Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Fucha-Ceny
Autor Wiadomość
AREKELEKTRYK 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-03-09, 11:02   

Grago napisał/a:
Jak koledze nie wystarcza pensyjka to zapraszam do otwarcia firmy, zobaczy kolega jak fajnie wygryza się instalacje po fuszerkach i dowie się ile trzeba skasowaś, aby się opłacało być ELEKTRYKIEM

A więc kolego Grago, Twoje oburzenie jest całkiem na miejscu,ponieważ (jak wnioskuję z wypowiedzi) prowadzisz działalność i wszelkie próby podbierania Ci pracy chciałbyś utemperować twardym i zdecydowanym "nie dla szarej strefy".Ale jak widać i dobrzy elektrycy czasami lądują w szarej strefie.Oczywiście potępiam wykonywanie prac elektrycznych przez złote rączki(nie należę).A z prywatną inicjatywą ,trzeba się też bardzo nakombinować,prawda? A patologie tworzą sami klienci, bo zlecają prace elektryczne nie tym co trzeba (kafelkarz,hydraulik,tynkarz itp. z całym szacunkiem ,niech każdy robi to co do niego należy)Pozdrawiam grono elektryków.

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-03-09, 11:15   

Zgadzam się całkowicie z Kolegą Grago!

novx 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-03-09, 14:07   

Ja nie mam nic przeciwko zdrowej konkurencji na naszym rynku niech tym konkurentem będzie nawet elektryk dorabiający sobie po godzinach i na czarno(jego ryzyko). Lecz powinno się eliminować "elektryków" ,którzy wykonają zleconą pracę nie pozostawiając inwestorowi żadnych dokumentów potwierdzających prawidłowości wykonania instalacji (oświadczenia ,protokołu z pomiarów,schematy itp.) i stają się trudno uchwytni a przed otrzymaniem zlecenia to twierdzą że posiadają stosowne uprawnienia i są bardzo tani.
Inwestor musi następnie szukać elektryka, który mu zalegalizuje wykonaną instalację(weźmie na siebie ), nie wspomnę już o kosztach które w sumie są większe.
Proponuje uświadamiać potencjalnych inwestorów w czasie zapytań o koszty wykonania o stosownej dokumentacji jaka będzie mu potrzebna by zgłosić wykonaną instalację do ZE czy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty i wówczas choć częściowo skończą się elektrycy-glazurnicy,elektrycy-szpachlarze itp.
Dokonującym przeglądów w (uprawnienia D) wymagać dokumentacji na instalacje nowo wykonaną w np. mieszkaniach a odbiegającą od projektu budowlanego.

Uważam ,że powyższe sposoby bardziej pomogą żebyśmy się zaczelii szanować .

Grago 
Uczestnik forum
staford

Wysłany: 27-03-09, 00:36   

:-k Witam szanowne grono elektyczne!!!
Kolego novx nie jest moim celem napadanie na zdrową konkurencję. Masz rację prawie we wszystkim co napisałeś. Niestety w jednym temacie się pogubiłeś, a mianowicie żaden elektryk dorabiający sobie po godzinach nie zrobi takiej dokumentacji, o której mówisz, obojętnie czy pracuje na czarno czy biało, po godzinach czy na fuchach.
Wyobraź sobie Twojego pracownika dorabiającego po 10 godzinach pracy na budowie, który przychodzi następnego dnia do pracy. Wydaje się Tobie, że będzie myślał o tym co robi ;-) . Może jednak o tym co ma zrobić po robocie? To samo dotyczy braci elektryków dyżurnych pracujących w dzień na fuszerce, a w nocy śpiących na nocce w firmie.
Jedynym realnym i możliwym sposobem na zosie samosie jest nieodpowiadanie na ich pytania. :-$
[-X Kolego to nie my mamy się szanować, bo mając wielu kolegów elektryków uważam, że się sznujemy. To nie chodzi o szacunek nas do nas. Niech nas szanują klienci !!!
I nic tu nie ma do tego fachowość, podbieranie roboty, szara strefa czy kafelki.
Na razie wystarczy. Pozdrawiam Krzysztof =;
AREKELEKTRYK kombinujesz :-({|=

AREKELEKTRYK 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-03-09, 10:00   

Cytuję sam siebie: A z prywatną inicjatywą ,trzeba się też bardzo nakombinować,prawda?

Grago, jeśli Ci coś nie pasuje to przyznaj się do braku kompetencji w tym temacie i nie mów ,że uczciwa praca bez płacenia podatków to kombinowanie. Powiedz lepiej ile płacisz swoim pracownikom i wtedy będzie wszystko jasne. Dziękuję za szczerość i pozdrawiam. (nie jestem laikiem:AREKELEKTRYK-uprawnienia E i D !!!)

