Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy aby oddać nową instalacje musze mieć uprawnienia budowla
Autor Wiadomość
ufo1
Uczestnik forum

Wysłany: 10-04-06, 15:43   Czy aby oddać nową instalacje musze mieć uprawnienia budowla

Witam
Mam takie pytanie
Czy aby oddać nową instalacje musze mieć uprawnienia budowlane czy wystarczy że będę miał uprawnienia E czy D?
Z góry dziękuję za szczegółowe wypowiedzi.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 10-04-06, 17:27   

Witam Kolegę „ufo1” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Każda nowa instalacja powinna być opracowana na podstawie projektu gdzie projektant musi posiadać „UB” (uprawnienia budowlane). Po wykonaniu instalacji elektrycznej, instalacja ta powinna być zatwierdzona (sprawdzona) przez osobę z „UB”.
Uprawnienia (świadectwo kwalifikacyjne) „E” upoważnia do wykonywania robót elektrycznych.
Natomiast „D” jest potrzebne do wykonania pomiarów ochronnych, które to każda instalacja musi posiadać.

Gościu 
Uczestnik forum

Wysłany: 11-04-06, 14:40   

Witam
Cytat:
Uprawnienia (świadectwo kwalifikacyjne) „E” upoważnia do wykonywania robót elektrycznych.
Natomiast „D” jest potrzebne do wykonania pomiarów ochronnych, które to każda instalacja musi posiadać.

To dlaczego na moim świadectwie "E" jest napisane :
"Prace kontrolno - pomiarowe w zakresie badań środków ochrony przeciwporażeniowej urzadzęń i instalacji el-en. o napięciu do 1kV oraz rezystancji izolacji uziemień" ?
pozdrawiam
[/quote]

buli 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-06, 07:50   

Cytat:
To dlaczego na moim świadectwie "E" jest napisane :
"Prace kontrolno - pomiarowe w zakresie badań środków ochrony przeciwporażeniowej urzadzęń i instalacji el-en. o napięciu do 1kV oraz rezystancji izolacji uziemień" ?

Cóż czasami nie które komisje kwalifikacyjne na własny sposób tworzą zaświadczenia kwalifikacyjne.
Prawa daje możliwość weryfikacji uprawnień czy skierowania na powtórny egzamin kogoś kto posiada E lub D.
Natomiast w żaden sposób nie weryfikuje się członków komisji egzaminacyjnych, a czas chyba jakąś weryfikacje wprowadzić.
Ciekawe co koledzy sądzą na ten temat?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-04-06, 09:04   

Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Koledzy Gościu i „buli”, proponuję przeczytać w „Poradnik dla elektromontera i energetyka.” wątek
„Kto powinien wykonywać badania instalacji elektroener.?” na:
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?p=785#785
Następnie chętnie odpowiem na wątpliwości jeżeli takie będą.

buli 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-06, 11:44   

Witam Kolegę "KSKRAK_Krystyn" i proponuję aby oprócz poradników czytać równiesz ustawy i rozporzadzenia.
Wydaje mi się że wszystkie sprawy związane z wydawaniem kwalifikacji reguluje:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy I Polityki Społeczej z dnia 28 kwietnia 2003 r. " W sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci" Dz.U.03.89.828

W załączniku nr 2 do tego rozporządzenia jest wzór:

Wzór Świadectwa Kwalifikacyjnego
.................................................
(nazwa, siedziba i numer komisji kwalifikacyjnej)
ŚWIADECTWO KWALIFIKACYJNE Nr ......
uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń,
instalacji i sieci na stanowisku: ...................
(dozoru, eksploatacji)*)
Komisja Kwalifikacyjna Nr ..... działająca zgodnie z przepisami
rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej
z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad
stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się
eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz.
828 i Nr 129, poz. 1184 oraz z 2005 r. Nr 141, poz. 1189) na
podstawie wyniku egzaminu złożonego w dniu ....................
i protokołu nr .......... stwierdza, że Pan/Pani ..............
posiadający/a numer ewidencyjny PESEL ....................... i
legitymujący/a się dokumentem tożsamości ......................
spełnia wymagania kwalifikacyjne do wykonywania pracy na
stanowisku .......................... (dozoru, eksploatacji)*)
w zakresie: ............................ (obsługi, konserwacji,
remontów, montażu, kontrolno-pomiarowym)*) dla następujących
urządzeń, instalacji i sieci: .................................
...............................................................
...............................................................
(wyszczególnić rodzaje urządzeń, instalacji i sieci zgodnie z
protokołem egzaminu i wykazem według załącznika nr 1 do
rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki
Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych
zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby
zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci)

Świadectwo jest ważne do dnia .............
mp.
....................... .................................
(data i miejsce (podpis przewodniczącego komisji)
wystawienia) (pieczęć imienna)
_________
*) Wpisać właściwy wariant.

