Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wycieczka pod Radom
Autor Wiadomość
marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-08-08, 12:43   

Znów wałowanie RCD w TNC. Kolego cerberus potrafisz w kilku słowach napisać co to jest układ sieciowy TNC? Od transformatora do gniazdka z lodówką przyłączoną do niego lub jeśli jesteśmy na wsi to parnik elektryczny sobie włączymy aby był klimat. Możesz kolego dołączyć schemat.

Następnie pogadamy o RCD ok?. Jak będą problemy to trzeba zapytać na forum jak wygląda TNC.
cerberus
Cytat:
Pisano już na tym forum, pisze też Pan Boczkowski, że RCD chroni gniazda wtykowe w łazience przed dotykiem bezpośrednim.
Gniazda, nie podłączone do nich odbiorniki.

Tu przez przypadek prawdę napisałś. Możesz pozabezpieczać im gniazda wg. "naszej książki" tylko powiedz im aby nic nie włączali do tych gniazdek. Tylko ciekawe jak te kartofle uparują?

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 16-08-08, 22:16   

Nie chcę z powrotem rozgrzebywać RCD w TN-C.
Kolego Marcinie !
Otwórz wątki kolegi ŚP Krystyna ,tam jest wszystko, łącznie ze schematami.
Wielu kolegów na tym forum tak określiło uzasadnienia do rzekomego zakazu RCD w TN-C
"NIEBO -NIE".
Reszta jest na forum. Także i moje wypowiedzi w tym temacie.

Napiszę krytyczną ocenę artykułu dr Musiała pt." Wieża Babel", w świetle obowiązujących norm.
Napiszę także krytyczną ocenę merytoryki w książce profesora Markiewicza, na temat stosowania RCD, w świetle obowiązujących norm.
Kolega ŚP Krystyn publikował na ten temat także w "Elektroinfo".

Będzie to inna opinia na temat RCD w TN-C, z którą każdy będzie mógł sie zapoznać.
Demaskująca manipulacje i nieprawdę opisaną przez w/w autorów.
Będzie to opublikowane na forum, lub na mojej prywatnej stronie.
Niezależnie od miejsca publikacji, to będzie można polemizować na forum.
Cerberus

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 17-08-08, 12:33   

Nie ma co odświeżać tamtych tematów. Sprawę można opisać w kilku zdaniach. W prawdzie zaczęlismy od TNC ale właściwym było by używanie zwrotu "zerowanie ochronne" dla instalacji na tej wsi. Bo oni mięli wykonaną instalacje zrobioną z zerowaniem ochronnym i nikt tego nie zmienił do dziś. Więc zerowanie ochronne służy do zapewnienia ochrony dodatkowej przed porażeniem prądem elektrycznym poprzez połączenie wszystkich (dziś części przewodzących dostępnych) a także styków ochronnych w gniazdach z przewodem ochronno neutralnym wyprowadzonym z uziemionego punktu neutralnego transformatora. Przewód PEN również jest uziemiany po drodze. Teraz kolego wykaż ,że w takiej instalacji z zerowaniem gdzie dziś się na to mówi SWZ w układzie TNC gniazdo do podłączenia parnika w szopie z uzerowanym bolcem ochronnym dasz radę zainstalować wyłącznik różnicowo- prądowy. Bo mi się wydaje ,że zabezpieczysz im tylko gniazdko ale bez podłączania parnika.A może kupisz im dywaniki elektroizolacyjne i odizolujecie dokładnie parnik od ziemi? Czy wreszcie pozbędziesz się mostka na bolcu aby w końcu dopiąć swego czyli zabezpieczyć parnik elektryczny różnicówką. Tylko powiedz mi czy nadal tak jak na początku będziesz miał zerowanie ochronne w tym obwodzie czyli czy będzie to jeszcze układ TNC?. Czy nadal obudowa parnika będzie uzerowana tak jak jest to teraz? Czy nadal kolega zapewni im ochronę dodatkową przed porażeniem prądem elektrycznym?

