Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
17-04-11, 13:01
obowiązki utrzymania ruchu...
Autor Wiadomość
plaw 
Uczestnik forum
paweł

Wysłany: 06-07-07, 15:43   obowiązki utrzymania ruchu...

Witam.
Czy może mi ktoś podesłać jakieś informacje (linki, akty prawne itp.) dotyczące obowiązków pracowników zabezpieczających pracę energocentrali 15kV, kilku transformatorów 15/0,4kV i kilkunastu rozdzielni nn w zakładzie produkcyjnym.
Chodzi mi o częstotliwośc przeglądów, sprawdzeń, ilości pracowników niezbędnych do wykonania tych prac. Tzn czy np. obsługujęcy (lub dwóch) musi codziennie zajrzeć do wszystkich transformatorów, rozdzielni itp, czy może to robić np co miesiąc.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 06-07-07, 17:01   

Witam Kolegę „plaw” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
plaw napisał/a:
Czy może mi ktoś podesłać jakieś informacje (linki, akty prawne itp.) dotyczące...
Kolego „plaw”, nie wiem jaki to jest zakład pracy. Nie wiem jakie stanowisko Kolega tam zajmuje.
I nie chcę wiedzieć.
Ja, niestety wiem, że setki tysięcy obiektów budowlanych nie posiadają instrukcji eksploatacji instalacji i urządzeń.
Nie będę pisał, że domek jednorodzinny może w/w instrukcji nie posiadać, ale gdy mówimy zakładzie produkcyjnym i jego dyrektor nie wie o co chodzi, jego pracownicy nie znają obowiązujących aktów prawnym (w tym temacie ok. od 4 lat), to ktoś czasami powinien ‘oglądać niebo przez kratki’.
Ale gdzie są nasi ustawodawcy, (bardzo zajęci) posłowie, PIP, URE itd., to nie wiem.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 06-07-07, 17:35   

KSKRAK_Krystyn napisał/a:
... ale gdy mówimy zakładzie produkcyjnym i jego dyrektor nie wie o co chodzi, jego pracownicy nie znają obowiązujących aktów prawnym (w tym temacie ok. od 4 lat), to ktoś czasami powinien ‘oglądać niebo przez kratki’

Ale w ogłoszeniach wszyscy są "liderami na rynku ... "
Parę miesięcy temu, oprowadzany przez miejscowego elektryka, miałem okazję oglądać jeden z nowych, chociaż niezbyt dużych zakładów. Kapitał zagraniczny, nowoczesne maszyny, elektroniczna kontrola czasu pracy i inne bajery. Ale gdy zapytałem tego elektryka co ile czasu konserwatorzy robią przegląd suwnicy, to wytrzeszczył oczy niczym wyżeł. I powiedział, że ... oni nie potrzebują konserwatorów, bo suwnice się nie psują.
No comment.

plaw 
Uczestnik forum
paweł

Wysłany: 06-07-07, 19:07   

Nie mówiłem, że dyrektor tego zakładu nie wie, ale ja nie wiem.
Wystarczyłby mi numer normy i po sprawie - jeżeli to nie tajemnica, bo jakoś sam nie moge znaleźć.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 06-07-07, 20:02   

Witam.
plaw napisał/a:
Nie mówiłem, że dyrektor tego zakładu nie wie, ale ja nie wiem.
Wystarczyłby mi numer normy i po sprawie - jeżeli to nie tajemnica, bo jakoś sam nie moge znaleźć.

Tu nie chodzi o nr jakiejś normy. Owszem instrukcję ruchu pisze się w oparciu o normy, ale wiele zależy od konkretnych urządzeń, od ich typów, rodzajów i zaleceń producentów. Dlatego nikt, kto twojego zakładu nie zna nie jest w stanie ci pomóc.
A moje kpiny są spowodowane tym, że jak wiele lat temu zatrudniłem się w zakładzie pracy, to przez tydzień nie dopuścili mnie do żadnej roboty, tylko dali kilkanaście instrukcji i kazali czytać to po 8 godzin dziennie. A później przepytali i dopiero po pozytywnym teście ze znajomości ich treści, mogłem zacząć za elektrykiem torbę nosić. Więc jeżeli ty pracujesz, a instrukcji nie znasz, to pewnie jej nie ma. Jakich czasów dożyliśmy!!!! I to ma być nowoczesny kapitalizm!
PS. Na pewno trafo nie mogą być odstawione spod napięcia na dłużej niż miesiąc, bo później należyt przeprowadzać kosztowne badania. Sprawdź, czy w firmie jest grafik przełączeń transformatorów.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-07-07, 10:21   

Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.
plaw napisał/a:
Na co odpowiedział:
siekierowy napisał/a:
Tu nie chodzi o nr jakiejś normy. Owszem instrukcję ruchu pisze się w oparciu o normy, ale wiele zależy od konkretnych urządzeń, od ich typów, rodzajów i zaleceń producentów. Dlatego nikt, kto twojego zakładu nie zna nie jest w stanie ci pomóc.
z czym całkowicie się zgadzam i dodam:
do tego dochodzi charakter produkcji, jakie skutki może spowodować nawet 5 min. brak napięcia, czy obiekty posiadają SZR’y, wiek i stan techniczny instalacji i transformatorów, i wiele innych czynników.
W zależności od wielkości zakładu, opracowanie instrukcji eksploatacji instalacji i urządzeń elektrycznych wymaga dokładnej analizy na obiekcie trwającej kilka dni, wielu uzgodnień co w sumie będzie kosztować od 3 - 20 tys. zł.

plaw 
Uczestnik forum
paweł

Wysłany: 07-07-07, 10:33   

siekierowy napisał/a:
.... Ale gdy zapytałem tego elektryka co ile czasu konserwatorzy robią przegląd suwnicy, to wytrzeszczył oczy niczym wyżeł. I powiedział, że ... oni nie potrzebują konserwatorów, bo suwnice się nie psują.
No comment.

Może mają konserwatora z zawnątrz. Prawdopodobnie jest obowiązek miesięcznego przeglądu przez konserwatora i co rocznego dopuszczenia przez dozorowca. On nie musi o tym wiedzieć.

Ale mi chodzi konkretnie o to, czy w rozdzielni 15kV musi byc obsługa non stop czy nie - ja kwidze zależy to od stanu tej rozdzielni

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-07-07, 11:13   

Witam Kolegę „plaw” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
plaw napisał/a:
Ale mi chodzi konkretnie o to, czy w rozdzielni 15kV musi byc obsługa non stop czy nie - ja kwidze zależy to od stanu tej rozdzielni
Nie będę bawił się w filozofa i po prostu napiszę, to co napisał Kolega "siekierowy", że nikt nie jest wstanie na to odpowiedzieć.
Wg mojej wiedzy nie ma żadnych norm określających czy musi być obsługa non stop czy nie.
Są obiekty gdzie zatrudniają na stałe konserwatorów którzy np. codziennie lub co kilka dni robią oględziny w rozdzielnicy 15 kV, jak również są obiekty gdzie właściciel zatrudnia firmę z zewnątrz, którzy przyjeżdżają w przypadku awarii, jak również co kilka miesięcy na przegląd.
W obecnych czasach są GPZ’ty na 110 czy 220 kV z stałą obsługą ale są również bez obsługi stałej.

plaw 
Uczestnik forum
paweł

Wysłany: 07-07-07, 11:37   

Dzięki.
O taką odpowiedź mi właśnie chodziło.

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 09-07-07, 09:17   

Zmartwienia jakie cię trapią to zmartwienia dozoru. Nic nie piszesz abyś taką funkcję pełnił. Jak nie ma dozoru albo dozór nie wie co czynić to dbaj tylko oto abyś przeżył a resztę olej.

irekub 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 09-07-07, 12:43   

plaw napisał/a:
Witam.
Czy może mi ktoś podesłać jakieś informacje (linki, akty prawne itp.) dotyczące obowiązków pracowników zabezpieczających pracę energocentrali 15kV, kilku transformatorów 15/0,4kV i kilkunastu rozdzielni nn w zakładzie produkcyjnym.
Chodzi mi o częstotliwośc przeglądów, sprawdzeń, ilości pracowników niezbędnych do wykonania tych prac. Tzn czy np. obsługujęcy (lub dwóch) musi codziennie zajrzeć do wszystkich transformatorów, rozdzielni itp, czy może to robić np co miesiąc.

Przede wszystkim na oraz w powinny znajdować się instrukcje eksploatacji danych urządzeń z wykazem pracowników uprawnionych i upoważnionych przez pracodawcę do wykonywania czynności na danym urządzeniu. Co do czasokresu oględzin i przeglądów,remontów, należy zrobić plan roczny.Częstotliwość czynności eksploatacyjnych na danym urządzeniu zależy od jego ważności strategicznej dla zakładu .Np.rozdzielnia RG-15kV oględziny raz w miesiącu, ilość osób niezbędna do wykonania czynności-2 lub jedna upoważniona przez pracodawcę do jednoosobowych oględzin.
Przegląd ww.-np.1 raz na pół roku,albo rok. transformatory raczej nie wymagają wchodzenia do ich komór,czyli bieżąca eksploatacja sprowadza się do bieżącej kontroli poziomu oleju w kadzi(jak to są olejaki),kontrola wycieków oleju,pocenie się trafa,kontrola wizualna stanu izolatorów(kurz,pęknięcia mechaniczne itd.)
Dalej:
rozdzielnie nn jako zamknięte pomieszczenia ruchu elektrycznego zasada ta sama jak dla WN tylko uprawnienia pracowników upoważnionych mogą być do 1kV.
dalej : rozdzielnice nn-prace eksploatacyjne min.2osoby dla rozdzielnic nie wyłączonych spod napięcia,1osoba dla prac bez napięcia.

Gienek_pa 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-07-07, 19:15   

siekierowy napisał/a:

A moje kpiny są spowodowane tym, że jak wiele lat temu zatrudniłem się w zakładzie pracy, to przez tydzień nie dopuścili mnie do żadnej roboty, tylko dali kilkanaście instrukcji i kazali czytać to po 8 godzin dziennie. A później przepytali i dopiero po pozytywnym teście ze znajomości ich treści, mogłem zacząć za elektrykiem torbę nosić.

A co powiesz na takie coś.

Zmieniłem nie dawno pracodawcę. Jako iż w zawodzie automatyka pracuję od wielu lat i wiem że na początku trzeba zapoznać się z dokumentacją maszyn to poprosiłem o instrukcję DTR. Bardzo zdziwiłem się gdy stwierdziłem, że do 80% maszyn nie ma tych instrukcji a zostały one wyprodukowane w 2005r. Po prostu kierownik "pierdoła" nie upomniał się o te instrukcje albo nie chciało mu sie ich szukać żeby mi je udostępnić.

I jak tu się zapoznać z całą dokumentacją

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 09-07-07, 20:54   

Gienek_pa napisał/a:
.. wiem że na początku trzeba zapoznać się z dokumentacją maszyn to poprosiłem o instrukcję DTR. Bardzo zdziwiłem się gdy stwierdziłem, że do 80% maszyn nie ma tych instrukcji a zostały one wyprodukowane w 2005r. Po prostu kierownik "pierdoła" nie upomniał się o te instrukcje albo nie chciało mu sie ich szukać żeby mi je udostępnić.

W latach 80-tych pracowałem na wydz. AKPiA w nowym zakładzie, którego urządzenia zostaly sprowadzone z Japonii. DTR-ek nie było, bo ci co zawierali kontrakt ZAPOMNIELI umieścić w kontrakcie stosowny zapis.
Co to była za męka! Elektronika oparta na kościach, których nie bylo w żadnych dostępnych katalogach (nawet w specjalistycznych Instytutach w Warszawie). Japońcy przylatywali na naprawy gwarancyjne z dokumentacją, naprawiali usterki, a DTR-ki, nie chcąć wieźć ze sobą spowrotem - bo ciężkie - wrzucali do pieców. Nam nie chcieli dawać, bo bali się posądzeń o współpracę z komunistami. Ile myśmy robili podchodów, żeby ich upić i im to ukraść!!! To były czasy!
Skończyło się, jak po odbudowie (z adaptacją na części w Polsce dostępne, bo do oryginałów nie było dostępu) elektroniki jednej z maszyn, która zbyt długo czekała na naprawę (pakiety ukradł jakiś gówniarz, bo były ładne, a szafa nie zamknięta), dostaliśmy jako brygada premię w wysokości 1/2 miesięcznych zarobków jednego pracownika ale do podziału na 7 osób. TAKIE OCHŁAPY! Resztę, a kwota była potężna, wzięło kierownictwo, które palcem przy tym nie ruszyło, bo się nie znało na tym. I brygada poszła w rozsypkę. 4 osoby w tym ja zwolniły się z firmy, a 1 zmieniła miejsce pracy.

Odpowiedz do tematu