Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pytanie z grupy dyskusyjnej pl.rec.dom
Autor Wiadomość
stq 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 13:29   Pytanie z grupy dyskusyjnej pl.rec.dom

Witam jako nowy na forum

Na grupie dyskusyjnej pl.rec.dom
pod linkiem:
http://usenet.gazeta.pl/u...neostrada.pl%3E
śledzę dyskusję jak powinien zachować się elektryk dokonujący przegląd instalacji, stwierdzając poważne usterki.
Być może nie tylko ja mam podobne wątpliwości jak i co powinien ów elektryk zrobić.
Proszę więc o podpowiedź. i ewentualnie paragrafy.
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 09-12-08, 18:44, w całości zmieniany 1 raz  

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 13:55   

przeczytałem tylko pierwszy post wynika z niego, że w lokalu lub obwodzie jest przerwa w obwodzie neutralnym po podłączeniu kuchenki obwód neutralny zamyka się przez przewód kuchenki i rurę gazową, która w piwnicy jest połączona z uziemieniem, szyną neutralną w rozdzielnicy i innymi mediami. Elektryk powinien zakwalifikować taką instalację jako niesprawną i nakazać naprawę obwodu neutralnego. po wyjęciu wtyczki kuchenki z gniazda przez obwody podłączonych urządzeń na obudowach pojawi się niebezpieczne napięcie sieci a to stanowi zagrożenie porażenia

stq 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 13:59   

stns napisał/a:
Elektryk powinien zakwalifikować taką instalację jako niesprawną i nakazać naprawę
No to rozumiem, jednak pozostaje dalsza sprawa poruszona w dalszej części czy elektryk powinien wyłączyć zasilanie całego mieszkania) bo jednak zagraża porazeniem lub wybuchem ta instalacja. I jeśli powinien wyłączyć to jakie prawo go do tego zmusza lub nie. Jeśli możesz Kolego dalej poczytać to szczerze proszę.
Szczegónie interesuje mnie jak powinien zachować się elektryk w/g prawa.
A jak odniesie się Kolega do tego:
Ten elektryk powinien byc natychmiast wypieprzony na zbita mordę z pracy.
Ja na miejscu mamy zadzwoniłbym do spóldzielni i opowiedział o jego
zdolnościach.
Prawdopodobnie istnieje zagrożenie porażeniem.
Twój opis sugeruje własnie przerwę na przewodzie "N" i to jest
niebezpieczne.
Jesli elektryk zostawił taki stan to pownien miec odebrane świadectwo
kwalifikacyjne.
Ja zawiadomiłbym SEP, to jest niedopuszczalne !
Proponuję jak najszybciej wezwać elektryka fachowca i usunąc usterkę..
Być może przyczyna jest poza mieszkaniem, ale nikt nie jest Kaszpirowskim
wiec na odległośc dokładnie nie da się ustalić przyczyny.

Pozdrawiam

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 14:09   

W tym przypadku natychmiast powinien powiadomić właściciela o zagrożeniu jeżeli jest nim spółdzielnia to powinna naprawić.

stq 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 14:12   

stns napisał/a:
W tym przypadku natychmiast powinien powiadomić właściciela o zagrożeniu jeżeli jest nim spółdzielnia to powinna naprawić.
czyli jak rozumiem nie ma prawa wyłączać zasilania, a jedynie powiadomić właściciela /administratora?
:?:

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 14:19   

w moim regionie stosuje się nakaz, który pomiarowiec wypełnia po przeglądzie i wręcza właścicielowi lokalu.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 09-12-08, 19:43   

Witam
stq napisał/a:
stns napisał/a:
Elektryk powinien zakwalifikować taką instalację jako niesprawną i nakazać naprawę
No to rozumiem, jednak pozostaje dalsza sprawa poruszona w dalszej części czy elektryk powinien wyłączyć zasilanie całego mieszkania) bo jednak zagraża porazeniem lub wybuchem ta instalacja. I jeśli powinien wyłączyć to jakie prawo go do tego zmusza lub nie.