Więc kolego przestań w kńcu mówić o RCD w TNC- dawne zerowanie bo tego się nie da zrobić. Może TNC nie przemawia do ciebie więc używaj terminu zerowanie ochronne i mówmy o RCD przy zerowaniu urządzenia.

Teraz pewnie powiesz , że nie wszędzie się da zastosować RCD ale tam gdzie się da to stosujmy RCD w TNC. Owszem tam gdzie się da to stosujmy tylko nie nazywajmy tego sieciami TNC. Są to jakieś sieci dwu przewodowe (i to nie oznacza wcale ,że jest to TNC),w których nie stosowano ochrony dodatkowej poprzez zerowania i tyle. Nikt wtedy z kolegą się nie będzie kłócił a kolega będzie wyrażał to co chce wyrazić dziś upierając się ,że dwa kable w gniazdku bez bolca to sieć TNC.

Więc jak ma kolega sposób na zastosowanie RCD w uzerowanym parniku czy żarnach w stodole?

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 17-08-08, 13:47   

Witam!
Kolega (cerberus) napisał/a:

Kolega (cerberus) napisał/a:
Niezależnie od miejsca publikacji, to będzie można polemizować na forum.

W dyskusjach na w/w temat byłem i pozostałem przeciwny stosowania RCD w TN-C.
Norma dopuszcza stosowanie warunkowe, jeśli przejdzie się na układ TN-C-S, (czyli PEN rozdzieli się na PE i N przed RCD).
Uważam, że Kolega (marcin714) dostatecznie jasno napisał, dlaczego nie należy stosować RCD w starych instalacjach z zerowaniem i nowszych w TN-C.
Kolego (cerberus), odpuść sobie dalsze polemiki, bo jak już pisałem, że to błędna teoria, której Autorem był Ś.P. Krystyn... .
P.S.
-Błędna teoria i jej Autor... Niech spoczywają w spokoju!

izolator 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-08-08, 18:26   

EDI napisał/a:
-Błędna teoria i jej Autor... Niech spoczywają w spokoju!

AMEN.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 17-08-08, 20:28   

Witam
Cytat kolegi cerberus:
Cytat:

I słusznie, to nie ma sensu.

Norma nie przewiduje stosowania RCD w TN-C i wszystko na ten temat.
W normie nie może być wyjątkowych sytuacji. Musi być określony zakaz lub nakaz. Nic pośredniego.

Oczywiście w wyjątkowych sytuacjach ( załóżmy końcowy odbiornik odizolowany od ziemi i w dodatku stacjonarny podłączony bezpośrednio do instalacji ) jeżeli już się uda zainstalowanie RCD w TN-C bez zbędnego jego zadziałania to i tak odłączenie nastąpi podczas dotyku – co jest niezgodne z ochroną przeciwporażeniową mimo możliwości uratowania porażonego.

P.S.
Koniec z kontynuacją tematu RCD w TN-C przynajmniej z mojej strony.

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 17-08-08, 23:57   

marcin714 napisał/a:

Więc kolego przestań w kńcu mówić o RCD w TNC- dawne zerowanie bo tego się nie da zrobić. Może TNC nie przemawia do ciebie więc używaj terminu zerowanie ochronne i mówmy o RCD przy zerowaniu urządzenia.

Zaraz się przekonamy co do ciebie przemawia.
marcin714 napisał/a:
Wprawdzie zaczęlismy od TNC ale właściwym było by używanie zwrotu "zerowanie ochronne" dla instalacji na tej wsi. Bo oni mięli wykonaną instalacje zrobioną z zerowaniem ochronnym i nikt tego nie zmienił do dziś.

Skąd wiesz, że nikt tego nie zmienił ? Może zapytasz Z.E. i nie będziesz pisał bajek.
marcin714 napisał/a:

Teraz pewnie powiesz , że nie wszędzie się da zastosować RCD ale tam gdzie się da to stosujmy RCD w TNC. Owszem tam gdzie się da to stosujmy tylko nie nazywajmy tego sieciami TNC. Są to jakieś sieci dwu przewodowe (i to nie oznacza wcale ,że jest to TNC),w których nie stosowano ochrony dodatkowej poprzez zerowania i tyle.