W załączniku nr 1 do tego rozporządzenia czytamy miedzy innymi:
ZAŁĄCZNIK Nr 1
RODZAJ URZĄDZEŃ, INSTALACJI I SIECI, PRZY KTÓRYCH EKSPLOATACJI JEST WYMAGANE POSIADANIE KWALIFIKACJI
Grupa 1. Urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne wytwarzające, przetwarzające, przesyłające i zużywające energię elektryczną:
1) urządzenia prądotwórcze przyłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej bez względu na wysokość napięcia znamionowego;
2) urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
3) urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
4) zespoły prądotwórcze o mocy powyżej 50 kW;
5) urządzenie elektrotermiczne;
6) urządzenia do elektrolizy;
7) sieci elektrycznego oświetlenia ulicznego;
8) elektryczna sieć trakcyjna;
9) elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym;
10) aparatura kontrolno-pomiarowa oraz urządzenia i instalacje automatycznej regulacji; sterowania i zabezpieczeń urządzeń i instalacji wymienionych w pkt 1-9;
11) urządzenia techniki wojskowej lub uzbrojenia;
12) urządzenia ratowniczo-gaśnicze i ochrony granic.

Chciałbym się dowiedzieć gdzie tu jest miejsce na twórczość własną komisji egzaminacyjnych przy wypisywaniu świadectw kwalifikacyjnych lub kto im dał takie prawo?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 19-04-06, 12:42   

Witam Kolegę „buli” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
buli napisał/a:
Witam Kolegę "KSKRAK_Krystyn" i proponuję aby oprócz poradników czytać równiesz ustawy i rozporzadzenia.
Jako użytkownik ten post mnie obraża i zapewne Kolega dobrze wie, że ja zawsze opieram się na aktach prawnych i w/w publikację oparłem na aktach prawnych o których Kolega pisze.
Szanowny Kolego/Koleżanko, bardzo proszę w postach zachować stronę wypowiedzi merytorycznych i nie krytykować innych lecz podać swoje prywatne zdanie lub podeprzeć się aktami prawnymi.
Bardzo nie chciałbym aby na forum tym były kłótnie i takie posty będę kasował.
Z poważaniem KSKRAK_Krystyn (moderator) mający również uprawnienia administratora.

buli napisał/a:
Chciałbym się dowiedzieć gdzie tu jest miejsce na twórczość własną komisji egzaminacyjnych przy wypisywaniu świadectw kwalifikacyjnych lub kto im dał takie prawo?
Wg mnie każda komisja może dopisać swoje uwagi gdyż wg prawa co nie jest zabronione, to jest dozwolone. Czy wszystkie akty prawne są doskonałe? Ja na głowie mam chyba mniej włosów niż jest błędów czy niespójności w aktach prawnych i normach.
buli napisał/a:
2) urządzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV;
3) urządzenia, instalacje i sieci o napięciu znamionowym powyżej 1 kV;
Oto przykład z tego wątku.
W pkt 2) pisze się „sieci elektroenergetyczne o napięciu” a w 3) „sieci o napięciu”.
Pkt 3) mówi o napięciu znamionowym powyżej 1 kV.
Ja mam w świadectwach kwalifikacyjnych ograniczenie do 15 kV i mogę pracować np. w rozdzielnicach ŚN ale o instalacjach 110, 220, 440 V nie mam zielonego pojęcia. I przypuszczam że takich ludzi są tysiące.
Ustawodawca ograniczył się do dwóch poziomów tj. do 1 kV i powyżej 1 kV bo pewnie taka była jego wiedza.
Gdyby komisje kwalifikacyjne zadały pytania o instalacjach 110, 220, 440 V, to pewnie 90% elektromonterów miało by skreślony pkt 3) i nie mogli by wejść do rozdzielnicy 15 kV.

buli 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-04-06, 13:06   

Nie było moim zamiarem nikogo obrażać.
A jeśli kogoś uraziłem - to przepraszam
Nie było równiesz moim zamiarem wszczynanie waśni.

Jest prawdą że nasze prawo jest doskonałe.
Nie zgodzę się jednak z wypowiedzią kolegi
Cytat:
Wg mnie każda komisja może dopisać swoje uwagi gdyż wg prawa co nie jest zabronione, to jest dozwolone.

Bo takie podejście do prawa znamy z histori nie tak dawnej pod nazwą "Falandyzacja"
Skąd wiadomo że komisja jest nie omylna?
Jakby wygladała nasza rzeczywistość jakby każdy wszędzie coś sobie dopisywał.
Np. w prawie jazdy byłby zapis:
samochody osobowe z wyjątkiem samochodów z automatyczną skrzynią biegów.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-04-06, 12:53   

