Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polityka energetyczna w skali lokalnej
Autor Wiadomość
roman
Uczestnik forum

Wysłany: 06-03-06, 19:29   Polityka energetyczna w skali lokalnej

Witam
Na jednej z prywatnych posesji krzyżują się dwie nie izolowane linie napowietrzne 0,4kV w odległości około 20 cm i podczas silnych porywistych wiatrów dochodzi między nimi do zwarć.
Znajomy z sąsiedniej posesji do którego dochodzi jedna z tych linii, stwierdził, że przy ostatnich zwarciach między liniami, tym razem spaliła się mu sprężarka z lodówki. zapytał mnie, czy racje ma ZE. Enion S.A. tłumacząc mi, że "...zgodnie z wykładnią prawną powyższe zdarzenie - klęska żywiołowa, rozumiane jest jako siła wyższa czyli zdarzenie zewnętrzne, mające swe źródło poza urządzeniami elektroenergetycznymi eksploatowanymi przez naszą placówkę dlatego w świetle przepisów art.435 § 1 Kodeksu Cywilnego ZE. Enion S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu spowodowaną działaniem siły wyższej lub osoby trzeciej". Czy ZE. Enion S.A. ma rację ?
Logicznym rozwiązaniem byłoby wykonanie jednej linii w izolacji ale czy przepisy tego wymagają ? Jak się bronić przed kolejnymi "wichrami". Pozdrawiam Roman.

Członek zwyczajny 
Moderator

Wysłany: 09-03-06, 20:29   

Witam Kolegę Romana oraz Koleżanki i Kolegów na Forum

Milczenie w tym temacie wynika jak przypuszczam z prawnego charakteru tego zagadnienia. Z cytatu wynika iż odpowiedzi tej udzielał prawnik a nie technik. My jesteśmy technikami i trudno nam będzie polemizować z prawnikami ENIONU.

Niemniej jednak wydaje mi się iż wystąpł tu jakiś błąd w sztuce.Trudno sobie wyobrazić jak to się stało, że te linie krzyzują się. Gdyby Kolega był w stanie zrobić jakiś szkic sytuacyjny ( przebieg linii energetycznej, słupy, uzytuowanie budynków - przyłącza do budynków oraz w jakiej kolejności te linie były wykonywane) może udałoby się dojsć do jakichś wniosków - gdzie i kiedy popelniono błąd.

Jeżeli byłby problem skanowania i umieszczenia rysunku na Forum, to jestem pewien, że Kolega Krystyn w tym pomoże.

Pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-03-06, 17:25   

Witam Kolegę Romana oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Zgodnie z Ustawą Prawo Energetyczne, dostawca energii jest odpowiedzialny za instalację elektryczną (zasilającą obiekt budowlany) oraz za dostawę energii elektrycznej.
W tym przypadku Enion S.A. niech się nie tłumaczy że np. był silny wiatr z zachodu i obiekty budowlane znajdujące się na ulicach po stronie wschodniej nie będą miały dostawy energii czy gdy wiatr będzie z wchodu to będzie odwrotnie.
Niech Enion S.A. weźmie się do roboty, konserwuje dobrze instalacje, dba o nie, dba o bezpieczeństwo ludzi i mienia, zatwierdza dobre projekty, wykonuje czy odbiera instalację zgodnie z normami
a nie piszę że za wszystko odpowiedzialne są „wiatry czy wichury”.

roman napisał/a:
Na jednej z prywatnych posesji krzyżują się dwie nie izolowane linie napowietrzne 0,4kV w odległości około 20 cm i podczas silnych porywistych wiatrów dochodzi między nimi do zwarć.
Tak wykonana sieć i eksploatowana przez Enion S.A. stwarza zagrożenie życia ludzi, zwierząt oraz utraty mienia i można by im wytoczyć sprawę w sądzie, która zapewne byłaby wygrana.

