Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wartości prądu a skutki jego przepływu
Autor Wiadomość
Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
JarekPomógł: 140 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 1221
Skąd: Tarnów/Kraków
  Wysłany: 06-11-07, 07:35   Wartości prądu a skutki jego przepływu

Witam

Tak dla przypomnienia lub zapoznania.

fizyka2.jpg
Plik ściągnięto 870 raz(y) 45,6 KB

_________________
Pozdrawiam
Jarek
  
 
   
     
irekub 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 105 razy
Wiek: 47
Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 1121
Skąd: Wadowice
Wysłany: 06-11-07, 19:23   

maryan napisał/a:
http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=2260
No przecież kolega Jarek tam to zamieścił,a za radą kolegi Jacka wrzucił jeszcze tu .I dobrze,choć się temat zdublowa,ale sprawa dotyczy bezpieczeństwa,a tego nigdy za wiele.
Cytat:
Wysłany: Dzisiaj 7:35 Wartości prądu a skutki jego przepływu

Najładniejszy jest ten gostek w pozycji horyzontalnej z napisem 50mA and above.Jak nie pomyśli ..............
Często mnie ludzie pytają jakie napięcie jest łatwiejsze do strawienia 220 czy siła?
I jak im tłumaczyć że jedno z drugim powiązane ? :-k .Wielu z matmą/fizyką jest na bakier albo o nich zupełnie zapomniało i ogranicza się tylko do matmy(kasa,kasa..........)
_________________
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” " M.Rej
 
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1053 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3992
Skąd: Warszawa
Wysłany: 06-11-07, 20:59   

Witam
Kolega Jarek79 poruszył bardzo ciekawe i ważne zagadnienie.

Odnośnie tematu tego wątku:
Wartości prądu a skutki jego przepływu

Zamieszczam poniżej bardzo ciekawą tabelkę zaczerpniętą z literatury fachowej o wartościach prądu, jego czasie działania i wywoływanych skutkach na organizm ludzki.

Skutek przepływu prądu przez organizm ludzki.JPG
Plik ściągnięto 1853 raz(y) 74,43 KB

 
     
Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
JarekPomógł: 140 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 1221
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 07-11-07, 07:37   

Witam

Tekst za sciaga.pl

Skutki działania prądu elektrycznego na organizm człowieka można rozpatrywać jako fizyczne (np. cieplne), chemiczne (np. zmiany elektrolityczne) lub biologiczne (np. zaburzenia czynności). Prąd stały działa na człowieka inaczej niż prąd zmienny. Prądy przemienne o dużej częstotliwości nie wywołują zaburzeń przewodnictwa w nerwach, skurczów mięśni i zaburzeń w czynnościach mięśnia sercowego, mogą jednak doprowadzić do uszkodzeń wskutek wytwarzania ciepła na drodze przepływu przez ciało. Prądy o bardzo dużych częstotliwościach (kilka tysięcy Hz) mają stosunkowo małą zdolność do przenikania w głąb tkanek. Im częstotliwości są większe, tym działanie jest bardziej powierzchniowe.
W praktyce najbardziej niebezpieczne dla człowieka są prądy przemienne o częstotliwości 50, 60Hz, a więc częstotliwości przemysłowej. Progowe wartości odczucia przepływu prądu przez elektrodę trzymaną w ręku wynoszą:

Prąd / Płeć Mężczyźni Kobiety
Stały 5,0 mA 3,5 mA
Zmienny (50..60Hz) 1,1 mA 0,7 mA

Prąd przemienny przepływając przez mięśnie, powoduje ich silne skurcze. Człowiek obejmujące ręką przewód doznaje skurczu mięśni zginających palce, co powoduje powstanie zjawiska zwanego przymarzaniem (nie udaje się oderwać ręki od przewodu). Górna granica wartości prądu oderwania (samo uwolnienia) wynosi 10...12 mA przy częstotliwości prądu 50...60Hz.
Skutki przepływu prądu przez ciało zależą od jego wartości, drogi i czasu przepływu oraz stanu zdrowotnego poparzonego. Decydujący wpływ, gdy chodzi o niebezpieczeństwo porażeń ma wartość prądu i czas przepływu. Prąd przepływający przez ciało człowieka wpływa na wartość rezystancji wewnętrznej ciała oraz na wartość niewielkiej, lecz najbardziej niebezpiecznej składowej prądu przepływającego przez serce.

