Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czy potrzebne uprawnienia SEP?
Autor Wiadomość
nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 22-11-05, 11:53   Czy potrzebne uprawnienia SEP?

Obsługuję piec elektryczny oporowy i piec gazowy do podgrzewania stali przed dalszą obróbką na prasie kuzniczej. Czy musze posiadac zdany egzamin na uprawnienia E? Posiadam wykształcenie zawodowe - obróbka plastyczna matali. Prosze o odpowiedż - jestem przez mojego szefa wysyłany na taki egzamin. Czy słusznie? Nie wystarczy szkolenie BHP i znajomość instrukcji obsługi tych pieców?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 22-11-05, 14:12   

Witam Kolegę „nieelektryk” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Niestety na to pytanie jest trudno jednoznacznie odpowiedzieć.
Bardzo dużo zależy od skomplikowania obsługi w/w urządzeń.
Na większą uwagę stawiałbym na świadectwa kwalifikacyjne grupy 2, tj. dotyczące urządzeń gazowych niż elektrycznych jeśli chodzi o ich obsługę.
W tych przypadkach powinien się wypowiedzieć BHP-owiec czy uprawnienia są potrzebne czy wystarczy tylko znajomość obsługi tych urządzeń.
Chyba Kolegę trochę zmartwię niepisanym prawem pracy:
pkt 1. Szef na zawsze rację.
pkt 2. Gdy szef nie ma racji, to patrz pkt 1.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 23-11-05, 11:06   Co stanowi pisane prawo?

Interesuje mnie co stanowi o tym pisane prawo?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-11-05, 14:12   

Jeśli chodzi o przeglądy czy badania kontrolne omawianych urządzeń, to w aktach prawnych można to znaleźć m.in. w ustawie Prawo budowlane.
Natomiast jeśli chodzi o kompetencje pracodawcy (szefa) firmy to można poczytać Kodeks pracy:
http://isip.sejm.gov.pl/s...D19740141Lj.pdf
oraz o zasadach BHP:
http://isip.sejm.gov.pl/s...2&name=ATTQS6K3
Do tego można by zastosować wiele aktów prawnych i dlatego, jak poprzednio wspomniałem ocenę jakie uprawnienia powinien posiadać dany pracownik dla obsługi poszczególnych urządzeń powinien stwierdzić BHP-owiec, który to powołując się na akty prawne wyda na ten temat opinię.
Chyba niewiele Koledze pomogłem ale nie jest to możliwe gdy nie zna się struktury zakładu pracy, rodzaju urządzeń oraz ich instrukcji obsługi.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 23-11-05, 14:52   

Witam wszystkich elektryków!
"Chyba niewiele Koledze pomogłem ale nie jest to możliwe gdy nie zna się struktury zakładu pracy, rodzaju urządzeń oraz ich instrukcji obsługi."
Faktycznie niewiele!!!
Myslałem ze trafiłem na forum fachowców od energetyki.
Co ma struktura zakładu i instrukcje obsługi do prawa które okresla wymagania odnosnie posiadania uprawnien E (eksploatacji) urzadzen energetycznych?
A moze mimo szystko dowiem sie od fachowców co stanowi Prawo energetyczne i Rozporzadzenie Min. Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacja urzadzen, instalacji i sieci.
Pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 23-11-05, 16:12   

nieelektryk napisał/a:
jestem przez mojego szefa wysyłany na taki egzamin. Czy słusznie? Nie wystarczy szkolenie BHP i znajomość instrukcji obsługi tych pieców?
Ja Koledze odpowiedziałem na temat tego pytania. Szkolenia BHP są różne, jedne doskonałe i inne kiepskie. To samo dotyczy instrukcji obsługi danych urządzeń. Dla żartu przytoczę autentyczne zdarzenie z USA gdzie kobieta wsadziła kota do mikrofalówki aby go wysuszyć i kot oczywiście nie wyszedł już żywy. Podała sprawę do sądu, że nic na ten temat nie pisało w instrukcji i sprawę sądową wygrała.
nieelektryk napisał/a:
Co ma struktura zakładu i instrukcje obsługi do prawa które okresla wymagania odnosnie posiadania uprawnien E (eksploatacji) urzadzen energetycznych?
Struktura zakładu pracy jest bardzo istotna. Zależy od ilości zatrudnionych pracowników, ilości osób obsługujących omawiane urządzenia, jakie „szef” zakładu posiada wykształcenie, czy firma zatrudnia na etacie głównego energetyka i BHP-owca, czy instrukcje obsługi urządzeń są sprawdzone przez głównego energetyka i BHP-owca, czy instrukcje te są wywieszone w widocznym dostępnym miejscu, czy instrukcję zawierają opisy jak się zachować w przypadku awarii itd. Na ten temat można by napisać książkę.
nieelektryk napisał/a:
Obsługuję piec elektryczny oporowy i piec gazowy do podgrzewania stali przed dalszą obróbką na prasie kuzniczej. Czy musze posiadac zdany egzamin na uprawnienia E?
Nic Kolega nie napisał na temat mocy pieca elektrycznego i gazowego, więc ciężko się wypowiadać. Poza tym to i tak dużo by nie dało gdy ktoś nie zobaczy tych urządzeń. Proszę pamiętać, że pracodawca zawsze ma prawo wymagać od pracownika podnoszenia jego wiedzy, gdyż w przypadku nieszczęśliwego wypadku przeważnie pracodawca za niego odpowiada.
Niedawno pomiary elektryczne mogły wykonywać osoby z świadectwem kwalifikacyjnym „E” a teraz musi być podpis osoby z „D”. Również niedawno, aby uzyskać uprawnienia budowlane w ograniczonym zakresie była potrzebna zawodówka i papiery mistrzowskie a obecnie potrzebne jest wyższe wykształcenie z danego kierunku itd.
nieelektryk napisał/a:
A moze mimo szystko dowiem sie od fachowców co stanowi Prawo energetyczne i Rozporzadzenie Min. Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacja urzadzen, instalacji i sieci.
Może to coś Koledze pomoże:
Cytat:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.(Dz. U. Nr 89, poz. 828)
§ 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;
2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.
I tutaj proszę zwrócić uwagę na cytat „określono zasady jego obsługi” z tym co napisałem wcześniej.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 25-11-05, 09:39   