roman napisał/a:
Znajomy z sąsiedniej posesji do którego dochodzi jedna z tych linii, stwierdził, że przy ostatnich zwarciach między liniami, tym razem spaliła się mu sprężarka z lodówki. zapytał mnie, czy racje ma ZE. Enion S.A. tłumacząc mi, że "...zgodnie z wykładnią prawną powyższe zdarzenie - klęska żywiołowa, rozumiane jest jako siła wyższa czyli zdarzenie zewnętrzne, mające swe źródło poza urządzeniami elektroenergetycznymi eksploatowanymi przez naszą placówkę dlatego w świetle przepisów art.435 § 1 Kodeksu Cywilnego ZE. Enion S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkodę na osobie lub mieniu wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu spowodowaną działaniem siły wyższej lub osoby trzeciej". Czy ZE. Enion S.A. ma rację ?
Można się ubawić, silniejszy wiatr ZE. Enion S.A. uważa za „klęska żywiołowa”. Może ZE. Enion S.A. się zastanowi kto i kiedy ogłasza dany obszar jako „klęska żywiołowa”.

Klęska żywiołowa w rozumieniu Ustawy o stanie klęski żywiołowej z 18.04.2002 r.:
Cytat:
Art. 3. 1. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) klęsce żywiołowej - rozumie się przez to katastrofę naturalną lub awarię techniczną, których skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu w wielkich rozmiarach albo środowisku na znacznych obszarach, a pomoc i ochrona mogą być skutecznie podjęte tylko przy zastosowaniu nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz specjalistycznych służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem
Czy za „awarię techniczną” można uznać nieodpowiednio wykonane sieci?
Wszystkie sieci powinny posiadać odpowiednie naciągi z zwisy uwzględniające warunki atmosferyczne m.in. siłę wiatru i temperatury w Europie Środkowej. Jeżeli warunki atmosferyczne z biegiem lat się zmieniają, to należy zastosować odpowiednie środki zapobiegawcze (konserwacyjne i modernizacyjne) aby takie sytuacje nie następowały.
Cytat:
KC. Art. 435. § 1. Prowadzący na własny rachunek przedsiębiorstwo lub zakład wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody (pary, gazu, elektryczności, paliw płynnych itp.) ponosi odpowiedzialność za szkodę na osobie lub mieniu, wyrządzoną komukolwiek przez ruch przedsiębiorstwa lub zakładu, chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą nie ponosi odpowiedzialności.
Jeżeli ZE. Enion S.A. w tym przypadku powołuje się na art. 435, to może uzasadni co to i jakie to są „siły wyższe” powołując się na akty prawne które określą prędkość wiatru.
Mieliśmy ostatnio tragiczną katastrofę budowlaną na Śląsku po której to wszyscy zabrali się za odśnieżanie dachów.
A może ZE. Enion S.A. potrzeba aby kogoś śmiertelnie poraziło (odpukać w nie malowane drzewo) gdy przewody te się upalą i spadną na ziemię, to wówczas zastanowi się nad tym.

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 19-07-06, 22:41   

Witam!
Polityka energetyczna w skali lokalnej - to ciekawy i jakże aktualny temat, który dotyczy wielu mieszkańców miast i gmin.
Polecam lekturę, która jest mi szczególnie bliska:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66677
P.S.
"Ot, władzy my się doczekali dla ludu ...", dla społeczności lokalnej!

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-07-06, 11:59   

ciekawy jestem kto wybrał mieszkńcom takiego burmistrza.
A może dzisiaj najwięcej mają do powiedzenia osoby które na wybory nie poszły?

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 20-07-06, 21:01   

Witam!
Może uda mi się zaspokoić ciekawość kolegi (upin), jeśli napiszę, że głosowałem na obecnie panującego Burmistrza, (w drugiej turze wygrał), ale być może były to już ostatnie wybory w moim życiu.
Mimo wszystko, śledzę sprawę i jestem na bieżąco z poczynaniami obecnej władzy lokalnej i oczywiście jestem po stronie budujących sobie wymarzony dom.
Mam wiele do powiedzenia w tej sprawie, ale nie chciałbym swoją nadgorliwością zaszkodzić, więc poczekam na rozwój wydarzeń, gdyż na rozpatrzenie wniosku lokalna władza ma miesiąc czasu.
P.S.
-Proszę więc pisać na temat, a nie o wyborach.