Elektryk nie jest dyktatorem. Nie ma uprawnień władczych w stosunku do właściciela lokalu. Elektryk powinien poinformować własciciela lokalu o zagrożeniu i zaproponować wyłączenie napięcia do czasu usunięcia usterki. Ale właściciela zmusić nie może.
Powinien natomiast powiadomić niezwłocznie nadzór budowlany i/lub miejscowy posterunek energetyczny. To oni mogą odłączyć zasilanie, jesli właściciel (zarzadca) nie ma aktualnego protokołu z przeglądu i pomiarów.

stq 
Uczestnik forum

Wysłany: 09-12-08, 19:59   

siekierowy napisał/a:

Elektryk nie jest dyktatorem. Nie ma uprawnień władczych w stosunku do właściciela lokalu. Elektryk powinien poinformować własciciela lokalu o zagrożeniu i zaproponować wyłączenie napięcia do czasu usunięcia usterki. Ale właściciela zmusić nie może.

Znając nasze realia, może potrwać to dłuższy czas
siekierowy napisał/a:

Powinien natomiast powiadomić niezwłocznie nadzór budowlany i/lub miejscowy posterunek energetyczny. To oni mogą odłączyć zasilanie, jesli właściciel (zarzadca) nie ma aktualnego protokołu z przeglądu i pomiarów.

Czy jakieś przepisy regulują jak ma się zachować, czy tak wynika z logiki.
W moim zakładzie elektryk podejmuje decyzję sam jeśli zachodzi niebezpieczeństwo porażenia lub pożaru, a z przełożonym nie może się natychmiast skontaktować, ale to inny sprawa
Pozdrawiam.

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 10-12-08, 09:39   

stq napisał/a:
sądzę że wynika to z KK dlatego w moim regionie wręcza sie nakazy. A swoją drogą sądzę, ze tę kwestię powinny regulować instrukcje bhp albo regulamin dla danej wspólnoty czy budynku co w takim przypadku zrobić. np elektryk po stwierdzeniu takiego przypadku mógłby odłączyć zasilanie i oplombować np uszkodzone gniazdo, wezwać ekipę do usunięcia usterki itp. sądzę też, że podczas kontroli stanu instalacji powinien brać w niej udział przedstawiciel zleceniodawcy wspólnoty, spółdzielni etc
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

kolimator 
Uczestnik forum

Wysłany: 10-12-08, 20:16   

stns napisał:
Cytat:
stq napisał/a:

Cytat:
sądzę że wynika to z KK dlatego w moim regionie wręcza sie nakazy. A swoją drogą sądzę, ze tę kwestię powinny regulować instrukcje bhp albo regulamin dla danej wspólnoty czy budynku co w takim przypadku zrobić. np elektryk po stwierdzeniu takiego przypadku mógłby odłączyć zasilanie i oplombować np uszkodzone gniazdo, wezwać ekipę do usunięcia usterki itp. sądzę też, że podczas kontroli stanu instalacji powinien brać w niej udział przedstawiciel zleceniodawcy wspólnoty, spółdzielni etc
Art. 160. § 1. Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,

A może zamiast sięgać po Kodeks karny należałoby najpierw poczytać Prawo budowlane. Polecam lekturę art. 61, 62, 70 i 91a. Czyli kontrolujący wypełnia negatywny protokół który przekazuje zarządcy budynku a jego kopię niezwłocznie przesyła do nadzoru budowlanego (to jego obowiązek). Nadzór budowlany wydaje stosowne nakazy np. odłaczenie lokalu. Potem zagrożenie karą nie mniejszą niż (przeliczając na zł) 200.000,00 zł nadaje takiego pędu zainteresowanym, że już na drugi dzień a nawet tego samego dnia sprawa zostaje załatwiona.
Pozdrawiam

gres 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-12-08, 01:04   

kolimator napisał/a:
stns napisał:
Cytat:
stq napisał/a:

Cytat:

Cytat:
A może zamiast sięgać po Kodeks karny należałoby najpierw poczytać Prawo budowlane. Polecam lekturę art. 61, 62, 70 i 91a. Czyli kontrolujący wypełnia negatywny protokół który przekazuje zarządcy budynku a jego kopię niezwłocznie przesyła do nadzoru budowlanego (to jego obowiązek). Nadzór budowlany wydaje stosowne nakazy np. odłaczenie lokalu. Potem zagrożenie karą nie mniejszą niż (przeliczając na zł) 200.000,00 zł nadaje takiego pędu zainteresowanym, że już na drugi dzień a nawet tego samego dnia sprawa zostaje załatwiona.
Pozdrawiam