Witam!
Moc urzadzenia przekracza znacznie 20 kW.
Dla mnie niezrozumiała jest taka dowolnośc w interpretacji prawa - mozliwa tylko na forum dyskusyjnym.
A moze wypowie sie na ten temat ktos z SEP (zarzadu, komisji specjalistycznej - posrednio ustawodawcy). Co autor miał na myśli (Kogo?) ustanawiając takie wymogi prawne?
Pozdrawiam

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-11-05, 12:59   

Można powiedzieć, że pośrednio jestem z SEP’u.
nieelektryk napisał/a:
Dla mnie niezrozumiała jest taka dowolnośc w interpretacji prawa - mozliwa tylko na forum dyskusyjnym.
W tym przypadku ten akt prawny jest bardzo jasny.
nieelektryk napisał/a:
Co autor miał na myśli (Kogo?) ustanawiając takie wymogi prawne?
Moc znamionowa urządzeń do 20 kW została określona dla urządzeń zainstalowanych np. w mieszkaniach czy domkach wielo i jednorodzinnych w których może być zainstalowany np. bojler elektr. 13 kW. Trudno wymagać aby każda gospodyni domowa musiała posiadać świadectwo kwalifikacyjne „E”.
Niestety ale kolega będzie zmuszony do zdania egzaminu jeżeli szef tego wymaga i powinien wymagać jeśli obsługiwane przez Kolegę urządzenie jest większej mocy od 20 kW.
W przypadku gdy Kolega chciałby otrzymać więcej informacji, to zawsze można napisać do ministerstwa ale to na pewno nie zmieni w/w rozporządzenia.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 25-11-05, 14:31   

Witam!
A mógłbym prosic o cytat dalszej częsci wspomnianego rozporządzenia:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r.
w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci.(Dz. U. Nr 89, poz. 828)
§ 4. Nie wymaga się potwierdzenia posiadania kwalifikacji w zakresie obsługi urządzeń i instalacji u użytkowników eksploatujących:
1) urządzenia elektryczne o napięciu nie wyższym niż 1 kV i mocy znamionowej nie wyższej niż 20 kW, jeżeli w dokumentacji urządzenia określono zasady jego obsługi;
2) urządzenia lub instalacje cieplne o mocy zainstalowanej nie wyższej niż 50 kW.

i odpowiedz który z punktów rozporzadzenia mozna zastosować do osoby która obsługuje produkcję ralizowana w wspomnianych piecach zgodnie z instrukcja eksploatacyjna i technologiczna i nie ma wpływu na parametry pracy tych urządzeń. Tym zajmuje sie słuzba utrzymania ruchu i profesjonalni elektrycy i energetycy (na pewno nie gospodynie domowe)!ie mówiąc juz

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 25-11-05, 14:36   

[quote="nieelektryk"]Witam!
A mógłbym prosic o cytat dalszej częsci wspomnianego rozporządzenia dokładnie § 5:

i odpowiedz który z punktów rozporzadzenia mozna zastosować do osoby która obsługuje produkcję ralizowana w wspomnianych piecach zgodnie z instrukcja eksploatacyjna i technologiczna i nie ma wpływu na parametry pracy tych urządzeń. Tym zajmuje sie słuzba utrzymania ruchu i profesjonalni elektrycy i energetycy (na pewno nie gospodynie domowe)!poszę o rozwinięcie § 5

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-11-05, 15:23   

Cytat:
§ 5. 1. Eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci mogą zajmować się osoby, które spełniają wymagania kwalifikacyjne dla następujących rodzajów prac i stanowisk pracy:
1) eksploatacji - do których zalicza się stanowiska osób wykonujących prace w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montażu i kontrolno-pomiarowym;
Proszę tu zwrócić uwagę na cytat zaznaczony na czerwono.
Oraz ze słownika na:
http://www.slownik-online...12565BD003CF539
dowiemy się że eksploatacja to:
Cytat:
eksploatacja = wykorzystywanie, wyzyskiwanie (np. bogactw naturalnych); ogół operacji, których celem jest użytkowanie urządzeń w zakładach pracy;
gdzie również na czerwono zaznaczyłem istotny cytat.
Kolego „nieelektryk”, mnie taka interpretacja prawa również się nie podoba gdyż w zakładach przemysłowych, przy różnych maszynach o mocy > 20 kW pracują kobiety i mężczyźni i nikt od nich nie żąda uprawnień „E” ale prawo jest prawem.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 28-11-05, 12:41   