Szanowny kolego, czy wiesz kto decyduje , że sieć jest TN-C ?
Szanowny kolego – czy słyszałeś o czymś takim jak przydział mocy ?
Z powyższej wypowiedzi wynika, że się z tym w swojej praktyce nie spotkałeś.
Jeżelibyś się spotkał, to wiedziałbyś, kto określa odbiorcy jaki typ sieci serwuje.
Bo ja jeszcze nie widziałem w przydziale mocy, że Z.E. pisze :
Cytat:
Serwujemy jakąś sieć dwuprzewodową

Na beznadziejność twojego rozumowania wskazuje jego konsekwencja: jak możemy stosować środek ochrony np. niech to będzie nawet zerowanie, w nieznanej sieci.
To prokurator kolego Marcinie. Zaprzeczenie wszystkim istniejącym przepisom.

Po pierwsze kolego, uporządkuj swoją wiedzę w zakresie ,skąd wiadomo jaką mamy sieć ?
Przeczytaj normę, z niej dowiesz się , kto jest uprawniony do określania typu sieci TN !
Bo o TT, sam możesz zdecydować, w TN jest to wykluczone.
Pomyśl co piszesz z tym zerowaniem w jakiejś nieokreślonej sieci, bo z twoich tekstów wynika , że elektrycy w ogóle nie myślą.
Albo kompletnie nic nie wiedzą.
Z twoich tekstów wynika również, że ZE serwuje niebezpieczne dla życia sieci.
Jakieś, abstrakcyjne sieci dwuprzewodowe.

Cerberus

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-08-08, 00:56   

Jack napisał/a:
Witam
Norma nie przewiduje stosowania RCD w TN-C i wszystko na ten temat.

To nie jest prawda.
Bez zakwalifikowania do rodzaju ochrony, a dalej aplikacji, ten akapit nie ma sensu.
Norma pisze o rożnych środkach ochrony.
Przed dotykiem bezpośrednim
Przed dotykiem pośrednim.
Cytat:
Cytat z normy
412.5 Ochrona uzupełniająca za pomocą urządzeń różnicowoprądowych
UWAGA - Zastosowanie urządzeń różnicowoprądowych ma na celu tylko zwiększenie skuteczności ochrony przy dotyku bezpośrednim
412.5.1 Stosowanie urządzeń różnicowoprądowych o znamionowym różnicowym prądzie zadziałania nie przekraczającym 30 mA uważa się za uzupełnienie ochrony w przypadku
nieskutecznego działania innych środków ochrony przed dotykiem bezpośrednim lub w przypadku nieostrożności użytkowników.

Jak widzisz norma to przewiduje
I w tym rozdziale nie jest słowem wspomniane jakiekolwiek zastrzeżenie dotyczące typu sieci.
Jack napisał/a:
jeżeli już się uda zainstalowanie RCD w TN-C bez zbędnego jego zadziałania to i tak odłączenie nastąpi podczas dotyku – co jest niezgodne z ochroną przeciwporażeniową mimo możliwości uratowania porażonego.

Mylisz zagadnienia. Błąd polega na braku klasyfikacji ochrony.
Dla oceny stosowania RCD najpierw klasyfikujemy cel ochrony
Dotyk bezpośredni. W tego rodzaju zagrożeniu nie ma możliwości odłączenia.
Jak możesz spowodować wyłączenie ,przy np. zdemontowaniu osłony gniazda ? Lub uszkodzeniu izolacji na kablu ?
Czy RCD w TN-S wtedy zadziała ? Nie zadziała, i nikt nie uważa tego za błąd w sztuce !
W dotyku bezpośrednim, jest możliwe, tylko zapobieganie skutkom porażenia.
Pomieszałeś ochronę przed dotykiem pośrednim i bezpośrednim. Tutaj jest inna zasada – odłączenie napięcia w przypadku przekroczenia napięcia 50V na obudowie.
W dotyku bezpośrednim – nie.
I wszystko na temat .

Identyczny popełnił dr Musiał w artykule „Wieża Babel”.
Jeżeli coś robimy, to musimy określić cel aplikacji.