Przepływ krwi w naczyniach krwionośnych jest wywołany pracą serca. Mimo, że przez serce przepływa niewielka wartość prądu, może ona spowodować śmiertelne skutki – najczęściej występuje migotanie komór sercowych. Stan ten należy do najtrudniej odwracalnych. Istotnym czynnikiem decydującym o wystąpieniu tego zjawiska jest czas przepływu prądu, a w przypadku krótkich przepływów, moment na który on przypadł. Jeśli przypada na początek rozkurczów (przerwa w pracy serca), to prawdopodobieństwo wystąpienia migotania jest bardzo duże. Przy czasie przepływu krótszym od 0,2s wystąpienie migotania komór jest rzadkie.
W czasie rażenia występują również zaburzenia oddychania. Przepływ prądu przez mózg może spowodować zahamowanie czynności ośrodka oddechowego sterującego czynnością oddychania. Doprowadza to w krótkim czasie do ustawania oddychania, krążenia krwi (z powodu braku tlenu) i śmierć. Podczas przepływu prądu przez klatkę piersiową dochodzi więc do skurczu mięśni oddechowych, co w konsekwencji prowadzi do uduszenia.

Podczas przepływu prądu elektrycznego przez organizm ludzki następuje pobudzenie, a następnie porażenie układu nerwowego. Skutkiem tego jest utrata przytomności. Może ona być spowodowana:

· Zatrzymaniem krążenia wywołanym niedostateczną pracą serca, migotaniem komór lub zatrzymaniem serca.
· Przepływem prądu bezpośrednio przez czaszkę i mózg

Wytwarzanie się dużej ilości ciepła przy przepływie prądów o wysokim napięciu może w ciągu kilku sekund wywołać nieodwracalne uszkodzenie lub zniszczenie mózgu.

Przepływ prądu przez ciało powoduje wytwarzanie ciepła na drodze tego przepływu. Wzrost temperatury może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń organizmu człowieka. Najczęściej spotyka się uszkodzenia skóry. W miejscu wejścia prądu powstają oparzenia; od zaczerwienienia skóry, powstawania pęcherzy oparzeniowych, po martwicę skóry i zwęglenie. Produkty rozpadu oparzonych tkanek mogą spowodować śmierć przepływu prądu przy dobrej styczności z przewodnikiem.
Przepływ prądu elektrycznego może spowodować również uszkodzenia mięśni. W wyniku gwałtownych skurczów może nastąpić przerwanie włókien mięśnia. Mogą wystąpić również zmiany w strukturze włókien mięśniowych, a także uszkodzenia kości.

Często spotyka się uszkodzenia ciała spowodowane pośrednim działaniem prądu elektrycznego, gdy nie przepływa on przez ciało. Dzieje się tak w przypadkach powstania łuku elektrycznego, w wyniku zwarcia w urządzeniach elektrycznych.
Łuk elektryczny może spowodować mechaniczne uszkodzenia skóry, mające wygląd ran ciętych, kłutych lub postrzałowych. Towarzyszą temu często poważne oparzenia skóry powstałe również w wyniku zapalenia się odzieży. Łuk elektryczny może wywołać również uszkodzenie cieplne i świetlne narządu wzroku.
Do urazów wywołanych pośrednio przez prąd należy zaliczyć także złamania i inne obrażenia wynikłe wskutek upadku z wysokości wskutek odruchowej reakcji na porażenie.

Pierwsza pomoc w wypadku porażenia prądem

Porażenia elektryczne doprowadzają do rozmaitych uszkodzeń organizmu – od bardzo lekkich do najcięższych, w których opóźnienie udzielania właściwej pierwszej pomocy może doprowadzić do śmierci.
Ratownik powinien podjąć akcję ratunkową jak najszybciej i prowadzić ja aż do przybycia lekarza. Przede wszystkim należy:

· Uwolnić człowieka porażonego spod napięcia.
· Rozpoznać stan zagrożenia porażonego
· Zastosować najlepszą metodę ratownictwa.

Przy uwalnianiu spod napięcia ratownik jest zobowiązany dbać nie tylko o bezpieczeństwo porażonego, ale także o swoje. Należy pamiętać, że niebezpieczne dla ratownika są:

· bezpośrednie zetknięcia gołych rąk ratownika z ciałem porażonego;
· równoczesne używanie obu rąk przy odciąganiu spod napięcia;
· mokre podłoże;
· bliskie sąsiedztwo urządzeń pod wysokim napięciem;
· brak równowagi.