Witam!
Dobrze, że przeszliśmy z argumentów „szef rację zawsze ma” do argumentów bardziej rzeczowych.
Obsługą pieców elektrycznego i gazowego w zakresie ich poprawnej pracy tak pod względem parametrów technicznych jak i bezpiecznej pracy zajmują się koledzy z utrzymania ruchu – wykwalifikowani fachowcy z uprawnieniami SEP „E”, „D” – wykonując okresowe przeglądy i pomiary parametrów pieców.
Ja zajmuje się obsługa procesu technologicznego wyżarzania materiałów na odkuwki w tych piecach. Moim zadaniem jest prowadzenie zgodnie z karta technologiczna procesu załadunku, nagrzewania i wyładunku materiału. Wszystkie czynności wykonuje zgodnie z instrukcja obsługi pieca.
Podobne czynności przy urządzeniach energetycznych wykonuje kilkaset tysięcy (milionów) pracowników w Polsce. Czy oni wszyscy muszą mieć do takich czynności uprawnienia SEP?
Może w tej sprawie pomoże „bezpośrednie” stanowisko SEP ?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 15-12-05, 18:33   

Owszem, nasze akty prawne są bardzo nie czytelne. Nie wiem czy jest to lenistwo osób piszących akty prawne czy jest to celowe aby dorady prawni mieli z czego żyć, biorąc nie małe koszty za porady od zwykłych elektromonterów oraz głównych energetyków.
Gdy zastosujemy Ustawę Prawo energetyczne, to można by powiedzieć że tzw. „windziarz”, obsługujący windę w Pałacu Kultury w W-wie będzie musiał mieć uprawnienia.
Wszyscy wiemy że jest to absurd.
W omawianych przypadkach można zastosować:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 17 września 1999 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy urządzeniach i instalacjach energetycznych. (Dz. U. Nr 80, poz. 912)
Cytat:
§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
(..)
7) instrukcji eksploatacji - należy przez to rozumieć zatwierdzoną przez pracodawcę instrukcję określającą procedury i zasady wykonywania czynności niezbędnych przy eksploatacji urządzeń i instalacji energetycznych, opracowaną na podstawie odrębnych przepisów oraz dokumentacji producenta,
8 ) świadectwie kwalifikacyjnym - należy przez to rozumieć świadectwo stwierdzające spełnienie przez daną osobę odpowiednich wymagań kwalifikacyjnych do wykonywania pracy na stanowisku dozoru lub eksploatacji w ustalonym zakresie: obsługi, konserwacji, napraw, kontrolno-pomiarowym, montażu dla określonych rodzajów urządzeń i instalacji energetycznych, uzyskane w trybie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
Cytat:
§ 8. 1. Urządzenia i instalacje energetyczne powinny być eksploatowane tylko przez upoważnionych pracowników z zachowaniem postanowień określonych w instrukcjach eksploatacji.
2. Prace rozruchowe, próby techniczne urządzeń i instalacji energetycznych powinny być prowadzone zgodnie z wymaganiami Polskich Norm, odrębnych przepisów, instrukcji eksploatacji oraz uzgodnione z ich użytkownikiem.

nieelektryk
Uczestnik forum

Wysłany: 20-12-05, 14:20   

Witam kolege KSKRAK_Krystyn oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM!
"Wszyscy wiemy że jest to absurd." - ale trudno o stanowisko osób stanowiących takie prawo!!! Trudno mimo wymiany pogladów miedzy nami, spowodowac zajęcia stanowiska przez fachowców z SEP!
A może dowiem sie jakie jest Pana opinia w tej sprawie?

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 20-12-05, 15:32   

nieelektryk napisał/a:
A może dowiem sie jakie jest Pana opinia w tej sprawie?
Moja opinia tu nic nie zmieni, jestem za cienki aby dyskutować z ustawowodawcami lub normotwórcami.
Jak w/w osoby zajmą się swoją pracą a nie tylko walczeniem o swoje stołki, to może coś więcej będziemy wiedzieć.
Moim zdaniem przy obsłudze urządzeń elektroenergetycznych powinna być osoba przeszkolona przez pracodawcę zgodnie z instrukcją eksploatacji i przepisów BHP.
Natomiast osoba zajmująca się eksploatacją w/w urządzeń powinna posiadać świadectwo kwalifikacyjne „E” a do pomiarów „D”. Jako eksploatację uważam sprawdzenia wyłączników krańcowych, zabezpieczeń, konserwacji, itd. łącznie z okresowymi oględzinami i pomiarami ochrony p. porażeniowej i p. pożarowej.

Odpowiedz do tematu