Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obwody elektryczne o właściwościach przypominających gumę
Autor Wiadomość
cn.mooris 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-05-07, 18:17   Obwody elektryczne o właściwościach przypominających gumę

Amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore zbudowali obwody elektryczne o właściwościach przypominających gumę. Uzyskano je dzięki zastosowaniu płaskich "sprężyn" ze złota, wytrzymujących rozciągnięcie do ponad 150% ich pierwotnej długości. Nietypowe przewody są 20-krotnie cieńsze od ludzkiego włosa. Ponadto zostały one pokryte sprężystym polimerem, dzięki któremu potrafią wrócić do oryginalnego rozmiaru.

Zdaniem twórców sprężystych kabli są one w stanie wytrzymać kilka tysięcy cykli rozciągania i kurczenia. Badacze zaproponowali też pierwsze zastosowania "gumowych" przewodów, takie jak tworzenie odzieży dla sportowców ułatwiającej monitorowanie stanu organizmu, stosowanie ich w sprzęcie medycznym, a nawet zastępowanie nimi uszkodzonych nerwów.

Bardzo ciekawa sprawa. Chciałbym o tym napisać referat ale jakoś nie mogę znaleźć większej ilości informacji. Wiecie może coś na temat obrzerniejszej publikacji na ten temat? Przetrzepałem "googlów" ale jakoś nic konkrtenego nie mogę znaleźć

Odpowiedz do tematu