RCD to urządzenie, które możemy wykorzystywać w dowolnym celu.
Także RCD możemy stosowac w różnych celach:
Wyłącznik przeciwporażeniowy - tylko 30 mA
Urządzenie ochronne - 500 mA
Wyłącznik przeciwpożarowy
Urządzenie sygnalizacyjne do badania prądu upływu (Bender)
W zależności od aplikacj stawiamy rożne wymagania co do parametrów sposobów działania.
Bezsensowne jest stawianie wymagań nie przewidzianych w aplikacji i odpowiednich normach.
Inne sa wymagania na ochronę przed dotykiem bezpośrednim, a inne na ochronę przed dotykiem pośrednim.
Cerberus

Gienek_pa 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-08-08, 07:50   

ceberus napisał/a:
Po pierwsze kolego, uporządkuj swoją wiedzę

Przede wszystkim porządkowanie wiedzy proponuję zacząć od siebie bo to kolega "opacznie interpretuje zasłyszane gdzieś" informacje .

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 18-08-08, 08:39   

Witam

Miałem nie pisać już w tym temacie ale skoro zostałem wywołany to jeszcze tym razem odpowiem.

Cytat kolegi cerberus:
Cytat:
Jak widzisz norma to przewiduje

Fakt, nie jest jasno napisane jakiego układu sieci dotyczy ten zapis.
Elektrycy robią wielki błąd posługując się pojedynczymi arkuszami normy. Ochrona przeciwporażeniowa to jest koordynacja wielu składników a poszczególne arkusze omawiają poszczególne składniki. To tak jak z doborem przekroju przewodów, jeżeli sprawdza się na obciążalność to wcale nie musi sprawdzać się odnośnie ochrony przeciwporażeniowej czy spadku napięcia.

Jeżeli według kolegi norma przewiduje RCD w TN-C to co z doborem aparatury.

PN-IEC 60364-5-53 ...... Dobór i montaż wyposażenia elektrycznego
531.2.1.2 Przewód ochronny nie powinien przechodzić przez obwód magnetyczny urządzenia różnicowo-prądowego.

Nie powinien czyli jest zakaz. W przewodzie PEN występuje także przewód PE.

Oczywiście były próby stosowania RCD z przechodzącym przez toroid przewodem PE o co pytałem w temacie:
A jednak RCD w TN-C
tutaj:
http://www.forumsep.pl/viewtopic.php?t=1443

Według normy - TN-C to dawny układ sieci z zerowaniem ochronnym. Tu też można polemizować.
Wszelkie próby instalacji RCD w TN-C są niezgodnie z normą mimo przypadkowych udanych prób stosowania wyłącznika ochronnego w tej sieci.

EDI 
Aktywny uczestnik forum
Emeryt

Wysłany: 18-08-08, 10:13   

Witam!
cerberus napisał/a:

Zastosowanie RCD (30mA) tylko do uzupełnienia ochrony podstawowej?
Błędna teoria polega na tym, że „zamienił stryjek siekierkę na kijek”.

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-08-08, 10:29   

EDI napisał/a:
Witam!
cerberus napisał/a:

Zastosowanie RCD (30mA) tylko do uzupełnienia ochrony podstawowej?

Dobrze napisałeś. Ochrona podstawowa,to ochrona przed dotykiem bezpośrednim.
A dr Musial a artykule "Wieza Babel", jak i kolega Jack realizuja za wszelką cenę aplikacje RCD 30 mA jako środka ochrony dodatkowej - przed dotykiem pośrednim.
Cerberus

marcin714
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 18-08-08, 11:03   

I znowu się zaczyna. Kolega cerberus będzie ślepy na zadawane do niego pytania aż wszystkich szlag trafi i temat zawinie się. Pytanie kolego cerberus wytłuszczę ci na koniec ateraz trochę zdrowej polemiki.

cerberus napisał/a:
Zaraz się przekonamy co do ciebie przemawia.
marcin714 napisał/a:
Wprawdzie zaczęlismy od TNC ale właściwym było by używanie zwrotu "zerowanie ochronne" dla instalacji na tej wsi. Bo oni mięli wykonaną instalacje zrobioną z zerowaniem ochronnym i nikt tego nie zmienił do dziś.