Witam Kolegę „buli” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Nikogo Kolega nie obraził i przeprosiny są zbyteczne ale cieszę się że Kolega tak podchodzi do sprawy. Czytam wiele for i wiem co się tam dzieje, więcej kłótni niż merytorycznych wypowiedzi.
buli napisał/a:
Jest prawdą że nasze prawo jest doskonałe.
Mniemam że Kolega nie chcącą zapisać w tym cytacie słowa „nie”.
Bo gdyby nasze prawo było doskonałe, to nie byłoby tego forum i wielu innych.
buli napisał/a:
Np. w prawie jazdy byłby zapis:
samochody osobowe z wyjątkiem samochodów z automatyczną skrzynią biegów.
Ten przykład też może świadczyć o naszym prawie. Samochody z automatyczną skrzynią biegów są sprowadzane do polski od ponad 20-tu lat ale na egzaminach testowych, ustnych czy jeździe egzaminacyjnej nie ma z tym nikt do czynienia.
Sztuka jazdy z automatyczną skrzynią biegów a standardową naprawdę jest inna zwłaszcza w przypadku zagrożenia kolizji drogowej. Pomijam temat kierunku jazdy lewostronnego i prawo stronnego ale miałem już kilka samochodów i najbardziej mnie denerwowało to, że w jednym samochodzie wsteczny bieg wrzucało się w lewo przed biegiem pierwszym a w innym w prawo za biegiem piątym. Teoretycznie w UE powinno być to znormalizowane ale praktycznie to ja na pewno tego nie dożyję.
Powracając do tematu:
KSKRAK_Krystyn napisał/a:
Ja mam w świadectwach kwalifikacyjnych ograniczenie do 15 kV i mogę pracować np. w rozdzielnicach ŚN ale o instalacjach 110, 220, 440 V nie mam zielonego pojęcia. I przypuszczam że takich ludzi są tysiące.
Ustawodawca ograniczył się do dwóch poziomów tj. do 1 kV i powyżej 1 kV bo pewnie taka była jego wiedza.
Gdyby komisje kwalifikacyjne zadały pytania o instalacjach 110, 220, 440 V, to pewnie 90% elektromonterów miało by skreślony pkt 3) i nie mogli by wejść do rozdzielnicy 15 kV.
Co Kolega myśli na temat tego cytatu?

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-04-06, 13:28   

Witam.

Ja mam uprawnienia do 110KV i nie wiem dlaczego nie do 220 czy 400kV.
Napięcie 15Kv wcale nie jest bezpieczniejsze niż to 110
A co z 20 Kv? czym się różnią kwalifikacje elektryka z uprawnieniami do 15 od tego do 20 kV.
Owszem jest ogromna różnica między niskim napięcien a tym powyżej 1kV i ustawodawca odpowiednio to podzialił na i powyżej 1kV a tworzenie następnych podziałów uważam za niepotrzebne.
I tak należy przeprowadzać szkolenia stanowiskowe i tam należy mówić o szczegółach.
Pod względem wypadków najniebezpieczniejsze jest napięcie niskie sieciowe. Potem napięcie średnie. Najmniej elektryków ginie od od napięc wysokich i najwyższych. A już najbezpieczniejsze są prace pod napięciem i to czym wyższe napięcie tym lepiej.
Ja też uważam ,że wzór swiadectw jest jednoznaczny i nie ma tam miejsca na bazgroły komisji i wierzę , że kiedyś to się skończy albo wręcz te komisje się skończą.
Twierdzę również ,że ten kto nie ma nic nabazgrane na temat pomiarów ma takie uprawnienia pomiarowe na jaki zakres ma wystawione owo świadectwo a komisje tylko tymi bazgrołami ograniczają ten zakres do jakichś tam czynności np do pomiarów rezystancji izolacji. Gdyby pomiary ochronne bo zazwyczaj o takie tu chodzi miały być oddzielną dystypliną to to byłby kolejny punkt na świadectwie i niektórym by go wykreślali a innym nie.
Pamiętam jak kilka miesięcy temu komisje owe wymyślały aby za ten dopisek pobierać całkiem nową opłatę egzaminacyjną mimo ,że dopisek chcieli robić na tym samym papierku. Mam nadzieję ,że pomysł tem umarł śmiercią naturalną ale możliwe ,że są gdzies w polsce komisje które to praktykują.
Faktem jest ,że gdy tak nadopisują tam niewiadomo czego i po co, powykreślają, to klijęt mając okazję coś zrobić co ma wykreślone lub ograniczone musi biec do nich , zapłacic i mu dopiszą i tak do skutku a kaska leci.

Ja zawsze negocjuję co chcą mi dopisać a co wykreślić przed egzaminem bo potem to już jest zapóźno i mamy spaprane swiadectwo mimo , że wypełniając wniosek pozaznaczałeś sobie że chcesz mieć sieci powyżej 1kv a potem masz do 6kV chciałeś na trafo na napięcie powyżej 1kV a masz na trafo do 250 kVA i jak ci się trafi 400 to idziesz jeszcze raz i td.A czym się różni jeden od drugiego.

Może lepper coś z tym zrobi.

Pozdrawiam marcin714

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-04-06, 14:33   

Witam Kolegę „marcin714” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Gdybym miał coś do powiedzenia, to bym podzielił to tak:
1. do 1 kV,
2. do 15 (20) kV,
3. bez ograniczenia napięcia.
Ale co my biedne „robaczki” mamy do powiedzenia. Milion(y) ludzi swoje a ministerstwa swoje.

Odpowiedz do tematu