Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Profesjonalne pomiary w budynku wielorodzinnym
Autor Wiadomość
Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-11-09, 17:36   Profesjonalne pomiary w budynku wielorodzinnym

Dziś znalazłem ogłoszenie, że w mojej klatce będą przeprowadzane pomiary ochrony przeciwporażeniowej.
Pierwsze wrażenie było pozytywne, bo spojrzeli ”bardzo pobieżnie” na rozdzielnicę w lokalu. Stwierdzili, „jest 16”, To i tak postęp w stosunku do poprzedniej kontroli, gdzie rozdzielnica nie była obiektem zainteresowania.
Przyszli panowie elektrycy z wielkim elektronicznym miernikiem. Zmierzyli SWZ w 2 gniazdkach. W jednym w kuchni i w jednym w łazience.
Zapytałem czy to wszystko, na co odpowiedzieli, że mierzą tylko tam gdzie jest woda.
Przy gniazdku do żelazka w pokoju też jest woda, ale oni widocznie widzieli żelazko tylko na „duszę”. I nie widzieli nigdy procesu prasowania. I wlewania wody do żelazka. To rozumiem, bo mężczyźni z reguły nie prasują.
Dalej mieli pecha.
Zadałem pytanie: a RCD to nie mierzycie ? Przecież należy do takiej ochrony.
A jest RCD ? (był na wierzchu w rozdzielnicy)
Odpowiedź fachowca z uprawnieniami : jakby był dobrze podłączony to by wyrzucił.
Marek: to ja pokażę Panu jak wyrzuca, probówka 15W faza-PE, ciemno, zrzucił.
Pytanie zawodowca-pomiarowca : a co się mierzy w RCD ?
Marek : interesuje mnie próg wyzwalania.
Przełączył miernik, trochę poczekał i RCD zrzucił. Wyszło 25mA/40 msek. Jednak RCD był dobrze podłączony.
Tak wyglądają profesjonalne pomiary. Robione przez fachowca z uprawnieniami.
Pytanie końcowe – czy jest zgodne z prawem, że pomiarom polegają tylko 2 gniazda z bolcem, z pominięciem pozostałych ?
Czy to zapewnia bezpieczeństwo?
marek
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 03-02-11, 07:42, w całości zmieniany 1 raz  

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-11-09, 18:50   

badaniom powinna być poddana cała instalacja łącznie z oświetleniem, ponadto powinien być wykonany pomiar rezystancji izolacji

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 12-11-09, 22:10   

Na zdrowy rozsądek, to powinny być pomierzone wszystkie gniazda z bolcem.
Zwłaszcza,ze instalacja w tym budynku to AL i TN-C.
Na forum nie trzeba wyjasniać, co to znaczy.

Jedyne co sprawdzę, to na co była podpisana umowa. Czy tylko na 2-gniazda z bolcem
w kuchni i w łazience.
marek

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 13-11-09, 18:57   

Marek9 napisał/a:
Na zdrowy rozsądek, to powinny być pomierzone wszystkie gniazda z bolcem.
Na forum nie trzeba wyjasniać, co to znaczy.

Jedyne co sprawdzę, to na co była podpisana umowa. Czy tylko na 2-gniazda z bolcem
w kuchni i w łazience.
marek

Za kwotę, jaką oferują spółdzielnie, to aż dziw, że w ogóle ktoś przyszedł. :smile:

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-11-09, 19:41   

Akt drugi kontroli systemu przeciwporażeniowego.
Byłem dziś u kierowniczki działu technicznego. Dzwoni do moterów.
Monter: my sprawdzamy tylko 2 gniazda, jedno w łazience drugie w kuchni.
Kierowniczka: ale jak klient w kuchni ma 2 gniazda , to sprawdzajcie 2.
Koniec aktu drugiego. Może bedzie jeszcze akt trzeci. Szef ma sprawdzać umowę.
Kolega mi dziś mowił, że u niego na budynku sprawdzali wszystkie gniazda. Nawet wykryli jeden nie podłączony bolec.
marek

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 13-11-09, 21:13   

Marek9 napisał/a:
Zadałem pytanie: a RCD to nie mierzycie ? Przecież należy do takiej ochrony.
A jest RCD ? (był na wierzchu w rozdzielnicy)

Marek9 napisał/a:

Bez komentarza, kłaniam się nisko :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

fryziu 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-11-09, 22:18   

Jak widać o dobrą wiedzę o pomiarach to trudno nawet u ludzi którzy tym sie tylko zajmują.
Nie dalej jak wczoraj słyszałem od jednego pomiarowca, że mierzyć trzeba tylko gniazdka z bolcem a jak niema bolca to należy je zostawić bez zauważenia i protokół oczywiście pozytywny. A na rezystancje izolacji to taki patent: wyłączyć wszystkie wtyczki i przełaczniki następnie wszystkie esy a potem to pare pomiarów w rozdzielnicy się robi żeby coś było.
Panowie czy któryś może pojaśnić jak to jest z tym ssw w przypadku gniazd bez bolca. Czy powinny być zalecenia wymiany gniazdka czy należy nie zauważac go przy pomiarach??

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 13-11-09, 22:45   

Witam
Cytat kolegi Marek9:
Cytat:
Jedyne co sprawdzę, to na co była podpisana umowa.

