Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jan_Czech
25-12-08, 19:30
Uprawnienia w kosmosie
Autor Wiadomość
Mirekn3 
Uczestnik forum
Mirekn3

Wysłany: 25-12-08, 11:21   Uprawnienia w kosmosie

Szanowni Państwo!

W następnym roku zamierzam zbudować satelitę.W związku z tym proszę o informację jakie uprawnienia należy posiadac do projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznej przewidzianej do pracy w kosmosie. Istotne jest również kto jest kompetny do wystawiania tych uprawnień. Sprawa jest dla mnie niezmiernie ważna ponieważ pragnął bym uniknąć podejrzeń o samowolę budowlaną co może się wiązać z koniecznością sprowadzenia tego satelity powrotnie na ziemię na skutek decyzji nadzoru. Proszę o wyczerpujące informacje.

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 25-12-08, 13:07   Re: Uprawnienia w kosmosie

Mirekn3 napisał/a:

W następnym roku zamierzam zbudować satelitę.W związku z tym proszę o informację jakie uprawnienia należy posiadac do projektowania i wykonawstwa instalacji elektrycznej przewidzianej do pracy w kosmosie. Istotne jest również kto jest kompetny do wystawiania tych uprawnień.

Szanowny Kolego!
Piszesz, że zamierzasz zbudować satelitę. Ale nie piszesz gdzie będziesz budował. Jeśli na Ziemi, to obowiązuje cię ziemskie prawo budowlane, a jeżeli w Polsce, to polskie Prawo Budowlane.
Myślę, że teraz dalej już sobie poradzisz.

PS. W przestrzeni kosmicznej nie ma inspektoratów nadzoru budowlanego, więc nikt nie zakwestionuje prawomocności postanowień polskich instancji budowlanych podjętych tu na Ziemi.

drakasz 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 26-12-08, 00:39   

siekierowy napisał/a:
W przestrzeni kosmicznej nie ma inspektoratów nadzoru budowlanego, więc nikt nie zakwestionuje prawomocności postanowień polskich instancji budowlanych podjętych tu na Ziemi

chyba że spadnie w Chinach :)

stns 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-12-08, 00:57   

myślę, tutaj będą coś wiedzieli http://www.cbk.waw.pl/

Mirekn3 
Uczestnik forum
Mirekn3

Wysłany: 27-12-08, 21:02   Problemy!

Kolego Siekierowy!
Teraz wpadłem w tarapaty. Wg kolegi poniższej rady

"Piszesz, że zamierzasz zbudować satelitę. Ale nie piszesz gdzie będziesz budował. Jeśli na Ziemi, to obowiązuje cię ziemskie prawo budowlane, a jeżeli w Polsce, to polskie Prawo Budowlane.
Myślę, że teraz dalej już sobie poradzisz. "

nie mogę podjąć właściwych decyzji. Mianowicie tą instalację elektryczną będę budował na ziemi ale na terytorium międzynarodowym. Po czym umieszcze ją w rakiecie która wystartuje z mojej posiadłości w Polsce. Instalacja będzie eksploatowana w kosmosie.To jest chyba przestrzeń międzynarodowa?
Kolego Siekierowy prosze o skonkretyzowanie swoich poglądów. Mam nadzieje, że wypowie sie w tej kwestii również radca prawny CBK.

Pozdrawiam

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 27-12-08, 23:00   Re: Problemy!

Mirekn3 napisał/a:
Kolego Siekierowy!
Teraz wpadłem w tarapaty. Wg kolegi poniższej rady

"Piszesz, że zamierzasz zbudować satelitę. Ale nie piszesz gdzie będziesz budował. Jeśli na Ziemi, to obowiązuje cię ziemskie prawo budowlane, a jeżeli w Polsce, to polskie Prawo Budowlane.
Myślę, że teraz dalej już sobie poradzisz. "

nie mogę podjąć właściwych decyzji. Mianowicie tą instalację elektryczną będę budował na ziemi ale na terytorium międzynarodowym. Po czym umieszcze ją w rakiecie która wystartuje z mojej posiadłości w Polsce. Instalacja będzie eksploatowana w kosmosie.To jest chyba przestrzeń międzynarodowa?