Skąd wiesz, że nikt tego nie zmienił ? Może zapytasz Z.E. i nie będziesz pisał bajek.

Zastanów cię czasem co piszesz. Mam iść do ZE pytać czy u twoich znajomych nie przerobili instalacji z zerowaniem ochronnym na instalacje w układzie sieciowym TNC.
Może teraz widzisz jaki to idiotyzm wymyśliłeś. Skrznkę wódki ci postawię jak nauczysz mnie jak sięrobi takie przeróbki. Ale nawet jak sobie coś takiego przerobisz to nadal obudowa parnika zostanie połączaona z przewodem PEN

cerberus napisał/a:
marcin714 napisał/a:

Teraz pewnie powiesz , że nie wszędzie się da zastosować RCD ale tam gdzie się da to stosujmy RCD w TNC. Owszem tam gdzie się da to stosujmy tylko nie nazywajmy tego sieciami TNC. Są to jakieś sieci dwu przewodowe (i to nie oznacza wcale ,że jest to TNC),w których nie stosowano ochrony dodatkowej poprzez zerowania i tyle.

Szanowny kolego, czy wiesz kto decyduje , że sieć jest TN-C ?
Szanowny kolego – czy słyszałeś o czymś takim jak przydział mocy ?
Z powyższej wypowiedzi wynika, że się z tym w swojej praktyce nie spotkałeś.
Jeżelibyś się spotkał, to wiedziałbyś, kto określa odbiorcy jaki typ sieci serwuje.
Bo ja jeszcze nie widziałem w przydziale mocy, że Z.E. pisze :
Cytat:
Serwujemy jakąś sieć dwuprzewodową

Może się i nie spotkałem, może nie widziałem aby ZE serwował jakąś sieć dwuprzewodową . Zapewne ZE zaserwował twoim znajomym sieć dwu przewodową lub 4 przewodową z zerowaniem ochronnym. Ty zaś wymyśliłeś jakąś sieć dwu przewodową i chcesz ich tym uraczyć pozbywając się zerowania ochronnego. I twgo kolego zakazuje norma mówiąc o zakazie stosowania RCD w TNC. Zakazuje tego aby jakiś debil nie przyszedł i nie poodpinał mostki na bolce i obudowy urządzeń aby sobie RCD zainstalować. Cały czas masz okazje się wykazać jak mieć jednocześnie uzerowany parnik elektryczny i RCD w jego obwodzie. Jakoś narazie mówisz tylko o samym RCD.

cerberus napisał/a:
Na beznadziejność twojego rozumowania wskazuje jego konsekwencja: jak możemy stosować środek ochrony np. niech to będzie nawet zerowanie, w nieznanej sieci.
To prokurator kolego Marcinie. Zaprzeczenie wszystkim istniejącym przepisom.

Przecież opisujesz nam regularnie tę sieć i instalacje. I zdiagnozowałeś ,że jest to TNC czyli w rzeczywistości sieć z zerowaniem ochronnym. Nie oczekujesz chyba ,że pojade pod radom , pooglądam sobie i potem dopiero będę z tobą dyskutował. A prokurator to raczej twoje zmartwienie w tym wypadku niż moje.

cerberus napisał/a:
Po pierwsze kolego, uporządkuj swoją wiedzę w zakresie ,skąd wiadomo jaką mamy sieć ?
Przeczytaj normę, z niej dowiesz się , kto jest uprawniony do określania typu sieci TN !
Bo o TT, sam możesz zdecydować, w TN jest to wykluczone.
Pomyśl co piszesz z tym zerowaniem w jakiejś nieokreślonej sieci, bo z twoich tekstów wynika , że elektrycy w ogóle nie myślą.
Albo kompletnie nic nie wiedzą.
Z twoich tekstów wynika również, że ZE serwuje niebezpieczne dla życia sieci.
Jakieś, abstrakcyjne sieci dwuprzewodowe.

