Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
w pewnym sensie zagubiony
Autor Wiadomość
Promir
Uczestnik forum


Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 13-03-06, 18:39   w pewnym sensie zagubiony

WITAM Wszystkich.
Pytanie to. Kto może wykonywać (czyli robić ) instalację elektryczną w np. domkach jednorodzinnych. Czytając posty wychodzi na to ,że ten który ma UB. To do czego są uprawnienia E, a do czego E? jaki jest zakrs uprawnień E i D?
 
 
Członek zwyczajny 
Moderator

Pomógł: 126 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 651
Wysłany: 13-03-06, 20:50   

Witam Kolegę Promir oraz Koleżanki i Kolegów na Forum

Szanowny Kolego - przeczytaj spokojnie i bez nerwów ustawę Prawo budowlane .

Uprawnienia budowlane dotyczą osób, sprawujących samodzielne funkcje - a są to :
- projektant
- kierownik budowy
- inspektor nadzoru
.............

Natomiast wszyscy pozostali którzy :
- kopią doły
- mieszają zaprawę
- podają cegły
- kują bruzdy pod instalacje
- tynkują
- rozciągają przewody
- malują
- układają płytki
................

powinni znać się na swojej robocie, lecz żadnych uprawnień mieć nie muszą i nikt od nich tego nie wymaga.

Elektrykowi E i D są potrzebne jeżeli wykonuje on pomiary i pisze protokół.
Jeżeli tylko kuje bruzdy, donosi material czy trzyma drabinę a prace wymagające uprawnień wykonuje jego szef czy kolega takowe uprawnienia posiadający - to on sam nic mieć nie musi.

Pozdrawiam
_________________
Członek zwyczajny
 
 
Promir
Uczestnik forum


Dołączył: 13 Mar 2006
Posty: 11
Skąd: Warszawa
Wysłany: 14-03-06, 08:18   

Witam kolegę"członek zwyczajny" i wszystkich na forum
pisze kolega
"Elektrykowi E i D są potrzebne jeżeli wykonuje on pomiary i pisze protokół"
To teraz pytanie, czy mając uprawnienia E (z zaznaczonym zakresem -pomiary) i D (nie zaznaczone pomiary) można samodzielnie wykonać je i napisać protokół?
I ponawiam pytanie, czy mając te uprawnienia można wykonać instalację w domku jednorodzinnym, wystawić fakturę,zrobić pomiary odbiorcze, przyłożyć swoją pieczątkę? Czy trzeba szukać człowieka z UB?
 
 
ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum


Wiek: 62
Dołączył: 27 Maj 2005
Posty: 1585
Skąd: Kraków
Wysłany: 14-03-06, 15:11   

Witam Kolegę „Promir” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Każda instalacja powinna być zaprojektowana przez osobę posiadającą UB i po jej wykonaniu zatwierdzona przez osobę posiadającą UB że została wykonana zgodnie z projektem. Jednak czasami zdarza się, że oświadczenie elektromontera z „D” wystarczy gdy będzie w nim zapis że całość instalacji została wykonana zgodnie z projektem ale dotyczyć to może małych obiektów np. domków jednorodzinnych.

USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Cytat:
Art. 12.
1. Za samodzielną funkcję techniczną w budownictwie uważa się działalność związaną
z koniecznością fachowej oceny zjawisk technicznych lub samodzielnego rozwiązania zagadnień architektonicznych i technicznych oraz technicznoorganizacyjnych, a w szczególności działalność obejmującą:
1) projektowanie, sprawdzanie projektów architektoniczno-budowlanych i sprawowanie nadzoru autorskiego;
(...)
2. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, określone w ust. 1 pkt 1–5, mogą wykonywać wyłącznie osoby posiadające odpowiednie wykształcenie techniczne i praktykę zawodową, dostosowane do rodzaju, stopnia skomplikowania działalności i innych wymagań związanych z wykonywaną funkcją, stwierdzone decyzją, zwaną dalej „uprawnieniami budowlanymi”, wydaną przez organ samorządu zawodowego.
Świadectwo kwalifikacyjne „E” uprawnia do wykonywania odpowiednich prac określonych w „E” które to prace mogą być wykonywane przez jedną osobę lub przez dwie osoby ale to inne zagadnienie.
Zgodnie z:
Cytat:
Art. 62. 5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
widzimy, że aby sporządzić protokół z pomiarów potrzebne jest „D”.
 
 
elek
Uczestnik forum


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 27
Wysłany: 16-03-06, 17:22   D + C

Cytat:
Art. 62. 5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
widzimy, że aby sporządzić protokół z pomiarów potrzebne jest „D”.

