Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
jaki kabel na WLZ?
Autor Wiadomość
Arek 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-11-21, 19:25   jaki kabel na WLZ?

tradycyjnie na WLZ jest YKY 4x16mm2 ale się zastanawiam czy nie może być YAKY czy YKXS?
czy jest jakieś obostrzenie, że musi być miedź jak jest przekrój większy niż 10mm2?

bo są sporo tańsze a potrzebuję do eRBetki kilka metrów a docelowa instalacja ma być sporo dłuższa.

KonradOW 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-11-21, 15:08   

Tradycyjnie, to się tak robi, bo tak się robi. A robi się tak, bo szkoda zapłacić człowiekowi z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

Arek napisał/a:
czy jest jakieś obostrzenie, że musi być miedź jak jest przekrój większy niż 10mm2?

Tak, ale nie dotyczy tylko "powyżej", "miedzi" i "10mm2" oraz "musi". Reszta się zgadza.

Arek 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-11-21, 20:26   

KonradOW napisał/a:
A robi się tak, bo szkoda zapłacić człowiekowi z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.
tylko jak znaleźć takiego człowieka. Wyższe wynagrodzenie nie gwarantuje odpowiedniej wiedzy. :( Świadectwa w większości też są mało warte.

Zatem pozostaje weryfikacja na publicznym forum. ;)

Wyczytałem, że w układzie TN-C PEN ma mieć 10mm2 dla aluminium, co zasadniczo determinuje ogólnie przekrój przewodów w kablu, bo raczej trudno kupić o różnych średnicach.

Może jednak jakiś ekspert poratuje wiedzą?

KonradOW 
Uczestnik forum

Wysłany: 30-11-21, 09:36   

Arek napisał/a:
tylko jak znaleźć takiego człowieka.

A jak znajdujesz lekarza? Idziesz na publiczne forum medyczne, zadajesz pytanie "ząb mnie boli" i czekasz na odpowiedzi - weź szlifierkę za 49,99 z Lidla, klej za 0,99 z Biedronki, szlifujesz, kleisz, szlifujesz jeszcze raz, sprzęt sprzedajesz na olx. Masz za 20 zł zrobiony ząb. Szybko, prosto, tanio! A nie jak te głupie dentysty, złodzieje, naciągacze, chcą 200 zł za 15 minut pracy.
Arek napisał/a:
Wyższe wynagrodzenie nie gwarantuje odpowiedniej wiedzy.

Polacy, jako naród, nie mają szacunku do osoby posiadającej wiedzę, tak zwanego wykształciucha, ale za to dla osoby szpadlującej jest - ponieważ tyle musiał się napracować.
Arek napisał/a:
Świadectwa w większości też są mało warte.

Podziękuj biznesmenom, ich spis jest tutaj:
https://www.ure.gov.pl/pl...-kwalifikacyjne
Dlaczego nieobowiązkowe certyfikaty Cisco, czy Majkrosoft kosztują dużo, do łatwych nie należą, a bez nich nawet nie otworzysz drzwi do serwerowni szanującej się firmy? I m.in. dlatego informatycy dużo zarabiają.
Arek napisał/a:
Zatem pozostaje weryfikacja na publicznym forum.

Idź na fejsa, tam są więksi eksperci: taniej, szybciej i jeszcze lepiej, pisz prif.

Arek 
Uczestnik forum

Wysłany: 01-12-21, 01:17   

KonradOW napisał/a:
Idziesz na publiczne forum medyczne, zadajesz pytanie "ząb mnie boli" i czekasz na odpowiedzi - weź szlifierkę za 49,99 z Lidla, klej za 0,99 z Biedronki, szlifujesz, kleisz, szlifujesz jeszcze raz, sprzęt sprzedajesz na olx. Masz za 20 zł zrobiony ząb. Szybko, prosto, tanio! A nie jak te głupie dentysty, złodzieje, naciągacze, chcą 200 zł za 15 minut pracy.

Trochę nie do końca dobre porównanie. Przecież nie pan się jak dokładnie położyć ten kabel tylko czy można zastosować oba rodzaje.

Z dentystą przykład trzeba by porobić tak:
Czy do wypełnienia amalgamatem należy stosować naświetlanie UV? Wiedza jak leczyć zęby jest ogólnie dostępna. A 200zł płaci się za umiejętności wykonania i zastosowania wiedzy w praktyce.

Przecież sam tego nie będę robił, chce zatrudnić ale chcę też wiedzieć czy nie trafia na partacza. I czy ew. obszerność na materiale (nie na robociźnie) jest słuszna

Cytat:
Podziękuj biznesmenom, ich spis jest tutaj:
https://www.ure.gov.pl/pl...-kwalifikacyjne

Ale co ja mogę? Przecież nie zmienię tego.

KonradOW napisał/a:
idź na fejsa, tam są więksi eksperci: taniej, szybciej i jeszcze lepiej, pisz prif.

Niestety nie korzystam z fejsa.
A tak a propos informatyków to może tyle zarabiają bo dzieła się wiedzą właśnie?
A te certyfikaty i serwerownie poważnych firm. Toż ja nie pan jak samodzielnie wycofać linę sn, tylko czy jak w ofercie od elektryka zobaczę kabel YAKY dla tymczasowego podłączenia to od razu do kosza czy jednak brać pod uwagę.

Odpowiedz do tematu