem jak skomentować?
Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu