Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyłącznik różnicowoprądowy Legrand 4P 25A 0,03A AC
Autor Wiadomość
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 08-11-20, 21:47   Wyłącznik różnicowoprądowy Legrand 4P 25A 0,03A AC

Witam,
Elektryk po przeglądzie 5 letnim mieszkania w nowym budownictwie stwierdził, że "różnicówka" jest uszkodzona. Różnicówkę podmieniłem, a "uszkodzoną" przetestowałem w domu za pomocą miernika MEGGER CM500 (posiada aktualne WZORCOWANIE).
W załączniku przesyłam moje pomiary. Pytanie brzmi, czy różnicówka jest sprawna???
Dodam od siebie, że 10/10 razy naciśnięcie przycisku test spowodowało zadziałanie wyłącznika różnicowo-prądowego.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam.

różnicówka.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 37,26 KB

 
     
Alti 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Paź 2020
Posty: 10
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 10-11-20, 23:35   

Witam.

To jest różnicówka typu AC a wynik pomiarów jest podany dla 0 stopni i 180 stopni.
Dlaczego?

Zadziałanie po naciśnięciu przycisku nie świadczy o sprawności.
Niezadziałanie po naciśnięciu przycisku świadczy o niesprawności, ale nie odwrotnie.

Aparat może być "uszkodzony" z szeregu powodów. Na przykład elektryk mógł wytrząsnąć z niego garść gipsu. Proszę zapytać elektryka o konkretny powód wymiany, trudno spekulować.
 
     
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-11-20, 01:57   

Witam, już opisuję co i jak. Elektryk który przybył do mieszkania wcisnął parę razy przycisk "test" różnicówka nie zadziałała. Polecił wymienić różnicówkę. Mieszkanie jest wynajmowane przez studentów. Po przybyciu na miejsce. Zauważyłem, że w mieszkaniu nie ma jednej fazy. Uszkodzony okazał się wyłącznik selektywny HAGER SLSCS20 (HTN320) umiejscowiony przed licznikiem w pionie. Brak jednej fazy uniemożliwiała zadziałanie różnicówki poprzez naciśnięcie przycisku test, gdyż moja różnicówka wiera fazę 1 i 2 przez odpowiedni opornik (chodzi o wymuszenie prądu różnicowego). Dlatego też użyłem miernika do przetestowania różnicówki. Prąd wyzwolenia zadziałania różnicówki 22,2mA wynika z testu prądem narastającym. I-0 stopni sprawdza zadziałanie dla odpowiedniego nastawu w tym wypadku 30mA. Mamy do wyboru jeszcze 1/2 prądu nominalnego gdzie różnicówka nie powinna zadziałać i nie zadziałała oraz prąd 5I. 0 i 180 stopni na mierniku są po to aby sprawnić maksymale i minimalne czasy. W tabeli są wszystkie parametry jak inaczej i jak dokładniej sprawdzić różnicówkę.
 
     
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-11-20, 02:21   

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-1959d70246cde9511a821f10c9bb6b72-c

Na powyższym rysunku jest przedstawione o co chodzi z testem 0 i 180 stopni.

Wartości chwilowe natężenia prądu przemiennego przyjmują naprzemiennie wartości dodatnie i ujemne (stąd nazwa przemienny)

Nastawienie na testerze 0 stopni sprawdza zadziałanie dla w wartości chwilowej natężenia prądu przemiennego dla wartości dodatniej. (górna połówka wykresu)

Nastawienie na testerze 180 stopni sprawdza zadziałanie dla w wartości chwilowej natężenia prądu przemiennego dla wartości ujemnej. (dolna połówka wykresu)
Ostatnio zmieniony przez MI3T3K 13-11-20, 02:38, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-11-20, 02:29   

PS. Temat będzie chyba do zamknięcia.
Doczytałem w dokumentacji producenta, że różnicówka nie powinna zadziałać przy połowie prądu znamionowego i tak się stało. Zadziałanie nastąpiło przy prądzie 22,2mA nawet troszkę zbyt czuła. Maksymalny czas zadziałania przy prądzie nominalnym w moim przypadku 30mA to 300ms, a przy prądzie 5xInominalne to 40ms. Więc testy potwierdzają, że przy każdym ustawieniu te czasy i prądy są w normie. Jeżeli jeszcze ktoś coś chce dorzucić od siebie to śmiało proszę pisać.
 
     
Alti 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Paź 2020
Posty: 10
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 13-11-20, 15:31   

MI3T3K napisał/a:
Elektryk który przybył do mieszkania (..) Polecił wymienić różnicówkę. (..) Zauważyłem, że w mieszkaniu nie ma jednej fazy.

W tej sytuacji to albo to nie był elektryk albo pan coś źle zrozumiał. Oczywiście mechanizm wyzwalania nie zadziała jeśli aparat nie jest zasilany.

Cytat:
Uszkodzony okazał się wyłącznik selektywny HAGER SLSCS20 (HTN320)

Aparaty dzielą się na dwie kategorie: "zabezpieczone przed prądami zwarciowymi" i "zabezpieczone przed prądami zwarciowymi warunkowo".

Pierwsza kategoria jest zbudowana w sposób pancerny, grube styki, trudno coś takiego ubić nawet 6kA.
Druga kategoria to konstrukcje delikatniejsze, wymagają tak zwanego dobezpieczenia, wpiętego w szereg. Cieńsze styki, symbol topika na obudowie.
Pan miał połączony wyłącznik nadprądowy (1 kategoria) w szereg z różnicówką (2 kategoria), wyłącznik nadprądowy umarł. Nie wiem jak panu ale mnie to śmierdzi. Być może wyłącznik selektywny nie rozleciał się na zwarciu / od zwarcia a na przykład upadł komuś na beton przy montażu i mu dzyngiel odpadł i teraz nie da się go załączyć. Z pana opisu nie wynika co się stało. Już z tego powodu różnicówka zasługuje na wymianę bo różnicówka 25A nie przeżyje zwarcia zabezpieczonego C20 (choć to wymaga poważniejszych obliczeń, grzebania w katalogach i pomiaru spodziewanego pradu zwarcia).

Kolejny wątek, przeciążenia. Różnicówka 25A nie przeżyje przeciążenia C20. To dlatego, że różnicówka 25A policzona jest na 25000mA (zgodnie z normą). Natomiast wyłącznik nadprądowy C20 policzony jest na 1,45*20A = 29A. Proszę się nie pytać czemu - tak to ktoś mądry w IEC wymyślił. Czyli różnicówka musi mieć gdzieś zabezpieczenie przed przeciążeniem o wartości nie przekraczającej 25A i nie piszę tu o prądzie konwencjonalnym 1h wyłącznika nadprądowego. Jeśli ma zabezpieczenie, jest ok. Jeśli nie ma - do wymiany.

Trzeci wątek, ostatnio jak sprawdzałem mieliśmy 2020 rok. Ile ma pan w domu obciążeń liniowych? Różnicówka AC zaprojektowana jest do wyłączania tylko sinusoid (czyli żarówka, transformator, kondensator). Jest pan pewny że nie ma pan w mieszkaniu urządzeń z prostownikiem? LEDy, komputery, płyta indukcyjna, zasilacze jakieś, telewizor?
  
 
     
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 13-11-20, 20:31   

Witam.
Mieszkanie ma dopiero 5 lat. Odbywał się przegląd 5-cio letni i wyszło co wyszło. Wyłącznik selektywny w pionie przed licznikiem nie daje załączyć L2, bo wybija po paru sekundach. Ewidentnie uszkodzony, bo podczas załączania słychać głośny strzał. Na 3xC20 wszystko działa, ale to było podmienione tylko do testu. Nowy wyłącznik selektywny to koszt około 600-800 zł. Co do różnicówki to taka była założona "fabrycznie". Wiadomo, że lepsza byłaby różnicówka A lub B zamiast AC. Jedyne co mogę zmienić aby było dobrze i tanio (około 200zł) to założyć przed licznik Ogranicznik mocy ETI Etimat T 3P 20A oraz dobezpieczenie go Rozłącznikiem bezpiecznikowy 3P 63A D02 STV z wkładkami po 50A. Tak podaje producent Różnicówki.

https://legrand.pl/sites/default/files/produkty/KG117.pdf

Pozdrawiam.

