Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
lampka na biurko z energooszczednym źródłem swiatła
Autor Wiadomość
scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-10-08, 12:00   lampka na biurko z energooszczednym źródłem swiatła

Witam serdecznie.

Ostatnio pojawiły się dość chętnie stosowane lampki biurkowe z energooszczednym źródłem światła, co koledzy o nich sądzicie?
Czy to dobry wybór na np: miejscowe oświetlenie stanowiska pracy (biurko, komputer)?

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-10-08, 13:13   

scss napisał/a:
Ostatnio pojawiły się dość chętnie stosowane lampki biurkowe z energooszczednym źródłem światła, co koledzy o nich sądzicie?

Świetlówki są stosowane jako oświetlenie biur czy stanowisk pracy więc powinny się nadawać. Lampka na biurku jest stosowana w celu doświetlenia stanowiska pracy, raczej też się świecić ma przez dłuższy czas, a nie krótkie chwile więc uzasadnione jest stosowanie tego typu oświetlenia. Tyle teorii.

A w praktyce (a raczej moje subiektywne odczucia), jak by mi ktoś postawił lampkę ze świetlówką na biurko to by od razu poleciała przez okno. W biurze muszę mieć na biurku lampkę ze zwykłą żarówką mimo dobrego oświetlenia ogólnego spełniającego normy. Po prostu nie trawie tego typu oświetlenia i się przy mim szybko mi męczą oczy nawet przy zasotsowaniu świetlówek z najwyższej półki.
I między innymi z tego powodu w domu u mnie nie będzie można zobaczyć świetlówek do puki będą produkowane tradycyjne żarówki.

Pozdrawiam

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 07-10-08, 14:52   

Witam
Cytat kolegi scss:
Cytat:
Czy to dobry wybór na np: miejscowe oświetlenie stanowiska pracy (biurko, komputer)?

Moim zdaniem raczej nie.
Wielu ludzi nie trawi oświetlenia świetlówkowego, najczęściej przeszkadza przy pracy z komputerem. O ile lampka biurowa ze źródłem światła typu halogen lub żarówka daje oświetlenie mieszane, sprzyjające pracy z monitorem o tyle dodatkowe oświetlenie wyładowcze może doprowadzić do szewskiej pasji.
To samemu trzeba wypróbować i sprawdzić. Nie każdemu przeszkadza wyłącznie oświetlenie energooszczędne.

jarecki56 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 07-10-08, 20:20   

Johny Bravo napisał/a:
I między innymi z tego powodu w domu u mnie nie będzie można zobaczyć świetlówek do puki będą produkowane tradycyjne żarówki.

Jeszcze do wczoraj, byłem tego samego zdania co kolega, lecz po dzisiejszym artykule w lokalnej prasie, chyba przyjdzie nam te oceny zweryfikować - http://www.dziennikwschod...EWS01/213614959

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 07-10-08, 20:35   

Witam.

Mój pulpit pracy przed komputerem oświetla świetlówka. Sam ją zamontowałem. Mam duże biurko, a na nim nadstawkę na której w centrum stoi monitor, a po bokach jest po kilka półeczek. Pod główną półką nadstawki zamontowałem własnie świetlówkę, która oświetla mi klawiaturę. Oczywiście, jest osłonięta od strony patrzącego, tak, że twarz pozostaje w cieniu.
Światło może nie jest najlepsze, ale za to długość świetlówki zapewnia mi praktycznie bezcieniowe oświetlenie klawiatury i wszystkiego, co na blacie położę. Może to być książka, rysunek, czy coś innego. A jej niewielka odległość od blatu, wszystkiego w pionie 25 cm, co daje do klawiatury nie więcej niż 40 cm, zapewnia wystarczające natężenie oswietlenia, aby nie męczyć oczu.
Jak dotąd jestem z niej zadowolony (3 lata).
Natomiast w lampkach biurkowych - też by mi się nie podobało.

Gienek_pa 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-10-08, 22:09   Re: lampka na biurko z energooszczednym źródłem swiatła

scss napisał/a:
Witam serdecznie.

Świetlówka to przede wszystkim migotanie które jest męczące dla oczu. Jakby użyć kilku świetlówek i na dodatek do zasilania ich użyć prądu przesuniętego w fazie między sobą to migotanie zniwelowałoby się :-k

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 07-10-08, 22:20   

Gienek_pa napisał/a:
to migotanie zniwelowałoby się
kompaktowe są pozbawione tej wady bowiem zasilane są napięciem o częstotliwości rzędu kHz

scss 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-08, 05:43   

Witam!

Dziękuję za Wasze wypowiedzi, i z większością z nich całkowicie się zgadzam. Ja u siebie nad stanowiskiem pracy mam zamontowane dwie zwykłe lampki z żarówkami tradycyjnymi 60W
(półka na biurkiem) i jest naprawdę ok.
Próbuję znaleźć co o energooszczędnym oświetleniu mówią przepisy (normy, ustawy, bhp)? I albo źle szukam, albo przepisy milczą...Może ktoś posiada jakiś ciekawy link w tym temacie?

Jarek79 
Aktywny uczestnik forum
Jarek

Wysłany: 08-10-08, 07:45   

Witam
Jak już szukać oszczędności na doświetlaniu stanowiska pracy to iść raczej w kierunku oświetlenia z wykorzystaniem LED. Wprawdzie barwa pozostawia dużo do życzenia ale pozostałe parametry są nawet znośnie. Przede wszystkim nie miga tak jak świetlówki. Na początku jest to wydatek ale jak się długo świeci to się szybko wraca.

Klaudiusz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 08-10-08, 10:52   

Efekt migotania swietlowek wystepuje tylko przy konwencjonalnych ukladach zaplonowych (migotanie ma czestotliwosc 100Hz) i moze doprowadzic do szewskiej pasji.

W ukladach z elektronicznym ukladem zaplonowym i z "goracym startem", migotanie nie powinno wystepowac, chyba, ze kiepska swietlowka. W ukladach takich czestotliwosc zasilania jest od 30kHz do 120kHz. Inna sprawa jest barwa swiatla. Moim zdaniem nalezaloby uzyc swietlowek trojpasmowych o temperaturze ok 3000K i Ra 90 czyli 930.

LED ... moze bedzie dobre ALE za 10lat. Narazie ma ochydna barwe swiatla (niebieska dioda + luminofor - 6500K lub zolta dioda + filtr oziebiajacy - 3500K), do tego sa problemy z chlodzeniem "PowerLED"-ow.

Niestety tylko zarowka (zwykla lub halogenowa) ma widmo ciagle, przesuniete w stronie czerwieni.

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-08, 11:09   

o oświetleniu teoria

Johny Bravo 
Uczestnik forum

Wysłany: 08-10-08, 20:32   

jarecki56 napisał/a:
Jeszcze do wczoraj, byłem tego samego zdania co kolega, lecz po dzisiejszym artykule w lokalnej prasie, chyba przyjdzie nam te oceny zweryfikować - http://www.dziennikwschod...EWS01/213614959

Chyba czas zacząć robić duuuuży zapasy ;-) . Niedługo to będzie luksus posiadać żarówki i można będzie jeszcze na tym nieźle zarobić ;-) :mrgreen:

A tak poważnie, mam nadzieję, że to nie przejdzie. Bo jak na razie ja osobiście nie widzę alternatywy dla żarówki.

Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu