Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie uprawnienia i czy są wymagane.
Autor Wiadomość
kolorek
Uczestnik forum

Wysłany: 25-03-06, 22:55   Jakie uprawnienia i czy są wymagane.

Witam wszystkich serdecznie.
Temat był omawiany w wielu miejscach forum, ale nie znalazłem odpowiedzi w mojej sprawie. Planuję otworzyć działalność gospodarczą. Głównie zajmować się będziemy montażem automatyki do bram, szlabanów parkingowych i być może domofonów.

1 - Czy ja jako właściciel zakładu nie wykonując osobiście (tylko pracownicy elektrycy) muszę posiadać jakiekolwiek uprawnienia? Montowane urządzenia zasilane są napięciem 230V. Nie mam wykształcenia technicznego, tylko wyższe ekonomiczne.

2 - Czy ja również mogę wykonywać prace związane instalowaniem tych urządzeń (automatyka, szlabany)? Jeżeli potrzebne są do tego uprawnienia to jakie oraz gdzie mogę je uzyskać.

Na rozruchu firmy liczą się każde złotówki, więc interesuje mnie również koszt uzyskania koniecznych uprawnień.
Prosiłbym również o linki do stron, gdzie mogę poczytać o egzaminach na potrzebne mi uprawnienia i zakresie materiału.
Pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-03-06, 16:16   

Witam Kolegę „kolorek” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
kolorek napisał/a:
1 - Czy ja jako właściciel zakładu nie wykonując osobiście (tylko pracownicy elektrycy) muszę posiadać jakiekolwiek uprawnienia? Montowane urządzenia zasilane są napięciem 230V. Nie mam wykształcenia technicznego, tylko wyższe ekonomiczne.
Właścicielem firmy może być każdy, np. ja prowadzę firmę eklektyczną i programistyczną a właścicielem firmy może być moja córka czy żona nie mające zielonego pojęcia o elektryce czy pisaniu programów komputerowych.
kolorek napisał/a:
2 - Czy ja również mogę wykonywać prace związane instalowaniem tych urządzeń (automatyka, szlabany)? Jeżeli potrzebne są do tego uprawnienia to jakie oraz gdzie mogę je uzyskać.
Jeżeli Kolega nie posiada świadectwa kwalifikacyjnego „E”, „D” czy uprawnień budowlanych (UB), może Kolega wykonywać wszystkie roboty instalacyjne gdy instalacje nie są pod napięciem lub nie są w pobliżu urządzeń pod napięciem.

Przeważnie większość instalacji elektr. musi posiadać projekt, czyli projekt ten musi być wykonany przez osobę z „UB”. Aby wykonywać instalację i sprawdzać ją pod napięciem, potrzebne jest świadectwo kwalifikacyjne „E”. Każde zakończenie prac musi posiadać protokół z wykonania ochrony p. porażeniowej i wówczas potrzebne jest świadectwo kwalifikacyjne „D”.

Ja już mam 50 lat i siedzę za biurkiem i pomimo, że mam „E”, „D” i „UB”, to wielokrotnie podpisuję roboty wykonywane przez moich podwykonawców, gdyż przy większych inwestycjach je sprawdzam, ale przede wszystkim sprawdzam papiery podwykonawców. Ale papier to mało. Ważne są ich kwalifikacje zawodowe, doświadczenie i rekomendacje innych firm.

Tak więc Kolego „kolorek”, otwieraj firmę, szukaj układów, wygrywaj przetargi i tylko bardzo dobrze się zastanów kogo będziesz zatrudniał lub jakim firmą (podwykonawcą) będziesz zlecał roboty.

Odpowiedz do tematu