Szanowny Kolego!
W przestrzeni międzynarodowej możesz sobie robić co chcesz. Ale tak jak obowiązek podatkowy, celny i inne powstają w momencie przekraczania granicy, tak Ciebie, kiedy będziesz sprowadzał swoją instalacją aby umieścić ją w rakiecie, juz na granicy zacznie dotyczyć obowiązek podporządkowania się polskim wymaganiom prawnym, tj. deklaracjom zgodności, przepisom i normom, oraz polskie oznaczenia i instrukcje. Co w tym trudnego dla podjęcia właściwej decyzji?
A gdzie bedzie ona eksploatowana, to nikogo już to nie interesuje. Wazne, aby w momencie wwozu na terytorium Polski spełniała wszelkie Polskie wymagania.

PS. I tak masz szczeście, że instalacji elektrycznych nie dotyczą przepisy fitosanitarne i weterynaryjne. Tu byś tak prosto nie poleciał.
PS. I nie rób tego w Chinach, zapowiadane są jakieś sankcje Unii, żeby to nie objęło czasem takich spraw.

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 27-12-08, 23:56   

witam.
Zgupłem Panowie:(
Wy poważnie czy na jaja??

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 28-12-08, 00:33   

Witam.
upin napisał/a:

Zgupłem Panowie:(
Wy poważnie czy na jaja??

Jaja to są w kurniku, a nie na powaznym forum SEP, Kolego upin.
Poza tym czy ma Kolega jakieś zastrzeżenia co do treści moich wyjaśnień?

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 28-12-08, 00:35   

witam.
Wiem, wiem. To nie te święta. Jaja będą w kwietniu ;)

Mirekn3 
Uczestnik forum
Mirekn3

Wysłany: 28-12-08, 04:04   Podejrzenia błędów w rozumowaniu!

Szanowni Państwo!

Z tego co piszę kolega Siekierowy wynika, że tyle lat po wojnie a taki bałagan. Są miejsca na świecie w których każdy może robić co chce, nawet instalacje elektryczne. Wydawało mi się, ze nie jest istotne gdzie zostanie wykonana instalacja lecz gdzie będzie docelowo eksploatowana. Kwestie granicy i celników można obejść poprzez odprawę warunkową. Tylko w czasie tej odprawy należy podać adres docelowy wraz z kodem pocztowym. Koledzy jak proponujecie ten problem rozwiązać.

Pozdrawiam [/b]

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 28-12-08, 05:41   Re: Podejrzenia błędów w rozumowaniu!

Mirekn3 napisał/a:
Koledzy jak proponujecie ten problem rozwiązać.

Przed wystrzeleniem zaprosić celnika i w czasie odprawy podać adres docelowy wraz z kodem pocztowym odbiorcy.

Mirekn3 
Uczestnik forum
Mirekn3

Wysłany: 28-12-08, 13:10   Problemów ciag dalszy

Kolego Siekierowy!

Proszę o kontrolę mych żródeł: wg spisu kodów pocztowych takiej pozycji jak kosmos nie ma. Wyjątkiem jest stolica wszechświata zwana Warszawą która posiada kod 02-450 dla ulicy Kosmosu. Kod ten dotyczy całości i nie rozróżnia planet, orbit itp. Może w kosmos winna się wybrać jakaś komisja i wyznaczyć szczegółowe kody?. Do kogo zwrócic w tej sprawie?. W miarę badania problemu pojawiły mi się nowe watpliwości. Czy ja nie powindłem posiadać dla tej rakiety nowego prawa jazdy i jakiej kategorii? Liczę ,że Kolega lub inni uczestnicy forum posiadają wiedzę w tej materii. Proszę o info.