Grago 
Uczestnik forum
staford

Wysłany: 28-03-09, 08:43   

Pytania kolegi AREKELEKTRYK dotyczące zapłaty za fuchę nie świadczą o pracy kolegi w tzw sektorze prywatnym, który to sektor zajmuje się w/w zagadnieniami, zawodowo, tak po prostu dla chlebka. Moich 12 pracowników zarabia tyle, że jakoś nie kwapią się do odejścia ;-) . Jak Widzisz mam do utrzymania nie tylko swoją rodzinę, ale też kilka innych. Mogliby zarabiać jeszcze więcej, ale są Fachowcy z uprawnieniami E i D, którzy przebywają w zakładzie pracy przez 8 godzin, po czym idą na fuchę i zaniżając ceny (bo mają zapłacony ZUS i podatki), po pierwsze są tańsi po drugie są jak krzak dla klienta, dzisiaj są jutro już ich nie ma. I wtedy klienci wzywają nas złych prywaciarzy. Przychodzi też taki elektryk do mnie i mówi, podbij tu bo miałem taką małą fuchę [-X .
Masz rację nieźle trzeba się nakombinować prowadząc działalność, aby np walczyć z taką patologią, nie przestać być kumplem i być dobrym "szefem" myślącym o rodzinach pracowników zapewniając im ciągłe, dobre wynagrodzenie.
Tak, nie pasuje mi to i mówienie o niekompetencji świadczy o jej braku w Twoim wykonawstwie (czytaj jak chcesz), bo dlaczego się pytasz ile skasować.
Uczciwa praca bez płacenia podatków to jest kombinowanie i nic tego Kolego nie zmieni!!! :-$
Inną sprawą jest fachowość, rzetelność przy wykonywaniu swojej pracy i jeżeli tu Ciebie zabolało to sory.
Kiedyś taki jeden z uszami powiedział, że dla nich wystarczy i choć jestem jego zdecydowanym przeciwnikiem mogę też tak powiedzieć. Dla mnie wystarczy, ale zosie samosie odbierają chlebek też moim pracownikom, o których Kolega tak się martwi i tu mi znowu nie pasuje ok.
Co do uprawnień przyszło do mnie kiedyś trzech elektryków fachowców z E i D, prosto z Urzędu Pracy, ale nie będę się rozpisywał ile byli warci.
Oczywiście nie twierdzę, że z Tobą jest podobnie.
Pozdrawiam serdecznie wszystkie koleżanki i kolegów na forum

Grago 
Uczestnik forum
staford

Wysłany: 28-03-09, 08:59   

Wszystkich początkujących elektryków ;-) , zapraszam do księgarni technicznych, gdzie można nabyć gotowe zestawienia RMS za roboty elektryczne w poszczególnych kwartałach poszczególnych lat i wszystkich województwach.
To chyba wszystko w temacie cen.
Pozdrawiam =;

AREKELEKTRYK 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-03-09, 11:43   

Grago napisał/a:
gotowe zestawienia RMS za roboty elektryczne w poszczególnych kwartałach

Czy mógłbyś napisać coś więcej o tym? Bo chyba wreszcie docieramy do źródła ,a oto chodzi w tym temacie. Może znasz jakieś publikacje internetowe ,a jeśli tak to proszę o link. Pozdrawiam

Grago 
Uczestnik forum
staford

Wysłany: 29-03-09, 00:54   

Internet w tym przypadku Kolego nie wystarczy O:) . Trzeba niestety zainwestować trochę pieniążków, ale powiadam Tobie, że nie są duże i pewnie tak się Tobie te skrypty nie przydadzą ;-) . Następnym krokiem to zakup któregoś z wielu programów kosztorysowych, a to kolejny wydatek. Zaczynasz łapać? O:)
Cytuję Ciebie: A z prywatną inicjatywą, trzeba się też bardzo nakombinować, prawda?
No kurcze prawda!
Pozdrawiam

novx 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-03-09, 17:57   

Kolego Grago o dokumentacji pisałem troszeczkę z ironia ponieważ obaj wiemy jak to w życiu wygląda.
Widzę po następnych postach ,że chodzi tu o otrzymanie za free KNR-ów,RMS-ów, następnie będą PN nic samemu nie inwestując i nadal nie rozumiejąc ,że prowadzenie własnej działalności nie polega "co za ile" ale zainwestować trzeba w wiele dziedzin.

PS.
Tym na czarno to dobrze

Grago 
Uczestnik forum
staford

Wysłany: 30-03-09, 06:14   

O.k. Pozdrawiam =;

waldemar55 
Uczestnik forum
rubin13

Wysłany: 08-07-09, 23:12   Fucha-ceny

ceny za ,,FUSZKĘ"?bardzo proste do wyliczenia.Załóżmy , że za wykonanie jakiejś instalacji el. w mieszkaniu prywatnym Firma el. weźmie 1000 zł. z watem.Szanujący się elektryk powinien za tą samą pracę jako fuchę powinien zarządać 1000 zł. i na watę.

darok 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-07-10, 08:34   

Firme to instalacyjną to może sobie każdy piekarz ciastkarz aktobata zakładać a elektryk musi się cenic, bo fucha jest od tego żeby zarobić a się nie narobić. A nieetyczne jest to, że tacy biznesmaniacy płaca tylko za zus a z czegoś żyć trzeba. Ciekaw jestem ilu masz pracowników i czy mają choć średnią krajową brutto?

wojtekg 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-10-10, 17:29   

Kolego DAROK
zakładaj firme i mnie przyjmij za srednią krajową
Sam prowadze kilka lat działalnosc i chetnie bym odpoczałł od tego "dobrobytu".
Najbardziej cieszą mnie ludzie jak mówią ile ten czy tamten ma kasy BO MA FIRME...
A kazdy tylko patszy zeby nic w pracy nie robic i zarazem sie użala czemu tak mało zarabia
Fuszki ok tylko niech sobie chłopaki sami potem papierki podbijają, i na tefuchy nie idą z narzedziami i miernikami pracodawcy.

Pozdrawiam wszystkich

Motyl 
Uczestnik forum
Motyl

Wysłany: 21-12-10, 19:38   

fucha fuszce nie równa ;) =P~

Odpowiedz do tematu