PS. a co do tych elektryków to słów brak. Dwóch innych przysłanych przez wspólnotę stwierdziło, że w mieszkaniu jest zachowana selektywność zadziałania jak na klatce schodowej jest C20 a w mieszkaniu Różnicówka i bezpieczniki o charakterystyce B. Szkoda gadać!!! Nie dają sobie przetłumaczyć, że podczas zwarcia w mieszkaniu to jest loteria jeżeli chodzi o to gdzie i co wybije.
 
     
topmir 
Uczestnik forum
topmir


Pomógł: 5 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Posty: 103
Skąd: świętokrzyskie
Wysłany: 14-11-20, 16:30   

MI3T3K napisał/a:
a co do tych elektryków to słów brak

A czy kol. jest elektrykiem?
 
     
MI3T3K 
Uczestnik forum


Dołączył: 08 Lis 2020
Posty: 6
Skąd: Kraków
Wysłany: 15-11-20, 16:09   

Z wykształcenia tak, ale obecnie pracuję w innej branży. Szukam więc wiedzy od zaprawionych w bojach. No więc czy zabezpieczenie przedlicznikowe Rozłącznikiem bezpiecznikowy 3P 63A D02 STV z wkładkami po 50A + Ogranicznik mocy ETI Etimat T 3P 20A załątwi sprawę. Książkowo i katalogowo wszystko się zgadza.
 
     
Alti 
Uczestnik forum


Dołączył: 01 Paź 2020
Posty: 10
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 16-11-20, 13:46   

Nie widzę sensu instalowania wyłączników 3P w mieszkaniu.
Niewygodne i utrudnia życie.
3 wyłączniki 1P są praktyczniejsze.
Jakby je zainstalować lekko rozsunięte (zaślepki pomiędzy) to będzie łatwiej nimi manewrować.

Co do rozłączników bezpiecznikowych to nie wiem jaki tam jest układ sieci, ale jest różnicówka.
Czyli jeśli ta podstawa ma służyć również celom izolacji to nie wiem jak pan ale ja bym nie wsadził łapy do szafy z neutralnym snującym się po osiedlu.
Zaufanie zaufaniem ale aż tak to elektrykom nie ufam.
Nie wiem co na to przepisy, bądź co bądź neutralny to jest przewód roboczy.
To już kwestia czyja łapa.

Cytat:
Jedyne co mogę zmienić aby było dobrze i tanio (około 200zł)

Czyli nie pan będzie w szafie grzebać i nie pańskie dzieci będą się pralki łapać. Ja też bardziej dbam o wasne życie i bezpieczeństwo, studenci niech uważają i do książek a nie biegać po mokrej łazience!

W temacie rozłącznika to ze schematu ETI widzę że to są dwa urządzenia w jednej plastikowej puszce, IP00 nie wiem jak. Rozłącznik plus podstawa bezpiecznikowa. Do tego ma dwa komplety styków. Skomplikowane urządzenie jak dla mnie, przerost formy nad użytecznością. Na szynie może pan założyć na przykład takie porcelanowe: ETI 002222011, też ma IP00.

Dobezpieczenia nie trzeba plombować to porcelanowe zwykłe obsadki proszę dokupić. Komplet na jeden biegun kosztuje jakieś 20PLN. Nie wiem jak wygląda kwestia łącznika bieguna neutralnego.

Podejrzane wydaje się to dobezpieczenie gG 50A.
Jeśli dobrze pamiętam to najmniejsza wartość dobiezpieczenia różnicówki to gG 63A.
Proszę się dopytać Legrande'a bo mnie to wygląda podejrzanie, jakaś marna ta różnicówka.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group