Miałeś okazje podać definicje sieci TNC i jakoś wymiękłeś. Musiałem zrobić to za ciebie.
Jeszcze raz ci mówię ,że ZE nie doprowadzają do domu twoich znajomych jakiejś abstrakcyjnej sieci 2 przewodowej (załóżmy przyłącze 1 fazowe) tylko sieć w krórej zastosowano zerowanie ochronne. Ale po twojej robocie zapewne będą mieli jakaś sieć dwu przewodową z RCD bez jakiejkolwiek ochrony przeciwporażeniowej dodatkowej. Albo na ścianie nad gniazdkami pozawieszaszinformacje ,że można włączyć tylko radio . Powymieniaj im od razu wszystkie wtyczki na takie bez dziury na styk ochrinny.
I będziesz jeszcze rozgłaszał ,że zainstalowałeś RCD w TNC. Tylko gdzie ten TNC.Zostanie ci jedynie TN.

Więc powtarzam najważniejsze w tej dyskusji pytanie , które jakoś kolega przeoczył
Cytat:
Teraz kolego wykaż ,że w takiej instalacji z zerowaniem gdzie dziś się na to mówi SWZ w układzie TNC gniazdo do podłączenia parnika w szopie z uzerowanym bolcem ochronnym dasz radę zainstalować wyłącznik różnicowo- prądowy. Bo mi się wydaje ,że zabezpieczysz im tylko gniazdko ale bez podłączania parnika.A może kupisz im dywaniki elektroizolacyjne i odizolujecie dokładnie parnik od ziemi? Czy wreszcie pozbędziesz się mostka na bolcu aby w końcu dopiąć swego czyli zabezpieczyć parnik elektryczny różnicówką. Tylko powiedz mi czy nadal tak jak na początku będziesz miał zerowanie ochronne w tym obwodzie czyli czy będzie to jeszcze układ TNC?. Czy nadal obudowa parnika będzie uzerowana tak jak jest to teraz? Czy nadal kolega zapewni im ochronę dodatkową przed porażeniem prądem elektrycznym?

Tylko niech kolega nie mówi ,że rodzina na wsi nie ma parnika albo maparnik na drewno. Bo nie oto przecież chodzi. Może sąsiad ma więc czekamy na twoje rozwiązanie. I skup się na tym problemie ok?

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-08-08, 12:02   

marcin714 napisał/a:

Cytat:
Zastanów cię czasem co piszesz. Mam iść do ZE pytać czy u twoich znajomych nie przerobili instalacji z zerowaniem ochronnym na instalacje w układzie sieciowym TNC.

Tak kolego, powinieneś tak zrobić. Właśnie zapytać w Z.E.
O tym , jaki typ sieci jest na wejściu obiektu decyduje dostawca - Z.E.
Wygląda, że nadal nie masz pojęcia , co oznacza sieć TN-C . Przykre bo jesteś elektrykiem.
Jeżeli na przyłączu masz TN-C, to w obiekcie może być TN-C.
Czy takie rzeczy należy klarować elektrykowi z uprawnieniami ?

Jeżeli na obiekcie była instalacja z zerowaniem, to stan rzeczy się nie zmienia. Dziś ten typ instalacji nazywa się TN-C. Bo w przyłączu jest sieć TN-C.

Na temat parnika ,na takim poziomie nie ma sensu nawet dyskutować.
Chociaż w tym przypadku ruszyłeś głową proponując dywanik WN.
Różnica napięć PEN- ziemia jest kilka woltów, wystarczy nawet deska, którymi rolnicy dysponują w nadmiarze.
Cerberus

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 18-08-08, 12:13   

Sieci dwuprzewodowe były przed wojną.
I zaraz po wojnie.
To była sieć TN, ale nie miała wyróżnionego przewodu na potencjale ziemi.
Dlatego w takiej sieci były bezpieczniki na obydwu przewodach.
Dziś to wyjątkowa rzadkość. Spotyka się je w budynkach mieszkalnych, ale zostały poprzerabiane
na sieć TN-C poprzez usuniecie bezpiecznika na PEN.

Taki przypadek łatwo stwierdzić po wejściu , bez stawiania pytań w Z.E.
Cerberus

Odpowiedz do tematu