Członek zwyczajny 
Moderator

Wysłany: 23-07-06, 18:44   

Witam Kolegę DEBiL i Kolegów na Forum

DEBiL napisał/a:
Polecam lekturę, która jest mi szczególnie bliska:
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=66677

Wiele czasu zajęło przebrnięcie przez ten długi wątek, a sprawa dotyczy błędu urzędnika i z elektryką związana jest na tyle że dotyczy budowy linii 110 kV nad działką na której zbudowno dom.

To co mnie niepokoi, to to, że poszkodowani zamiast skorzystać z fachowej pomocy prawnej - działają samodzielnie z pomocą forum.

Trzeba wiedzieć iż sądy administracyjne nie zmieniają treści zaskarżanych postanowień organów administracji, stwierdzają jedynie, czy podczas ich ustanawiania złamano procedurę prawną, czy nie. Opinia publiczna w tej sprawie nie będzie miała wpływu na wyrok. Stąd finał tej sprawy nie jest oczywisty i na dobrą sprawę nie wiadomo kiedy nastąpi.

Pozdrawiam

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 25-07-06, 23:16   

Witam!
Członek zwyczajny napisał/a:
Wiele czasu zajęło przebrnięcie przez ten długi wątek, a sprawa dotyczy błędu urzędnika i z elektryką związana jest na tyle że dotyczy budowy linii 110 kV nad działką na której zbudowno dom.

Mnie również zajmuje to dużo czasu, może to zdjęcie przemówi niektórym do rozumu,
że nie dla wszystkich w życiu liczy się tylko kasa i układy z władzą.

Widok z poddasza na linię 220 kV..JPG
Plik ściągnięto 25425 raz(y) 23,79 KB

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 09-08-06, 04:56   

Witam!
Radni i nie tylko władze gminy chyba nawet nie wiedzą, że mimo znaku końca miasta, ulica Armii Krajowej nie kończy się wcale.
Jak można głosować za budową linii 110 kV nad miastem, terenem już zabudowanym?
Spytajcie Pani prokurator, gdzie na w/w ulicy są numery domów około setnego ?
Źle są postawione znaki drogowe, tablice informacyjne i pewnym ludziom chyba zależy na tym, by tak było dalej.
P.S.
[-Po obu stronach "tego widoku" stoją domki, którym nadano już adresy przy ulicy Armii Krajowej w Gryfinie. ]

[ Dodano: 15-08-06, 22:31 ]
Proponuję lekturę na stronie www.gryfino.pl/index1.html
Wystarczy kliknąć na ostatnie foto z napisem KONCEPCJA PROGRAMOWO PRZESTRZENNA ...

[ Dodano: 29-08-06, 22:40 ]
Ponownie wstawiam wycięte foto, (dla pobudzenia wyobraźni).

Dom marzeń pod ....JPG
Plik ściągnięto 321 raz(y) 47,14 KB

Istniejąca linia 110 kV..JPG
Plik ściągnięto 372 raz(y) 158,08 KB

Widok z sypialni ..JPG
Plik ściągnięto 335 raz(y) 24,4 KB

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 10-11-06, 21:24   

Witam
Cytat:
czy podczas ich ustanawiania złamano procedurę prawną, czy nie.
To po co wogóle opracowywane są plany zagospodarowania przestrzennego
Cały czas myślałem, żeby uzgodnić i zaplanować tereny przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, zabudowę przemysłową czy tereny nie przeznaczone pod zabudowę do wykorzystania na inne cele, w tym usadowienie słupów elektroenergetycznych itp.

Być może się myliłem i żyłem w nieświadomości

Odpowiedz do tematu