Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Lucius
16-07-09, 12:14
Różnica w cenach
Autor Wiadomość
pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-06-08, 19:29   Różnica w cenach

Witam, mój problem to porównanie kosztów zamontowania w nowo postawionym budynku instalacji tradycyjnej elektrycznej oraz inteligentnej. Problem polega na tym że nie wiem jak duża różnica w cenie jest między takowymi, wiem że cena ułożenia kabla jest taka sama ale np dochodzi cena zamontowania czujek ruchu(czy to się liczy jako zwykły punkt elektryczny?), czujek zmierzchowych. Sama rozdzielnica zapewne ma duży wpływ na cenę końcową instalacji. Czy ktoś ma może przykładowy cennik dzięki któremu można by porównać takowe instalacje?
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 21-07-09, 20:05, w całości zmieniany 1 raz  

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 23-06-08, 20:08   Re: różnica w cenach

Witam!
Kolega (pakison) napisał/a:
Czy ktoś ma może przykładowy cennik dzięki któremu można by porównać takowe instalacje?

Na dobry początek lektura: http://www.elkim.pl/
P.S.
-Wystarczy zobaczyć cennik.

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-06-08, 20:15   

Nie wiem jak wygląda sprawa na dzień dzisiejszy. Ale mogę podać jakie mi wyszły wyniki około 2 lata temu, bo robiłem takie porównanie w pracy magisterskiej. Posta instalacja elektryczna i troszkę bardziej rozbudowana instalacja inteligentna (system LCN). Według moich obliczeń wyszło, że instalacja LCN jest około 8-10 razy droższa od klasycznej. Ale możliwości też były nieporównywalne. A największy koszt nie nie czujki, ale elementy wykonawcze (aktory). Tak szczerze mówiąc to ciężko jest porównać klasyczną instalację z inteligentną ze względu na różne możliwości. ja wziąłem pod uwagę tyle samo punktów oświetleniowych, sterowanie żaluzjami (w klasycznej bez centralek, każda osobno góra - dół ) i sterowanie ogrzewaniem. Nie brałem pod uwagę gniazd wtyczkowych (uznałem, że tu jest wykonanie identyczne)

Pozdrawiam

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-06-08, 20:38   

jesli nie mial by pan nic przeciwko poprosil bym efekty pana pracy,mimo ze z przed 2 lat ale mialbym juz wstepny material jako wzor na ktorym mozna bylo by skonstrulowac nowe uwczesne porownanie.moj mail pakison@o2.pl z gory dziekuje

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-06-08, 23:48   

Najpierw odnośnie systemu proponuje lekturę

http://lcn.pl/firma/opis_systemu_lcn_2007.rar

Jest tak kilka przykładów zastosowań.

Ale z tego co pamiętam, to może być problem ze zdobyciem oprogramowania do zaprogramowania systemu samemu. Nie wiem jak to wygląda dokładnie więc nie wypowiadam się na ten temat w bardziej szczegółowo.

Pozdrawiam

januszcm 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-06-08, 06:29   

Najlepiej porównać ceny uzywajać programu do kosztorysowania, przyjmując za punkt wyjścia takie same ceny za jednostkowe ilości materiałów, mam na mysli ilość ułożonego przewodu, w instalacji inteligentnej praktycznie każdy punkt doprowadza się do tablicy rozdzielczej, czyli materiału troszke "idzie"....

Również sam osprzęt do "inteligentnych" instalacji kosztuje "troszke", same przyciski na magistrale KNX/EIB to wydatek powyżej 100euro, a wyrobniki, czyli popularne elementy wykonawcze zaczynają się od 200euro a kończą się w okolicy 1500 euro. Panel sterujący to wydatek ~1500euro. Podane ceny powyżej są cenami netto bez naszego kochanego haraczu VAT-owskiego.

pkarwat 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-06-08, 20:38   

Witam,
jeśli ma kolega na myśli instalację w systemie LCN to proponuję zgłosić się do najbliższego biura tej firmy - z pewnością pomogą w wycenie. Koszt zależy od wymagań stawianych systemowi. W instalacji LCN to ok. 100-250 PLN za m kw. mieszkania. Jeżeli mnie pamięć nie myli, największe koszty w tym przypadku generuje sterowanie roletami, gdyż 1 roleta = 2 obwody on/off.

W kwestii przycisków w LCN można zastosować standardowe przyciski "dzwonkowe" każdego producenta. Można również przyciski EIB (te najlepiej nadają się w pomieszczeniach, gdzie chcemy mieć sterowanie temperaturą).
Pozdrawiam
Pawel

michal_rogu 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-06-08, 23:00   

Witam

ostatnio zamawiałem interfejs r232 do programowania instalacji EIB/KNX firmy siemens kosztował ponad 700 zł (brutto) a gdzie reszta?

Na dzień dzisiejszy koszt wykonania takiej instalacji jest wiele większy niż tradycyjnej. Oprócz kosztu montażu dochodzi jeszcze programowanie takiej instalacji co jest liczone procentowo od wartości całej instalacji.

na tej stronce ceny elementów instalacji w systemie eib/knx
http://elsklep.pl/index.php?cat_id=142

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-06-08, 23:50   

No dobrze doradzacie EIB, a może ktoś zna systemy tanie porównywalne do cen tradycyjnej instalacji. Domyślam się że takowych cen jak tradycyjna instalacja nie osiągniemy nigdy w instalacji inteligentnej, ale może są jakieś inteligentne np nie wymagające centrali bądź przyciski są na tyle tanie że zakup ich nie musi się wiązać od razu z wyczyszczeniem kieszeni.
Słyszałem że IDRA jest tania, ktoś inny mówił że LCN, a co wy o tym myślicie?

januszcm 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-06-08, 07:18   

pakison napisał/a:
No dobrze doradzacie EIB, a może ktoś zna systemy tanie porównywalne do cen tradycyjnej instalacji. Domyślam się że takowych cen jak tradycyjna instalacja nie osiągniemy nigdy w instalacji inteligentnej, ale może są jakieś inteligentne np nie wymagające centrali bądź przyciski są na tyle tanie że zakup ich nie musi się wiązać od razu z wyczyszczeniem kieszeni.
Słyszałem że IDRA jest tania, ktoś inny mówił że LCN, a co wy o tym myślicie?