Janek.G 
Uczestnik forum
Janek.g

Wysłany: 28-12-08, 13:25   

A ja z innej beczki. Piję do Kolegi siekierowy: Kolego kiedy odpoczywasz? W tym wątku o post wyżej jest Twa odpowiedź z godz, 5 :41 natomiast w watku o oświetleniu piwnic widzimy Cię o "Wysłany: Dzisiaj 0:29" A może ............... nie to nie możliwe. Chyba nie jesteś na orbicie i czas jakoś inaczej tam płynie ( a przecież, jak mówi filozof, wszystko płynie) Oczywiście żartuję.
A tak na poważnie. Widzicie Koledzy, że forum jest potrzebne, że jest nawet jak nałóg ( zamiast za porannnego fajka łapiemy za kompa) i w tym jest potencjał... jeszcze nie wiem jaki ale jest.
Pozdrawiam.
Postscriptum.
wszystko płynie - czy też brzmiało to - wszystko w płynie?

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 28-12-08, 15:12   

Janek.G napisał/a:

wszystko płynie - czy też brzmiało to - wszystko w płynie?

znajomy księgowy mawiał jeszcze inaczej: wszystko wpłynie. Ale nie wpłynęło i stąd na świecie ten kryzys (wiadomo, Ramzes umarł, a Kryzys żyje). A teraz okazuje się, że i w kosmosie. I stąd problemy Kolegi.
Mirekn3 napisał/a:

Proszę o kontrolę mych żródeł: wg spisu kodów pocztowych takiej pozycji jak kosmos nie ma. Wyjątkiem jest stolica wszechświata zwana Warszawą która posiada kod 02-450 dla ulicy Kosmosu. Kod ten dotyczy całości i nie rozróżnia planet, orbit itp.

Szanowny Kolego!
Jeżeli z władzami okreslonego terytorium lub przestrzeni nie mamy zawartych jakichś szczególnych porozumień (typu: Unia Europejska, NATO i inne), to dokładny adres jest nieistotny i stanowi problem władz tego miejsca, gdzie nasz produkt jest wysłany. Ważne, aby u nas celnik poswiadczył przekroczenie granicy w wysyłce. I tyle! Więcej nikogo nie interesuje za którą planetą żarówka zaświeci.
Cytat:
Może w kosmos winna się wybrać jakaś komisja i wyznaczyć szczegółowe kody?.
Może, ale za swoją kasę.
Cytat:
Do kogo zwrócic w tej sprawie?.
Ja bym dał po prostu ogłoszenie. Chetnych jest pełno. Do ruskich, którzy oferują lot za 20 mln USD kolejka jest na dzisiątki lat. Myslę, że problemów nie bedzie.
Cytat:
W miarę badania problemu pojawiły mi się nowe watpliwości. Czy ja nie powindłem posiadać dla tej rakiety nowego prawa jazdy i jakiej kategorii? Liczę ,że Kolega lub inni uczestnicy forum posiadają wiedzę w tej materii. Proszę o info.

Przecież Kolega nie bedzie siedział za kierownicą! Więc nic nie trzeba. No, chyba, że machina bedzie się rozpędzać po drogach publicznych, to wtedy trzeba skonsultować sprawę z sierżantem z drogówki

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 28-12-08, 15:22   

Witam
Janek.G napisał/a:
Kolego kiedy odpoczywasz? W tym wątku o post wyżej jest Twa odpowiedź z godz, 5 :41 natomiast w watku o oświetleniu piwnic widzimy Cię o "Wysłany: Dzisiaj 0:29" A może ............... nie to nie możliwe. Chyba nie jesteś na orbicie i czas jakoś inaczej tam płynie ( a przecież, jak mówi filozof, wszystko płynie)

Czuję się prawie jak na orbicie. Od pięciu dni leżę jak przykuty do łoża. Gorączka raz powyżej 38, raz nie ma, raz mnie wszystko boli, raz mogę siedzieć i pisać... więc i sypiam wtedy, kiedy oczy się zamkną, a jak się otwierają to siedzę przy kompie...
Od Wigilii nawet się nie goliłem... o drinku nawet nie pomyslałem... ech, życie...
Chyba mam uczulenie na datę, bo to już czwarte święta pod rząd, kiedy w Wigilię rano dostaję gorączki i Boże Narodzenie spędzam w pościeli. To samo bedzie z Sylwestrem.

Odpowiedz do tematu