Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Lucius
16-07-09, 11:08
Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków - oświetlenie
Autor Wiadomość
pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-01-08, 23:13   Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków - oświetlenie

Witam wszystkich,
interesuje mnie dziedzina inteligentnych budynków już od wielu lat, jestem prawie absolwentem politechniki i specjalności Inżynierskie zastosowanie informatyki.
Piszę pracę na temat:
"Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków" I tu moja prośba do wszystkich zainteresowanych i chętnych mi pomóc, potrzebuję wszelki porad, linków, cytatów, tytułów książek oraz innych źródeł informacji dotyczących tego tematu.
Pomyśli ktoś że idę na łatwiznę i proszę o napisanie za mnie pracy, nie i jeszcze raz nie, a to dlatego że jest to dziedzina dosyć młoda i nie ma jeszcze za wiele informacji na ten temat. Przeszukałem wiele stron internetowych i książek(te przeważnie zawierają nieaktualne dane). Szukałem w bibliotekach ale jedyne co mam to 10 stron które tak naprawdę nadają się na wstęp. Proszę was doświadczonych i mądrych ludzi o pomoc, o wskazanie mi źródeł gdzie szukać informacji na ten temat. Z góry wam dziękuję i liczę że będę i ja mógł kiedyś się wam odwdzięczyć.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 25-01-08, 08:57   

Witam
Cytat kolegi pakison:
Cytat:
Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków - oświetlenie

System automatyki minimalizuje zużycie energii elektrycznej – to jest podstawowa prawda, rozpowszechniana przez producentów i dystrybutorów urządzeń IB.
Coraz częściej zwraca się uwagę nie tyle na sam koszt wykonania instalacji co na koszty związane z późniejszą eksploatacją.
Jeżeli koszt wykonania jest niski – to nie znaczy że koszt eksploatacji również będzie niski.
Wielu inwestorów jest w stanie zainwestować nieco więcej mając na uwadze przyszłe oszczędności w czasie użytkowania budynku. Umożliwia to właśnie system IB, którego głównym zadaniem jest komfort użytkownika oraz zminimalizowanie zużycia energii nie tylko elektrycznej ale także cieplnej poprzez integrację wszystkich instalacji technicznych i wzajemną między nimi regulację.
Odnośnie oświetlenia duże oszczędności można uzyskać przy stałej regulacji jego natężenia w zależności od warunków panujących na zewnątrz oraz użytkowanie światła w zależności od obecności człowieka.

P.S.
Postaram się koledze wysłać obszerny artykuł – „Ekonomiczne aspekty systemów IB”

anbon 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-01-08, 15:03   

Witam Kolegę
1. system Dupline firmy Doepke. Mam katalog tego systemu, mogę urzyczyć. Więcej u przedstawiciela tej firmy: Andrzej Żelaznowski: a.zelaznowski@el-team.com.pl
2. przedstawiciel firmy Legrand w Lubline- Pan Cebryk, absolwent Pl-moze coś pomorze

Pozdrawiam
Absolwent PL

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-01-08, 15:12   

anbon napisał/a:

2. przedstawiciel firmy Legrand w Lubline- Pan Cebryk, absolwent Pl-moze coś pomorze

A może wiadomo panu jak się z nim można skontaktować? Próbowałem przez strone firym Legrand ale nie działa.

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 31-01-08, 17:53   

Witam ponownie, może ktoś z państwa posiada informacje typu porównanie kosztów założenia instalacji i utrzymania zwykłej oraz inteligentnej? a może ktoś posiada zestawienie porównawcze takowych instalacji.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 31-01-08, 19:13   

Witam
Cytat kolegi pakison:
Cytat:
może ktoś posiada zestawienie porównawcze takowych instalacji.

W wykonaniu podstawowym konwencjonalna instalacja elektryczna jest dużo tańsza od instalacji inteligentnej. Ale jeżeli już chcemy zastosować elementy sterowania lub inne udogodnienia to cenowo różnica ulega znacznemu zmniejszeniu. W miarę wzrostu wymagań, jakie stawiamy obiektowi następuje zmiana na korzyść nowoczesnej instalacji inteligentnej.
Odwrotnie jest z eksploatacją, koszt utrzymania w czasie znacznie się zmniejsza na korzyść instalacji inteligentnej. Niewątpliwą zaletą inteligentnej instalacji jest integracja wszystkich systemów, co wpływa na oszczędność energii i większe możliwości wykorzystania sieci w eksploatacji.
Na rysunku poniżej są przedstawione podstawowe różnice między instalacją tradycyjną a EIB.

P.S.
Proponuję koledze wysłać zapytanie do różnych producentów systemów IB, pewnie chętnie pomogą bo to jest w ich interesie reklamowanie systmów i zdobywanie rynku zbytu.

Porównanie kosztów instalacji tradycyjnej i EIB.JPG
Plik ściągnięto 978 raz(y) 57,76 KB

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 31-01-08, 19:36   Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków - oświetlenie

Witam!
Proponuję ciekawą lekturę, zwłaszcza wersja video:
http://www.deltadore.pl/c...umentation2.htm
P.S.
Kliknąć na Domotyka lub bezpośrednio http://www.deltadore.pl/h.../animation.html

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 01-02-08, 01:19   

Pozdrawiam !
Myślę,ze zagadnienie jest niefortunnie sformulowane.
Problem pierwszy, w którym miejscu chcemy oszczędać energię ?
Tak za dużo nie da się poskoczyć. Jest bez sensu żałowanie sobie światła.
Inteligentny dom - to wygoda dla użytkownika, tego nie można przeliczyć na ekonomię.
Przyklad - zarówki energoosczędne - mają zastosowanie w specyficznych warunkach.
Zysk jest taki,że nie grzeją oprawy. Ale ich trwalość w użytku domowym, nie daje oszczędności. jak kupimy drogą żarowkę, prolem jest ten sam, w ekonomii się nic nie zmienia.

Istotna jest sama oszczędność energi, ale to w żaden sposób nie koreluje z ekonomią.
Elektryczność niestety jest za tania.
Cerberus

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 01-02-08, 02:00   Ekonomiczne aspekty inteligentnych budynków - oświetlenie

Witam!
W Linkowni - skarbnicy wiedzy znalazłem e-katalog na stronie:
http://www.automatykabudy...lnischV5_12.pdf
P.S.
Autor tematu zbiera wszelkie materiały na w/w temat, więc może się przydać.

anbon 
Uczestnik forum

Wysłany: 04-02-08, 13:45   

pakison napisał/a:

A może wiadomo panu jak się z nim można skontaktować? Próbowałem przez strone firym Legrand ale nie działa.

pawel.cebryk@legrand.com.pl

Diamentowa 4

VOLTFIL 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-07-14, 12:12   

Wszystko zależy od wielkości budynku i ogrodu. Im większy tym się bardziej opłaca wykorzystywać automatykę. Przy małych mieszkaniach wątpię w możliwość zamortyzowanie tego sprzętu.

Odpowiedz do tematu