Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
16-07-09, 09:57
Inteligentne domy
Autor Wiadomość
Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 19-06-09, 23:18   

siekierowy napisał/a:
Ano dlatego, że indukcyjność cewek licznika energii była wystarczajacą zaporą

Proszę mieć dużo cierpliwość ale dalej moja skromna wyobraźnia tego nie rozumie - jeśli sygnał był transmitowany po L i N to OK zgadzam się i rozumie wszystko... Ale w LCN sygnał idzie po N i niezależnym przewodzie, który z licznikiem nie ma nic wspólnego - i tu nie rozumie co ma licznik do tego??

joon 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-06-09, 02:48   

siekierowy napisał/a:
Kiedyś, w zamierzchłych czasach, kiedy nie było pilotów do telewizorów i komputerów, to modne wśród radioamatorów były układy sterowania urzadzeniami poprzez sieć domową. Był nadajnik, który należało podłączyć do dowolnego gniazdka i odbiornik posiadajacy własne gniazdko do ktorego podłączało się np. radio. I tym nadajnikiem załączało sie radio w innym pomieszczeniu. Sygnał sterujący przekazywany był poprzez własnie sieć domową.
Takie systemy nadal są tworzone i nie tylko do sterowania ale i do zastosowania jako medium transmisji danych, dodam skromnie że sam parę takich układów stworzyłem ;) Ale w instalacji 3-fazowej występuje raczej odwrotny problem: jak sterownie z jednej fazy przekazać na pozostałe?

Lucius 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-06-09, 09:14   

joon napisał/a:
Ale w instalacji 3-fazowej występuje raczej odwrotny problem: jak sterownie z jednej fazy przekazać na pozostałe?

Jeśli Kolega korzysta z istniejących systemów to są już do tego urządzenia np. w KNX jest "sprzęgło fazowe" - zapinasz na wszystkie fazy i gotowe...

Jeśli Kolega sam robi takie urządzenia to chyba też nie specjalnie trudno stosując optoelektronikę...

joon 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-06-09, 12:49   

Lucius napisał/a:
Jeśli Kolega korzysta z istniejących systemów to są już do tego urządzenia np. w KNX jest "sprzęgło fazowe" - zapinasz na wszystkie fazy i gotowe...

Fabrycznych rozwiązań nie miałem możliwości poznać niestety... Natomiast jeśli chodzi o moje wynalazki to bariera optoelektroniczna nic nie da: sterowanie opiera się na częstotliwości 20kHz i amplitudzie paru woltów, no i działa w dwie strony.. Więc chyba trzeba samemu zaprojektować 3fazowy "sprzęg" ;)

pkarwat 
Uczestnik forum

Wysłany: 20-06-09, 13:29   

Jeśli dobrze wszystko zrozumiałem to naszych dyskusji wynika:

- problem z przeniesiem sygnalu sterowania między fazami jest rozwiązany, bo:
a) jeżeli stosujemy system z dodatkowym przewodem magistralnym do komunikacji - to po prostu problemu nie istnieje
b) W systemie EIB z protokołem komunikacji po sieci zasilającej możemy zastosować sprzęgło fazowe i będzie działać.
c) W systenie np. LCN gdzie komunikacja odbywa się po N i dodatkowym przewodzie - problemu też nie ma.

- Liczniki indukcyjne energii, z uwagi na indukcyjność i przeważnie wysoką częstotliwość sygnałów komunikacyjnych stanowią ograniczenie dla przesyłu sygnałów poza licznik.

Wobec czego mam pytnie:
Zakładając, że licznik jest ogrniczeniem, to czy potrzebujemy przesyłać sygnał komunikacyjny poza licznik?
do rozważenia takie trzy przypadki:

A) w domach jednorodzinnych?
B) w budynkach zamieszkania zbiorowego - jeżeli opomiarowane są lokale i oddzielnie części wspólne?
C) w budynkach wielkokubaturowych - (systemy takie jak LCN, EIB przewaznie sa zintegrowane z LON, BACnet itp. i zarządzają raczej lokalnymi strefami) przy założeniu, że opomiarowane są odzielnie strefy najemców, właściciela budyknu i np. wariantowo każdy najemca posiada odzielny licznik dla oświetlenia i pozostałych odbiorów?

pozdrawiam
Paweł.

pawel24 
Uczestnik forum

Wysłany: 29-06-09, 20:05   

Wczoraj rozmawiałem ze swoim promotorem i doszliśmy do wniosku że będzie to porównanie systemów sterowania w inteligentnych domach z naciskiem na obsługę człowieka

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 30-06-09, 07:24   

Witam
Cytat kolegi pawel24:
Cytat:
doszliśmy do wniosku że będzie to porównanie systemów sterowania w inteligentnych domach z naciskiem na obsługę człowieka

No, po tym stwierdzeniu wreszcie mogę coś od siebie dopisać do tematu.
To ma wreszcie ręce i nogi.
Bo samo porównanie różnych sterowników nie miało sensu.
Życzę powodzenia - temat bardzo ciekawy ale rozległy, przez to dość trudny i pracochłonny.

Odpowiedz do tematu