Wyłączenie porażonego spod napięcia jest nieodzownym warunkiem podjęcia akcji ratunkowej.
Rozpoznanie stanu zagrożenia jest również ważne, ponieważ od tego zależy wybór sposobu ratowania. W celu ułatwienia oceny stanu porażonego należy przyswoić sobie schemat postępowania rozpoznawczego. Jest on oparty na kilku podstawowych pytaniach, na które ratownik musi znaleźć odpowiedź.
Po pierwsze należy stwierdzić czy porażony jest przytomny.
Z człowiekiem przytomnym można nawiązać kontakt słowny, ma niewątpliwe utrzymane krążenie krwi i oddychanie. Ratownik powinien zając się uszkodzeniami ciała, takimi jak oparzenia, złamania itp. Oraz przygotowaniem do transportu.
Jeżeli człowiek jest nieprzytomny, to należy sprawdzić czy:

· oddycha prawidłowo;
· nie oddycha lub oddycha bardzo słabo, ale krążenie krwi jest utrzymane;
· nie oddycha i brak krążenia krwi.

Pierwsza pomoc składa się z dwóch zasadniczych elementów:

· Zabiegów ożywiających.
· Opatrzeniu obrażeń.
Zabiegi ożywiające dotyczą porażonych, u których uległy zaburzeniu funkcje układów decydujących bezpośrednio o życiu, tj. układu oddechowego, krążenia krwi i odśrodkowego układu nerwowego. Na zabiegi te składają się:

· Przywracanie i podtrzymywanie drożności oddechowej;
· Sztuczne oddychanie;
· Sztuczne krążenie z równoczesnym oddychaniem.

Opatrzenie obrażeń polega na zabezpieczeniu oparzeń skóry, złamań, zwichnięć, zranień i krwotoków, stłuczeń itd. do chwili podjęcia właściwego leczenia przez lekarza.


I jeszcze dwa słowa o skutkach chemicznych.
Przepływ kilku amperów przez ciało człowieka powoduje zmiany w gospodarce elektrolitami. Spada magnez i potas co prowadzi do zaburzeń pracy serca i innych narządów wewnętrznych. Bez pomocy lekarskiej w odpowiednim czasie poszkodowany umiera najczęściej na zawał serca lub udar mózgu. Jest to stosunkowo wolny proces więc nawet jeżeli uda się przywrócić czynności życiowe u poszkodowanego to niekoniecznie przeżyje. Ten proces można spowolnić przez obniżenie temperatury ciała poszkodowanego (stąd praktyki zakopywania ludzi porażonych piorunem w ziemi coby piorun z niego wyszedł).

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
   
     
irekub 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 105 razy
Wiek: 47
Dołączył: 22 Wrz 2006
Posty: 1121
Skąd: Wadowice
Wysłany: 09-11-07, 19:41   

Nie wiem czemu pod tym twoim postem nie ma ikonki pomógł? :-k
Jednakowoż ,dla adeptów tego zawodu na pewno to się przyda(starym dla przypomnienia pewnie też).Jak Ci wystarczy emot, to go masz! =D>
_________________
"A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.” " M.Rej
 
 
     
anbon 
Uczestnik forumPomógł: 16 razy
Dołączył: 20 Mar 2007
Posty: 154
Skąd: Zamość
Wysłany: 10-11-07, 12:24   

Jack napisał/a:

Zamieszczam poniżej bardzo ciekawą tabelkę zaczerpniętą z literatury fachowej

Nie uważam tej tabeli za doskonałą, ponieważ czas i wartość prądu to nie wszystko.
Pozostałe czynniki związane z porażeniem:
- częstotliwość prądu rażeniowego,
- drogi przepływu prądu przez człowieka,
- rezystancji ciała człowieka oraz jego naskórka,
- warunki środowiskowych,
- indywidualne cechy człowieka.
Bardzo dobry artykuł na ten temat:
http://serwtech.laizsme.edu.pl/bhp/bhp.php
pozdrawiam
 
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1053 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3992
Skąd: Warszawa
Wysłany: 10-11-07, 13:50   

Witam
Kolega anbon napisał:
Cytat:
Nie uważam tej tabeli za doskonałą, ponieważ czas i wartość prądu to nie wszystko.

