Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jakie uprawnienia do podłączania scenicznego oświetlenia ?
Autor Wiadomość
wojteksct
Uczestnik forum

Wysłany: 16-11-05, 14:48   Jakie uprawnienia do podłączania scenicznego oświetlenia ?

Witam:)

Mam pytanie: Jakie uprawnienia są potrzebne w przypadku gdy chcialbym podlaczac oswietlenie sceniczne np reflektory 250V, sciemniacze (dimmery) 250V/400V itp? Czy uprawnienia ktore sa wymagane do takich prac upowazniaja mnie np do instalacji urzadzen dyskotekowych na 250V w lokalu ?

Z góry dziękuje za pomoc

Pozdrawiam

Wojtek

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-11-05, 16:07   

Witam Kolegę Wojtka oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Jeżeli reflektory będą podłączane do istniejącej instalacji do gniazd wtyczkowych, to żadnych uprawnień nie potrzeba. Natomiast gdy reflektory będą bezpośrednio podłączane do rozdzielnic to należy wykonać pomiary skuteczności samoczynnego wyłączenia oraz rezystancji izolacji przewodów i wówczas należ posiadać świadectwo kwalifikacyjne (uprawnienia) „D”.
Innym tematem jest zastosowanie odpowiednich reflektorów w odpowiednich miejscach aby nie spowodowały „olśnienia” przez osoby znajdujące w obszarze światła. Ale to już sprawa projektantów instalacji oświetleniowych.

wojteksct
Uczestnik forum

Wysłany: 16-11-05, 17:09   

Dzieki za pomoc. Sytuacja wygląda tak: jest koncert, elektryk z urzędu udostępnia mi rozdzielnie gdzie jest gniazdo trojfazowe (sila) ja chce sie podlaczyc pod to gniazdo - fizycznie wlozyc wtyczke z kablem ktory zasila reflektory na koncercie wiec sprawa olsnienia czy oslepienia odpada gdyz to jest jednym z celow jakiemu sluzy oswietlenie na koncercie-efekty wizualne. Czy do wlozenia tej wtyczki potrzebuje uprawnien? dodam tez ze chcialbym podlaczyc znajomemu kilka skanerow na 250V w lokalu - jakie uprawnienie musze posiadac aby moc wykonuwac obie w/w czynnosci. Wiec mam pytanie dalej idace: 1 grudnia mam egzamin na uprawnienia do 1kV-urzadzenia, instalacje i sieci elektroenergetyczne o napieciu nie wyzszym niż 1kV. Czy ktorys z szanownych kolegów moglby mi powiedziec jaki zakres materialu mnie obowiazuje na egzaminie i jakich pytan moge sie spodziewac? Bede wdzieczny. Czy po zdanym egzaminie bede mogl wykonywac opsiane przeze mnie czynnosci?

Pozdrawiam

wojteksct
Uczestnik forum

Wysłany: 17-11-05, 19:51   

Prosze o wypowiedzenie sie - tzn o pomoc . Z góry dziekuje. Wojtek

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 18-11-05, 13:00   

Witam Kolegę Wojtka oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Jeżeli Kolega podłącza fabryczne urządzenia odbiorcze na zasadzie tylko wkładania wtyczek do gniazd wtykowych w rozdzielnicach czy przedłużaczach zwracając uwagę że wszystkie gniazda posiadają styki ochronne, to uprawnienia nie są konieczne. Natomiast gdy występują przypadki podłączania odbiorników do listew zaciskowych, to uprawnienia są potrzebne gdyż należy wykonać pomiary ochrony p.porażeniowej.
Odnośnie egzaminu to proponuję zdawać na „E” i „D” gdyż „D” jest potrzebne do podpisania protokołów z pomiarów. Jeśli chodzi o zakres pytań na egzaminach to jest to obszerny zakres; znajomości aktów prawnych i norm, przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy, znajomości układów sieciowych i budowy urządzeń elektroenergetycznych, metod wykonywania pomiarów, odpowiedzialności elektromontera oraz pomiarowca itd.
Zależnie od komisji kwalifikacyjnej to zadają od 5-ciu do 10-ciu pytań i raz można trafić na łatwe a raz na trudne.
Nie wiem jak Kolega czyje się na siłach ale nie jest to aż takie straszne jak egzamin na uprawnienia budowlane.
Wszystkie w/w zagadnienia pokrótce są opisane w książce „Wytyczne - Pomiary w elektroenergetyce do 1 kV...” gdzie są zamieszczone również pytania z odpowiedziami do egzaminów. Książkę można nabyć w COSiW oraz w KSKRAK. Ale jest to książka posiadająca ponad 760 stron i ciężko ją będzie przeczytać do 1 grudnia.

elek
Uczestnik forum

Wysłany: 13-12-05, 20:25   

Proszę nie wprowadzać w błąd. Protokół pomiarów podpisuje ten kto wykonuje pomiary i ma uprawnienia do ich wykonywania np. E.
D nie są do tego absolutnia potrzebne.
Kolego KK Krak.
Wyjasniano tę sprawę tysiąc razy (vide p.Musiał - www.edwardmusial.info) a kolega dalej swoje. Za chwilę się okaże że przyżąd ma być koszerny i poswięcony, a wzór protokołu tylko z książki ... <zagadka>.

Z elektrycznym pozdrowieniem!

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-12-05, 21:08   

Witam Kolegę „elek” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Kolego „elek”, wszystkie publikacje dra E. Musiał znam b. dobrze i wszystkie mam skopiowane w moim PC.
Jakie jest moje zdanie na temat wydawanych świadectw kwalifikacyjnych, to jest inny problem. Ja powołuję się na obowiązujące akty prawne, chociaż nie zawsze mi się one podobają.
Nieprecyzyjne wyjaśnienie czynności osób posiadających „E” czy „D” jest problemem dla wszystkich i tak dalej będzie dopóki nie wyjdzie nowy akt prawny precyzyjnie wyjaśniający ów problem.
Na dzień dzisiejszy obowiązuje nas
USTAWA z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane Dz.U. 1994 Nr 89 poz. 414
Cytat:
Art. 62.5. Kontrolę stanu technicznego instalacji elektrycznych, piorunochronnych i gazowych, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. c oraz pkt 2, powinny przeprowadzać osoby posiadające kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.
z czego wynika, że do pomiarów musimy mieć „D”.

elek
Uczestnik forum

Wysłany: 13-12-05, 21:37   

Gdyby iść tropem takiej logiki to elektryk z grupą E z pomiarami nie mógłby samodzielnie wykonywać zadnych pomiarów.
Przytoczony przepis odnosi się tylko do okresowych 5letnich przeglądów instalacji elektrycznej. Pomiary są tylko jednym z elementów takiego przeglądu. Nigdzie w przepisach nie jest napisane że mając uorawnienia nie mozna wykonac pomiarów, czy też ze protokół ma podpisać jakaś większa liczba osób. Ile osób bierze udział w pomiarach wynika z organiazacji pracy i zasad BHP; do podpisu nie sa potrzebni.
Pozdrawiam.
:oops:

Odpowiedz do tematu