Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Gdzie tkwi błąd ?
Autor Wiadomość
student34 
Uczestnik forum

Wysłany: 18-05-09, 22:43   Gdzie tkwi błąd ?

Jest tak :za licznikiem modułowy 25A, w rozdzielnicy trzy różnicówki na każdą fazę i 16 oraz 10 A na rózne obwody , jednak jeśli przepala się halogen 230/35W WYWALA niestety te 25A nie mam FR-a ale przecież nie stosuje się go w jednorodzinnych.Możę dodatkowo 20A przed każdą z róznicówek?
Pozdrawiam

novx 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-05-09, 07:31   

Po prostu brak selektywności czasowej

Dla zapewnienia pełnej selektywności charakterystyki prądowo czasowe zabezpieczeń nie powinny się przecinać.
Przy wyłącznikach nadmiarowo prądowych (S301;S303 ) nie do osiągnięcia.
Musiał byś zastosować wyłącznik selektywny,lecz trzeba było by zapoznać się z zabezpieczeniami przed licznikiem.
FR stosuje się w jednorodzinnych

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-05-09, 21:44   

...selektywność "teoretycznie" :roll: dopiero byś uzyskał przy bezpiecznikach 35A(gG/gL bądź "C")ale przydział mocy wynosi na mieszkanie z inst.1-faz.5kW(25A) lub 3-faz.przeciętnie 10-16kW(16-25A)!FR-y się stosuje jako wyłącznik główny,za bardzo nie rozumiem w czym ma on Ci pomóc przy selektywności?On ma rozłączyć prady robocze w wyjątkowych sytuacjach,oczywiście jak Ty ręcznie wyłączysz za jednym zamachem całą rozdzielnicę :roll:
Sprawdź instalację,kable,przekroje,połączenia,długości obwodów,jakie są spadki napięć na końcach przewodów(obwodów)?Opisz jak możesz dokładniej!Co powoduje zwarcie/przegrzanie halogena? :-k

Teraz na domek z ZK kładzie się 10-16mm2,a do mieszkania 4-6mm2,przed licznikiem S-ka "C",a w domu max."B"Różnicówki według normy tylko do łazienki(ja rozumiem,że to są mokre pomieszczenia o podwyższonym stopniu ochrony czyli kuchnia,piwnica,garaż,itp.itd.) o prądzie 30mA,itp.itd. :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

opiotr 
Uczestnik forum

Wysłany: 23-05-09, 22:13   

A czemu przed licznikiem S-ka 'C'? Nierozumiem czemu niektórzy kombinują z charakterystykami C do domku jednorodzinnego. Zastosowanie ch-ki 'C' często powoduję, że przy obliczeniach SWZ trzeba się nieźle nagimnastykować i czasem mimo to nie wychodzi zwłaszcza w obszarach wiejskich. Żeby była selektywność trzeba by stosować specjalne wyłączniki 'selektywne' a wył. o ch-ce 'C' są przeznaczone do innych celów (np. zabezpieczenie silników). Ale wiadomo energetyka różnie stosuje na 'moich' terenach najczęściej jako zabezpieczenie przedlicznikowe stosuje się wkładki gF ale są i 'leniwe' rejony, które wogóle jako nie stosują zabezpieczenia przedlicznikowego tylko w wytycznych do projektowania narzucają stosowanie zwieraczy.

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-05-09, 09:41   

żaden ZE nie da przed licznikiem C teraz zalecają E lub Cs

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 24-05-09, 10:36   

scat napisał/a:
żaden ZE nie da przed licznikiem C teraz zalecają E lub Cs

Ciekawe... Ja jeszcze nie widziałem innego niż "C"... Zgadzam się - "E" jest zabezpieczeniem przedlicznikowym, ale drogim... Dlatego ZE dają typ "C"...

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-05-09, 13:07   

...coś o bezpiecznikach selektywnych,klasa E ma 5-6,25 wyzwalacz zwarciowy czyli więcej niż B,klasa Cs,F ma od 6,5-10,a oto link :
http://www.gepc.pl/downlo..._techniczna.pdf

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 24-05-09, 22:52   

Lucius napisał/a:
Dlatego ZE dają typ "C"...
w moim ZE stwierdzili że na C trzeba mieć specjalne zezwolenie i dali B25 a za miedzą dali E najtańszy H...r 280 zł

Odpowiedz do tematu