Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Dlaczego ptaki mogą siadać na liniach wysokiego napięcia?
Autor Wiadomość
Krzysiek18
Uczestnik forum

Wysłany: 20-04-06, 18:09   Dlaczego ptaki mogą siadać na liniach wysokiego napięcia?

Czy mogłby ktoś mi napisać coś na poniższy temat bo mam napisać referat a nigdzie tego nie moge znależć:

"Dlaczego ptaki mogą siadać na liniach wysokiego napięcia??"

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-04-06, 20:04   

Witam Kolegę „Krzysiek18” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Krzysiek18 napisał/a:
...bo mam napisać referat...
Z jednej strony jest to b.proste ale gdybym miał napisać referat, to wymagałoby to kilku godzin pisania.
Może Koledze coś to pomoże (w skrócie):
1. Ptaki nie są takie głupie jak czasami ludzie i siadają na liniach „nn” czy „ŚN” a omijają sieci „WN”.
2. Łabędzie też myślą i swoje gniazda budują na sieciach „nn”.
3. Ja widziałem w jednej chwili gdy na linii 15 kV siedziało ponad sto ptaków ale nie widziałem ptaka siedzącego na linii 110 kV.
4. Czy ptak ma większy rozum a może instynkt lepszy od człowieka? Ja odpowiem że w tym temacie tak.
5. Wielu z nas wie co oznacza potoczny cytat „słupy grają na strunach”. To jest upływność na izolatorach spowodowana zanieczyszczeniem atmosfery.
6. Ptaki „rozumują” że może ich porazić prąd proporcjonalny do napięcia sieci i rezystancji otoczenia, w tym przypadku wilgoci, kwaśnych deszczów itp. ale ludzie o tym nie wiedzą.

Może to Koledze coś pomoże do dalszej analizy referatu.

buli 
Uczestnik forum

Wysłany: 21-04-06, 07:59   

Odpowedź na pierwszy rzut oka jest prosta:
- Bo obiema nogami trzymają się tego samego przewodu, i nie ma napięcia rażenia.
Ludzie też wykonują pracę na linach WN pod napięciem.
Wiemy że aby nastąpiło porażenie prądem elektrycznym musi istnieć różnica potencjałów. Jeśli ptak dotyka tylko jednego przewodu nie ma różnicy potencjałów.
Ptaki najczęściej wybieraja linie nn i SN rzadziej linie WN. Według mnie linii WN nie wybierają z kilku powodów:
- W momencie siadania następuje naładowane ptaka do potencjału przewodu i może wystapić przepływ dużego ładunku elektryczne. Przepływowi takiego ładunku towarzyszy charakterystyczny trzask i może być nie miłe dla ptaszka. Dodam na marginesie że ten trzask w momencie ładowania ma duże znaczenie psychologicznie. Ekipy do prac pod napięciem w liniach WN przechodzą specjalne szkolenie w celu obycia, osłuchania się tego trzasku. Czasami kilku elektromonterów rezygnuje z dalszych szkoleń ze wzgledu na ten nie miły efekt.
- Siedzący na linii WN ptak poddawany jest działaniu dość dużego natężenia pola eletrycznego (kV/m). Pole może wywoływać przepływ prądu po ciele ptaka.
- W liniach WN występuje zjawisko ulotu - charakterystyczny ciche trzaski, jak i brzęczenia przewodów wywołane kołysaniami - może te zjawiska akustyczne dodatkowo je odstraszają?
Zdarza się ze młode bociany podczas nauki latania lubują się w siadaniu na liniach 110 kV. Tylko nie wiadomo czy robią to z własnej woli czy ze zmęczenia. Z tym zjawiskiem energetyka ma poważny problem. Kiedy młody bociek pojedzony żabek usiądzie na izolalorze liniii 110 kV wykonuje może ze strachu a może z przejedzenia pewna czyność fizjoliczną, powodując zabrudzenie izolatora.
Wiadomo że wydzielona sustancja składa się z wody i innych kwasów żołądkowych, powoduje to zwarcie. Zapala sie łuk. Wszystko bardzo szybko odparowuje. Przestraszony bociek ucieka, a linii mamy SPZ.

Całkiem innym zagadnieniem jest dłaczego bociany upodobały sobie słupy energetyczne do zakładania gniazd.
Przyczyny mogą być różne:
- miejsce to jest rudno dostępne dla potencjalnych wrogów
- a może bociany lubią mieszkać w pobliżu pól eletrycznych?

Zjawisko oddziaływania wszelkiego rodzaju pól np. podziemnych cieków wodnych na zwierzęta jest ciekawe. Nie które lubią bardzo takie pola i budują swoje siedliska w miejscu ich występowania inne wręcz nie znoszą.
Ale to nie juz temat dla elektryków tylko dla różdzkarzy.

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-04-06, 12:15   

Witam wszystkich, Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Zgadzam się Kolegą „buli”.
A może ptaki boją linii WN bo im piórka powypadają? T nie żart, to może być prawdą.
Gdy ponad 30 lat temu pierwszy raz byłem w GPZ (główny punkt zasilający) i gdy przechodziłem obok wyłączników 110 kV gdzie przewody było ok. 1,5 m nad moją głową, to włosy stawały mi „dęba”.
Podobnie może być z ptakami gdy ptak lecąc szybko ma potencjał otoczenia (można powiedzieć ziemi) a w momencie zbliżania się do linii WN potencjał się szybko zmienia.
Przykładem tego mogą być stosowane wskaźniki napięcia w kształcie kolby szklanej, wypełnionej gazem przyklejonej do szyny WN gdzie widzimy świecenie wskaźnika pomimo, że nie jest do niczego podłączony.

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 21-04-06, 12:55   

Witam.

Wszystko to pewnie prawda poza tym ,że ptaszyska siedzą również na liniach NN. Dużo jeżdzę więc mogę się poprzyglądać przyrodzie a skrzywieniem zawodowym jest to ,że gapię się na każdy obiekt energetyczny w tym linie. I zapewniam ,że kilka dni temu na linii 220 KV na przewodach fazowych trzech przęseł w okolicach połańca siedziało tyle ptactwa ,że trudno było by tam jeszcze coś upchać.
Z tego wszystkiego to ptaaszki lubią jak przewody grzeją je w łapki. Może linie WN i NN są zagorące dla ich pazurów. Zostają im zawsze przewody odgromowe.

Pozdrawiam marcin714

Odpowiedz do tematu