I poraz kolejny widzimy że to NIEPRAWDA.
... o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, JEST NAPISANE:
"okresowej kontroli ,co najmniej raz na 5 lat ...a więc po pierwsze uprawnienia D są potrzebne tylko w tym wypadku ( przeglądu 5-letniego) i dotyczą nie tylko pomiarów ale całej oceny stanu technicznego instalacji elektrycznej. Poza tym nie jest powiedziane że pomiary musi wykonywać osoba robiąca przegląd budynku, może przeciez korzystać z pomiarów już wykonanych.
Drodzy Panowie!
Ocenę stanu technicznego budynku w zakresie budowlanym w trakcie przeglądu 5-letniego wykonuje osoba z uprawnieniami budowlanymi.
Do tej oceny potrzebny jest protokół z przeglądu kominów. Idąc Panów tokiem rozumowania osoba taka powinna biegać po dachu z kulą kominiarska i badać kominy.
Życzę zdrowia.
 
 
ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum


Wiek: 62
Dołączył: 27 Maj 2005
Posty: 1585
Skąd: Kraków
Wysłany: 16-03-06, 19:20   

Witam Kolegę „elek” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Nasze akty prawne są tak napisane aby prawnicy mieli co robić i brać od nas kasę.
Wg mojego prywatnego zdania, instalacje powinny być wykonywane na podstawie projektu opracowanego przez projektanta z UB zgodnie z art. 12 PB.
Artykuł 62.5. PB omawia kto może wykonywać badania okresowe, jednak każdy powinien to przeanalizować, że badania powykonawcze powinny być również wykonywane przez odpowiednie osoby.
Nieprecyzyjność aktów prawnych stwarza duże problemy i czytając PB możemy dojść do wniosku że osoba posiadająca „D” (dozór) może tylko nadzorować pracę innych np. pracowników z „E” a art. 62.5. mówi że:
Cytat:
5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
I niech teraz ktoś sobie interpretuje jak chce.
 
 
elek
Uczestnik forum


Dołączył: 13 Gru 2005
Posty: 27
Wysłany: 16-03-06, 21:07   

Zgadzam się oczywiście co do nieprecyzyjności lub oczywistych błędów w przepisach. Wystarczy przytoczyć inny fragment omawianego Prawa Budowlanego:
"kontrolą tą powinnobyć objęte badanie ... środków ochrony od porażeń ... oraz uziemień instalacji i aparatów."
Niech ktoś mi wyjasni o jakie uziemienia aparatów i instalacji chodzi bo ja nie rozumiem.

PS.
Jeżeli przepis jest nieprecyzyjny to tym bardziej nie należy go nadinterpretowywać. i wymagać aby protokół pomiarów podpisała cała brygada pracowników.
Pozdrawiam.
 
 
elektryk1 
Uczestnik forum


Pomógł: 8 razy
Dołączył: 13 Wrz 2005
Posty: 119
Skąd: 3miasto
Wysłany: 17-03-06, 16:53   

Witam

Osobiście wierzyłem, że istnieją koledzy kierujący się logiką i wiedzą, kolega elek upewnił mnie że tak jest.
Prawo Budowlane nie jest wyłącznie napisane dla instalacji elektrycznych.
Stąd wiele w nim ogólnych sformułowań wymagających przełożenia na poszczególne
branże budowlane.
Dlatego podpisuje się pod tym zdaniem kolegi.
elek napisał/a:
Jeżeli przepis jest nieprecyzyjny to tym bardziej nie należy go nadinterpretowywać.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group