Przedstawiona tabelka ma zadanie jedynie poglądowe, bowiem nikt nie jest w stanie przewidzieć jakie będą warunki w chwili porażenia, jakie będą na to miały wpływ czynniki i jakie będą predyspozycje rażonego.
W literaturze fachowej zazwyczaj zamieszczane są tabele i wykresy, wynikające ze statystyk. A służą one głównie do opracowania zasad ochrony przeciwporażeniowej dla przeciętnego zjadacza chleba.

Jeden z takich wykresów przedstawiam poniżej w załączniku.

Nie ma możliwości określenia dla każdego z osobna, czasu i prądu jaki porażony wytrzyma ani w jakich warunkach w danej chwili się znajdzie.
I dlatego najlepiej nigdy nie stwarzać warunków sprzyjających zagrożeniu porażeniem.

Strefy skutków oddziaływania prądu przemiennego o częstotliwości 50-60 Hz na ciało ludzkie, na drodze lewa ręka - stopy.JPG
Plik ściągnięto 538 raz(y) 108,31 KB

 
     
Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
JarekPomógł: 140 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 1221
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 10-11-07, 14:56   

Witam

Pod postami autora tematu z przyczyn oczywistych nie ma ikonki "pomógł". Cieszę się, że temat spotkał się z dużym zainteresowaniem oraz dziękuję wszystkim, którzy wzbogacili jego treść. O bezpieczeństwie w naszym zawodzie powinniśmy rozmawiać często. Czy to będzie wesoły temat czy też przykład rażącego zaniedbania to każdy taki temat będzie prowadził do refleksji nad własną osobą. W ENION każdy śmiertelny lub ciężki wypadek przy pracy jest opisywany i wszyscy pracownicy muszą potwierdzić parafką fakt zapoznania się z tym opisem. Na szczęście takich kartek do podpisu jest bardzo mało.

Pozdrawiam
_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
   
     
ElektrykKWK 
Uczestnik forum
Bergamo


Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 76
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 30-05-08, 12:41   

Bardzo mnie to ciekawi no wreszcie trafiłem na forum czysto elektryczne, ale czy panowie się zastanawiali nad porażeniami typowo przemysłowymi?? Zgodzę się ze wszystkim co już zostało napisane ale najwyraźniej bierzemy pod uwage tylko sieci TN - C bądz C - S a reszta?? IT TT a tego typu sieci też występują i co teraz powiem są groźniejsze od wyżej wymienione.
_________________
Mostki mostki i jeszcze raz mostki
 
 
     
Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
JarekPomógł: 140 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 1221
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 30-05-08, 13:30   

Witam
W każdym układzie sieci skutki przepływu prądu o takim samym natężeniu, częstotliwości oraz czasie rażenia będą takie same. Kwestia jest zorganizowania ochrony przeciwporażeniowej. Ale nie jest ona tematem tego wątku.
_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
   
     
Prorektor 
Uczestnik forum


Pomógł: 15 razy
Dołączył: 18 Mar 2008
Posty: 338
Skąd: Polska
Wysłany: 30-05-08, 16:03   

Witam.
Kol. ElektrykKWK napisł:
Cytat:
Bardzo mnie to ciekawi no wreszcie trafiłem na forum czysto elektryczne, ale czy panowie się zastanawiali nad porażeniami typowo przemysłowymi?? Zgodzę się ze wszystkim co już zostało napisane ale najwyraźniej bierzemy pod uwage tylko sieci TN - C bądz C - S a reszta?? IT TT a tego typu sieci też występują i co teraz powiem są groźniejsze od wyżej wymienione.

A kol. Jarek79 zeskanował i przedstawił takie ładne obrazki – te nagle wyrastające i stające pod wpływem przepływającego prądu włosy ;-) - bawi i uczy ale widać nie wszystkich – naprawdę kol. o znamiennym nicku ElektrykKWK o ile chcesz się naprawdę zajmować elektrycznością to mocno wejrzyj w te obrazki i weź je sobie do serca i aby zmotywowały ciebie do dalszej lektury o ile szanujesz swoje i innych życie.

I jeszcze a’ propos tych wyrastających włosów – oby szukający metod na porost włosów nie chcieli wypróbować i tej metody. ;-) :mrgreen:
 
     
cerberus 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 84 razy
Wiek: 67
Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 1491
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 02-06-08, 01:03   

ElektrykKWK napisał/a:
Bardzo mnie to ciekawi no wreszcie trafiłem na forum czysto elektryczne, ale czy panowie się zastanawiali nad porażeniami typowo przemysłowymi?? .

Norma sposoby zabezpieczenia stara sie traktować w sposób ogolny.

Przemysł to specyfika. W każdym przypadku inna. Dlatego są normy, zasady w zalęzności od tej specyfiki. Normy branżowe, zakładowe.
Z tym związane są zagadnienia zapobiegania nieszczęsliwym wypadkom, tzw. BHP.
Cerberus
_________________
Napięcie 50V wartości skutecznej prądu zmiennego/autor=normy/
To nie jest żart.
 
     
ElektrykKWK 
Uczestnik forum
Bergamo


Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył: 29 Maj 2008
Posty: 76
Skąd: Ruda Śląska
Wysłany: 02-06-08, 10:37   

A no widzicie złapałem was!! Czysto papierkowe przykłady a między teorią normami i praktykom jest różnica zasadnicza!! Proste wytłumaczenie chyba szybciej porazi nas prąd elektryczny jeśli stanowisko pracy jest zawilgocone i zmieniona jest zawartość tlenu-to jest specyficzny środek dojścia porażenia a do tego praca przy wysokich napięciach w takim stanie atmosferycznym jest bardziej niebezpieczna i niech nikt mi nie mówi ze skutki porażenia tu czy tam są takie same przy tym samym prądzie.
_________________
Mostki mostki i jeszcze raz mostki
 
 
     
Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
JarekPomógł: 140 razy
Wiek: 38
Dołączył: 04 Lip 2007
Posty: 1221
Skąd: Tarnów/Kraków
Wysłany: 02-06-08, 11:00   

Witam
ElektrykKWK napisał/a:
niech nikt mi nie mówi ze skutki porażenia tu czy tam są takie same przy tym samym prądzie

Zastanów się Kolego: przykładowo prąd rażenia 1 kA czas rażenia 0,5 s. Jakie będą jego skutki w środowisku wilgotnym a jakie w środowisku suchym lub innym środowisku dowolnie przez Ciebie wybranym.
W tym wątku mówimy o prądzie rażenia i skutkach jego przepływu. Oczywistą sprawą jest fakt, że warunki środowiskowe mają wpływ na wielkość prądu rażenia ale na skutki jego przepływu już nie.
ElektrykKWK napisał/a:
jeśli stanowisko pracy jest zawilgocone i zmieniona jest zawartość tlenu-to jest specyficzny środek dojścia porażenia

Wpływ wilgoci na prawdopodobieństwo porażenia jest wszystkim znane ale Kolego wytłumacz bliżej jak wpływa zawartość tlenu w środowisku na prawdopodobieństwo wystąpienia porażenia.
_________________
Pozdrawiam
Jarek
 
   
     
cerberus 
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 84 razy
Wiek: 67
Dołączył: 30 Sie 2007
Posty: 1491
Skąd: Warszawa
Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 02-06-08, 11:55   

ElektrykKWK napisał/a:
A no widzicie złapałem was!! Czysto papierkowe przykłady a między teorią normami i praktykom jest różnica zasadnicza!! Proste wytłumaczenie chyba szybciej porazi nas prąd elektryczny jeśli stanowisko pracy jest zawilgocone i zmieniona jest zawartość tlenu-to jest specyficzny środek dojścia porażenia a do tego praca przy wysokich napięciach w takim stanie atmosferycznym jest bardziej niebezpieczna i niech nikt mi nie mówi ze skutki porażenia tu czy tam są takie same przy tym samym prądzie.

Szanowny kolego !
Pzy takim samym prądzie skutki porażenia będa identyczne. Zawsze.
Problem polega na tym, że kolega nie rozróżnia napięcia rażeniowego od prądu rażenia.
Prąd w elektryczności - to dokłanie natężenie prądu w obwodzie wyrażone w amperach.
Cytat:
chyba szybciej porazi nas prąd elektryczny jeśli stanowisko pracy jest zawilgocone i zmieniona jest zawartość tlenu-to jest specyficzny środek dojścia porażenia

Co to znaczy,ze szybciej dojdzie do porażenia ?
Tak naprawdę, nie powinno w ogóle dojść do porażenia, więc ja zupełnie nie rozumiem słowa "szybciej".
Cerberus
_________________
Napięcie 50V wartości skutecznej prądu zmiennego/autor=normy/
To nie jest żart.
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group