W KNX/EIB możesz kolego instalacje "robić" etapami, ale jak pisałem kilka postów wyżej elementy strujące do KNX/EIB są zdecydowanie droższe od klasycznych klawiszy. Sam mechanizm z klawiszami to wydatek ponad kilkadziesiąt euro za przycisk....

To jakbyś chciał kupić ferrai za cene daci chcąc jeszcze mieć wygode maybacha \:D/
mysle ze to porównianie jest adekwatne do samego systemu. ;-)

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-06-08, 10:15   

pakison napisał/a:
a może ktoś zna systemy tanie porównywalne do cen tradycyjnej instalacji

Nie ma takich systemów. Chyba że sobie kolega zrobi automatykę na stycznikach lub na jakimś sterowniku wedle własnego, oryginalnego pomysłu.
Każdy z systemów (LCN, EIB, Siemens itp) ma swoje własne patentowe rozwiązania i za to kolega płaci. Może kolega co prawda uniknąć stosowania niektórych driverów końcowych zamieniając je na styczniki w tablicy, ale wtedy dokłada się kabli w pajęczynkę. Wyjdzie na jedno.
Kładąc LCN musi kolega dodać po żyle sygnałowej do wszystkich przewodów (za którymi będą sterowniki), inne systemy potrzebują dodatkowego okablowania skrętką lub mają swoje insze własne rozwiązania.

Ja robię projekty w LCN jak trzeba (podobno to jeden z najtańszych, podobno bo osobiście nie porównywałem). Dla przykładu koszt LCN'u dla niewielkiej sali wykładowej (tylko sterowanie oświetleniem, roletami, sprzętem AV) do jakiś 12 kPLN (bez sprzętu AV). A cena kosztorysowa za resztę instalacji włącznie z rozdzielnicami, oprawami i białym osprzętem to jakieś 15 kPLN. Przy czym ta instalacja jest średnio raczej inteligenta, bo naprawdę to nic nie reguluje, działa tylko na zasadzie włącz-wyłącz.
Założenie instalacji inteligentnej powinno oprócz zgrupowania przycisków w jednym panelu LCD (bo to jest właściwie tylko wodotrysk) powinno umożliwić regulację parametrów pracy urządzeń przyczyniając się do wymiernych korzyści ekonomicznych (np. automatyczne sterowanie oświetleniem w zależności od warunków zewn., sterowanie ogrzewaniem /np. siłownikami/ i optymalizacja zużycia energii cieplnej, centralne sterowanie i monitoring....)
Inny obiekt w wersji "full wypas" z LCNem który "robiłem" to stosunek kosztów LCN do reszty materiałów dokładnie na 50/50. Przy sumce za materiały 250 kPLN.
O ile materiały w hurtowni może jeszcze sobie kolega pozamieniać, ew. chińszczyzne tandetną gdzieś wstawić, to w systemach IB mając tylko paru producentów i kilku dystrybutorów praktycznie nic kolega nie oszczędzi.

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-06-08, 21:47   

a czy kolega drakasz mogl by mi zrobc porownanie i wyslac na maila jesli chodzi o LCN i tradycyjna instalacje? np wymienic tyle samo zrodel swiatla, tyle samo wylacznikow, w LCN dorzucic np sciemniacze i sterowanie roletami(fajne bylo by zamontowanie czujnikow natezenia swiatla o ktorych wspomniano w posce wyzej), bylbym za cos takiego bardzo wdzieczny ewentualnie jesli juz cos podobnego pan ma to bym prosil na maila.

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 25-06-08, 23:25   

Witam!
Kolega (pakison) napisał/a:

Dlaczego od razu musi być inteligentny?
P.S.
-A może wystarczy taki system dla porównania:
http://www.astat.com.pl/p...rukcja_2007.pdf

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-06-08, 09:10   

pakison napisał/a:
a czy kolega drakasz mogl by mi zrobc porownanie i wyslac na maila jesli chodzi o LCN i tradycyjna instalacje? np wymienic tyle samo zrodel swiatla, tyle samo wylacznikow, w LCN dorzucic np sciemniacze i sterowanie roletami(fajne bylo by zamontowanie czujnikow natezenia swiatla o ktorych wspomniano w posce wyzej), bylbym za cos takiego bardzo wdzieczny ewentualnie jesli juz cos podobnego pan ma to bym prosil na maila

Dane które koledze przedstawiłem są zdjęte z kosztorysów w oparciu o rzeczywiste projekty. Porównanie o jakie kolega prosi to jest nowy projekt. Mogę koledze przesłać DTR'y urządzeń, nawet od biedy podać ich ceny. Ale jak z tego sobie kolega złoży system to określi już sam sobie koszta (orientacyjnie).
Kosztorysu udostępnić nie mogę. Co najwyżej przedmiar (a z tego wiele się kolega nie dowie). Przykładowy prosty projekt, jeśli kolega chce to mogę wrzucić po wyrezaniu tylko nazwy obiektu (są tam rolety, światło na włącz wyłącz w sekcjach i panel).

pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-06-08, 17:51   

oczywiscie poprosze o wszystko to co moze pan mi dac gdyz wszystko sie przyda bardzo. jakos kiedys se postaram odwdzieczyc

Odpowiedz do tematu