SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Inspektor a świadectwo wzorcowania miernikow.
Autor Wiadomość
CKCK 
Uczestnik forum


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 217
Skąd: Ścinawa
Wysłany: 20-05-08, 00:42   Inspektor a świadectwo wzorcowania miernikow.

Witam!
Pan inspektor zazyczyl sobie świadectwa wzorcowania miernikow.
Czy moge powolac sie na:
ROZPORZÑDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)
z dnia 7 stycznia 2008 r.
w sprawie prawnej kontroli metrologicznej przyrzàdów pomiarowych.
i odmowic ?
Pozdrawiam CK
_________________
" Rzeczy niemożliwe robimy od razu, tylko cuda zajmują nam trochę czasu "
 
     
Członek zwyczajny 
Moderator


Pomógł: 126 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 658
Wysłany: 20-05-08, 01:13   Re: Inspektor a świadectwo wzorcowania miernikow.

Witam

Cytowane rozporządzenie nie dotyczy mierników elektrycznych, gdyż żaden z nich nie podlega prawnej kontroli metrologicznej.

Mierniki elektryczne poddaje się wzorcowaniu.

Pozdrawiam
_________________
Członek zwyczajny
 
     
marcin714
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 44 razy
Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 641
Wysłany: 20-05-08, 11:02   

Oczywiście że możesz kolego odmówić. Nie ma żadnego aktu prawnego nakazującego poddawanie mierników wzorcowaniu. Owszem są teorie ,że trzeba, że się powinno, że norma ISO od laboratoriów pomiarowych coś wymaga ale na tym się kończy. Jeśli zamawiajacy w specyfikacji zamówienia nie określił ,że wykonawca powinien przedstawić protokoły sprawdzenia mierników to teraz może spadać na drzewo. Ewentualnie taką kontrolę mógłbym przeprowadzic na koszt zamawiajacego.

Jak inspektor zna podstawę prawną na którą się powołuje to niech ci ją poda.
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1045 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3977
Skąd: Warszawa
Wysłany: 20-05-08, 11:21   

Witam
Cytat kolegi CKCK:
Cytat:
Pan inspektor zazyczyl sobie świadectwa wzorcowania miernikow.

Oczywiście kolega może odmówić bo nie ma prawnego obowiązku wzorcowania mierników do pomiarów elektrycznych także ochrony przeciwporażeniowej.
Czy przyrząd poddawany jest wzorcowaniu to zależy jedynie od jego właściciela.
Z tym, że inspektor może w tym wypadku zakwestionować wyniki pomiarów oraz protokół badania instalacji elektrycznej. Bo jak kolega udowodni, że wyniki pomiarów wykonane przyrządem bez wzorcowania są poprawne ?
Przepisy UE dają pewną swobodę oraz wybór i nie narzucają z góry metody postępowania. Wszystko jest dobrze dopóki nie wydarzy się nieszczęście, wtedy nie ma pomiłuj, szuka się winnego i zazwyczaj go się znajduje.
_________________
Jacek
 
     
Członek zwyczajny 
Moderator


Pomógł: 126 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 658
Wysłany: 20-05-08, 11:46   

Witam

Proponuję dokładnie przeczytać zapisy ustawy z dnia 11 maja 2001 r.Prawo o miarach:

Art. 6.
1. Obowiązek stosowania legalnych jednostek miar dotyczy użytkowania przyrządów
pomiarowych, wykonywania pomiarów i wyrażania wartości wielkości fizycznych
w gospodarce, ochronie zdrowia i bezpieczeństwa publicznego oraz
przy czynnościach o charakterze administracyjnym.

Art. 6a.
1. W celu zapewnienia przekazywania wartości legalnych jednostek miar od państwowych
wzorców jednostek miar do przyrządów pomiarowych organy administracji
miar mogą, na wniosek zainteresowanych podmiotów, wykonywać
wzorcowanie przyrządów pomiarowych.


W razie wątpliwości przepisy te zinterpretują prokuratorzy oraz sędziowie .

Poza tym jest jeszcze wiedza techniczna.

Pozdrawiam
_________________
Członek zwyczajny
 
     
pulsar 
Uczestnik forum


Pomógł: 2 razy
Wiek: 50
Dołączył: 19 Gru 2007
Posty: 31
Skąd: stąd
Wysłany: 20-05-08, 21:21   

Jack napisał/a:
Bo jak kolega udowodni, że wyniki pomiarów wykonane przyrządem bez wzorcowania są poprawne ?


Wiadomo inspektor to szycha i każdy go sie bać przynajmniej powinien ale dlaczego to my mamy udowadniać, niech on udowodni jak zakwestionuje, że są złe bo ja np. używam mierników raz na rok przez godzinę odpowiednio o nich dbając, a pozostały czas leżą pod kluczem więc sam powinienem ustalić sobie czasokres np. 5 lat .
 
     
CKCK 
Uczestnik forum


Pomógł: 25 razy
Wiek: 41
Dołączył: 11 Gru 2007
Posty: 217
Skąd: Ścinawa
Wysłany: 21-05-08, 00:20   

Witam!
Jedni twierdza ze tak inni ze nie
To jaki akt prawny na dzien dzisiejszy obowiazuje?
Pozdrawiam CK
_________________
" Rzeczy niemożliwe robimy od razu, tylko cuda zajmują nam trochę czasu "
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1045 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3977
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-05-08, 05:18   

Witam
Cytat kolegi CKCK:
Cytat:
To jaki akt prawny na dzien dzisiejszy obowiazuje?

Proszę zapoznać sie z Ustwawą - Prawo o miarach

Odnalazłem podobny temat, który był już poruszany na Forum
tutaj:
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=2935
_________________
Jacek
 
     
marcin714
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 44 razy
Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 641
Wysłany: 21-05-08, 07:17   

Dokładnie jest jak powyżej kolega napisał. Ty oświadczasz ,że miernik masz sprawny. Jak inspektor to kwestionuje to niech udowodni, że mierzył źle. Wysyłacie miernik na wzorcowanie i płaci ten kto się mylił. A ustawa o miarach wzorcowania napewno ci nie nakazuje.
 
     
Członek zwyczajny 
Moderator


Pomógł: 126 razy
Dołączył: 17 Wrz 2005
Posty: 658
Wysłany: 21-05-08, 09:09   

Witam

marcin714 napisał/a:
Dokładnie jest jak powyżej kolega napisał. Ty oświadczasz ,że miernik masz sprawny. Jak inspektor to kwestionuje to niech udowodni, że mierzył źle. Wysyłacie miernik na wzorcowanie i płaci ten kto się mylił. A ustawa o miarach wzorcowania napewno ci nie nakazuje.


Inspektor jak pójdzie na taki układ to ryzykuje niewiele, bo te sto czy dwieście złotych w kosztach inwestycji to jest mniej jak pryszcz.

Natomiast wykonawca ryzykuje sporo, bo kilku czy kilkunastodniowa praca może póść do kosza, tym bardziej jeżeli miernik od urodzenia nie widzial się z wzorcem .

Pozdrawiam
_________________
Członek zwyczajny
 
     
fussy 
Aktywny uczestnik forum
Samozwańczy Expert


Pomógł: 121 razy
Dołączył: 19 Sie 2006
Posty: 962
Skąd: łódzkie
Wysłany: 21-05-08, 12:20   

Mnie już kilkakrotnie poproszono o pokazanie dokumentów wzorcowania. W jednej firmie, gdzie często robię pomiary - kompromisowo ustaliliśmy, że na protokole przy danych miernika wpisywana jest dana ważności wzorcowania.


Czy ma inspektor nadzoru takie prawo - tego nie wiem, ale ja się nie kłócę, bo za nim stoi inwestor/użytkownik - który ma prawo dopilnować, czy napewno mierzone obwody są bezpieczne. Ja sam mam wątpliwości, czy można polegać na mierniku, który nie był sprawdzany kilka lat.

pzdr
-DAREK-
 
     
Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek


Pomógł: 1045 razy
Dołączył: 18 Cze 2006
Posty: 3977
Skąd: Warszawa
Wysłany: 21-05-08, 12:53   

Witam
Cytat kolegi marcin714:
Cytat:
A ustawa o miarach wzorcowania napewno ci nie nakazuje.