odwołanie do przepisów prawa budowlanego słuszne, ale wcześniejsze do k.k. także prawidłowe - brak reakcji elektryka moze grozić mu odpowiedzialnością na podstawie art. 160 k.k. - nie może jednak samodzielnie ingerować w instalację nie będąccą jego własnoscią lu(ewntualnie jak jest pracownikiem ZE można rozważyć odłączenie w częsci należącej do ZE lub spółdzielni (jeżeli działa na jej zlecenie) w skrajnym wypadku powinien wyłaczyć mimo sprzeciwu właściciela lub osoby działającej w jego imieniu (pijany, chory psychicznie, niepełnoletni) to w sytuacji bezpośredniego zagrozenia życia lub zdrowia

cerberus 
Aktywny uczestnik forum

Ostrzeżeń:
 3/3/6
Wysłany: 20-12-08, 22:12   

stns napisał/a:
przeczytałem tylko pierwszy post wynika z niego, że w lokalu lub obwodzie jest przerwa w obwodzie neutralnym po podłączeniu kuchenki obwód neutralny zamyka się przez przewód kuchenki i rurę gazową, która w piwnicy jest połączona z uziemieniem, szyną neutralną w rozdzielnicy i innymi mediami. Elektryk powinien zakwalifikować taką instalację jako niesprawną i nakazać naprawę obwodu neutralnego. po wyjęciu wtyczki kuchenki z gniazda przez obwody podłączonych urządzeń na obudowach pojawi się niebezpieczne napięcie sieci a to stanowi zagrożenie porażenia

Kolega stns napisał prawidłowo.
Elektryk powinien zmienić zawód, bo jest do niczego.

Można w prosty sposób dowieść sprawności kuchni. Podłączyc np czajnik elektryczny lub inny dowonny odbiornik posiadający wtyczkę z bolcem.
Napięcie się wówczas nie pojawi w innych gniazdkach.
Ceberus

PARAGON07 
Uczestnik forum
PARAGON07

Wysłany: 03-01-09, 17:03   

Miałem podobny, przypadek, instalator pieca gazowego zasugerowal włascicielowi domu, że z prądem jest coś nie tak. Kiedy przyjechałem stwierdziłem bardzo niskie napięcie rzędu ok.170V, Podłączyłem do instalacji, pewne 100 procentowe N.
Kobieta była w szoku stwierdziła, ze żarówki tak jasno to nie pamieta kiedy swieciły.
W tym przypadku obwód się zamykał przez hydrofor.

venomek 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-03-09, 15:32   

Ja chyba po stwierdzeniu takiej usterki postarałbym się tak zrobić, aby nikt nie korzystał z tego. Wymontował i zakleił gniazdo, wyłączył obwody, wyłączył cały budynek. Myślę że nie miał bym oporów. W ostateczności Straż Pożarna, Pogotowie Gazowe.... narobiłbym dużo szumu.

Przy takich zaniedbaniach, kiedy naprawdę jest podejrzenie takiego zagrożenia to bym się nie zastanawiał czy mam prawo czy nie mam prawa, wolę zostać ukarany za np. wyłączenie całego budynku niż na drugi dzień zobaczyć w gazecie że ktoś został porażony. Może jestem młody i jeszcze nadgorliwy, ale to jest tak jak z chorobą, człowiek nie myśli że może go dopaść...

Założyłem temat o instalacji w kawiarni, napisane jest jak przy mnie poraziło dziewczynę. Natychmiast nakazałem zamknąć kawiarnię kierownikowi i skontaktować się z właścicielem. Tuż po tym jak odkryłem to gniazdo zadzwonił właściciel i mu poprostu powiedziałem, że jak nie zajmie się tym jeszcze dzisiaj to powiadomię administrację obiektu, pip, sanepid, nadzór techniczny, sep i dobiorą mu się do pupy.

Nikt nie pamiętał kto wykonywał tą instalację a w papierach niczego nie było.

Zaczęło się w ogóle od tego, że administracja kazała przedstawić protokoły z pomiarów i zadzwoniono do mnie z zapytaniem czy zajmę się tym.

wiesław64 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-03-09, 18:17   

To mógł ten ,,ELEKTRYK" chociaż gaśnicę zalecić.

Odpowiedz do tematu