Ale nakazuje obowiązek stosowania legalnych jednostek miar przy użytkowaniu przyrządów pomiarowych i wykonywania pomiarów. Wzorcowanie to nic innego jak potwierdzenie legalności jednostki miary poprzez porównanie ze wzorcem.

Cytat kolegi fussy:
Cytat:
Ja sam mam wątpliwości, czy można polegać na mierniku, który nie był sprawdzany kilka lat.

I oto ma kolega wypowiedź odpowiedzialnego za swoją pracę praktyka. Nic dodać nic ująć.

Sprawdzanie co rok to minimum, a właściciel przyrządu sam powinien dojść do tego czy wzorcowania nie przeprowadzać częściej w zależności od wyników pomiarów czy nadmiernej eksploatacji miernika.
_________________
Jacek
 
     
marcin714
Aktywny uczestnik forum


Pomógł: 44 razy
Dołączył: 29 Sty 2006
Posty: 641
Wysłany: 22-05-08, 12:31   

Cytat:
Ale nakazuje obowiązek stosowania legalnych jednostek miar przy użytkowaniu przyrządów pomiarowych i wykonywania pomiarów. Wzorcowanie to nic innego jak potwierdzenie legalności jednostki miary poprzez porównanie ze wzorcem.


Dlatego potwierdzono taką legalność w fabryce. Gdzie w ustawie jest napisane ,że co roku mam to powtarzać? . Ta legalnośc polega na tym aby posługiwać się miernikami wyprodukowanymi w fabrykach, sprawdzonymi czyli legalnymi a nie takimi zrobionymi w garząu przez znajomego. A o wzorcowaniu zawsze dużo mówią firmy które oferują takie usługi niejednokrotnie nie mając żadnych akredytacji.

Nie twierdzę że nie należy mierników sprawdzać. Twierdzę tylko ,że inspektor nie ma prawa wymagać takich sprawdzeń jeśli wcześniej w specyfikacji zamówienia tego nie zawarto i zleceniobiorca nie uwzględnił tego w kosztorysie.
Ostatnio zmieniony przez Jack 23-05-08, 06:27, w całości zmieniany 1 raz  
 
     
lusnia 
Uczestnik forum
lusnia1


Pomógł: 16 razy
Wiek: 51
Dołączył: 08 Cze 2008
Posty: 194
Skąd: Krzeszowice
Wysłany: 25-07-08, 09:49   

Producent podaje konkretny okres gwarancji. Po tym okresie/terminie każdy może podważać poprawność działania przyrządy pomiarowego. Dlatego wzorcowanie w tym przypadku potwierdza sprawność przyrządu.
Na marginesie sprawy: w wielu przypadkach przyrząd jest niesprawny lub ma ukryte wady o czym dowiaduje się użytkownik podczas wzorcowania (stąd zalecam wzorcowanie).
 
     
januszcm 
Uczestnik forum


Pomógł: 32 razy
Dołączył: 18 Paź 2007
Posty: 363
Skąd: Kraków
Wysłany: 26-07-08, 08:23   

Koledzy kedyś pracowałem w jednej z instytucji że tak powiem państwowej, gdzie na wyposażeniu były miernki, które to musiały co rok "przejść" tzw. legalizację z wpisem do odpowiedniego dokumentu nawet jeżeli przez cały rok leżały na półce. Ma to swoje uzasadnienie, a w przypadku kosztu samego wzorcowania święty spokój to mały koszt...
Czytając posty kolegów odnoszę wrażenie że żyjemy jeszcze w czasie średniowiecza, a i nasuwa się dowcip o skąpstwie, a mianowicie skąd pochodzą Szkoci???? odp to Krakusi, wyrzuceni z Krakowa za rozrzutność. ](*,)
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group