Sprawdzane powinny być wszystkie gniazda ze stykiem ochronnym, nawet te, wymienione przez właściciela. Administracja wie, ze standardowo od nowości były montowane tylko dwa gniazda ze stykiem ochronnym ( pralka, lodówka ) i daje pewnie zlecenie na te dwa pomiary. Instalacja odpowiada tym kryteriom, które obowiązywały w dniu oddania jej do eksploatacji.
Co nie znaczy że tylko takie pomiary świadczą o sprawności instalacji. Pomiar SWZ, fachowiec wykonuje także w gniazdach bez styku ochronnego dla sprawdzenia wyłączenia zwarcia przez zabezpieczenie. Już o pomiarach izolacji nie wspomnę, standardowo ochronę podstawową powinno się także zbadać i to w pierwszej kolejności. Jakie zlecenie takie i wykonanie, a zawsze znajdzie się ktoś kto za grosze partyzantkę odstawi i się pod tym podpisze, położy się spać i uśnie spokojnie z przeświadczeniem dobrze wykonanej pracy.

P.S.
Kolego 15kvmaciej - to że Marek instaluje sobie we własnej chałupie RCD w TN-C to już jest jego sprawa, ma nad tym kontrolę jako fachowiec. Jest osobą poinstruowaną a nie laikiem w dziedzinie elektryki.

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 14-11-09, 00:00   

Jack napisał/a:
to że Marek instaluje sobie we własnej chałupie RCD w TN-C to już jest jego sprawa, ma nad tym kontrolę jako fachowiec. Jest osobą poinstruowaną a nie laikiem w dziedzinie elektryki.

potwierdzam. Nie mój cyrk, nie moje małpy :-#

15kvmaciej 
Aktywny uczestnik forum
wrażliwy elektryk

Wysłany: 14-11-09, 12:14   

fryziu napisał/a:
Czy powinny być zalecenia wymiany gniazdka

Powinny. Zacytuję sam siebie- Jak gdzieś wspomniałem, z wyjątkiem golarki i ładowarki do szczoteczki do zębów (II kl ochrony, płaska wtyczka z dwoma okrągłymi bolcami, gniazdko też wyłącznie pasujące tylko do takiej wtyczki), wszystkie angielskie wtyczki posiadają bezpiecznik topikowy i 3 bolce ( co za pomysł, żeby ze ściany z gniazdka wystawał jakiś metalowy bolec!!), a terminale w gniazdkach wyrazne oznaczenia L, N, E. Żadna wtyczka z kontynentu nie pasuje do tutejszych gniazdek, żeby cokolwiek do nich włożyć, najpierw wchodzi dłuższy bolec uziemniający i odblokowywuje pozostałe dwie dziurki. Prosty standardowy tester za parę funtów wykrywa błędną polaryzację w gniazdku.
Marek9 napisał/a:
I nie widzieli nigdy procesu prasowania. I wlewania wody do żelazka. To rozumiem, bo mężczyźni z reguły nie prasują.

Niektórzy zanużają włączone żelazko w wannie i czekają aż przestaną lecieć bąbelki, inni zgodnie z przeczytaną instrukcją najpierw odłączają żelazko od sieci :mrgreen:

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 14-11-09, 12:42   

Cytat kolegi Marek9 z innego tematu:
Cytat:
Mnie to nie dotyczy, bo posiadam w lokalu TN-S, dwa RCD , dwie rozdzielnice i dwa szybkie kontrolery napiecia fazowego. Wiec mnie to nie dotyczy.

I co ma robić elektryk pomiarowy, jeżeli ze Spółdzielni ma zlecenie na dwa pomiary. Jak właściciel przebudował instalację elektryczną według własnego uznania. A takich przeróbek może być więcej w pozostałych lokalach budynku. A SM nie wymagają zgłaszania do nich wszelkich prac remontowych we własnych lokalach nie naruszających konstrukcyjnie obiektu budowlanego.
Prawidłowo powinien przeprowadzić inwentaryzację itd. Tylko za 5 PLN od mieszkania nikt rozsądny i odpowiedzialny, takiego zadania się nie podejmie. Liczą na jelenia, i zawsze się ktoś taki znajdzie.

Jack 
Aktywny uczestnik forum
Jacek

Wysłany: 14-11-09, 13:53   

Witam
Kolega fryziu napisał:
Cytat:
jak to jest z tym ssw w przypadku gniazd bez bolca.

Według mnie, jak pisałem wyżej w gniazdach bez styku ochronnego również powinno być sprawdzone SWZ. Już nie chodzi o samowolną wymianę amperażu automatu czy bezpiecznika ale o stwierdzenie jakości połączeń na łączeniach w poszczególnych obwodach a zwłaszcza aluminiowych.
Cytat:
Czy powinny być zalecenia wymiany gniazdka czy należy nie zauważac go przy pomiarach??

Zasada prosta, albo wszystkie gniazda w pomieszczeniu ze stykiem albo wszystkie bez tego styku w starych instalacjach.
Druga sprawa to ochrona zastana, czyli sprawdzenie zgodności z przepisami obowiązującymi w dniu oddania instalacji do eksploatacji. Jeżeli spełnia te wymagania i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania to nie podlega pod przebudowę według nowych przepisów. A nie ma aktu prawnego nakazującego lub wyznaczającego termin dostosowania tych instalacji do nowych wymagań obowiązujących na dzień dzisiejszy.

scat 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-11-09, 18:07   

Jack napisał/a:

Według mnie, jak pisałem wyżej w gniazdach bez styku ochronnego również powinno być sprawdzone SWZ
i to jest zgodne z przepisami bowiem w TN-C jest przewód PEN, nie wszyscy o tym wiedzą, zresztą na tym forum spotkałem się z krytyką sprawdzania gniazd w pokojach i punktów swietlnych

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-11-09, 19:04   

Jack napisał/a:
P.S.
Kolego 15kvmaciej - to że Marek instaluje sobie we własnej chałupie RCD w TN-C to już jest jego sprawa, ma nad tym kontrolę jako fachowiec. Jest osobą poinstruowaną a nie laikiem w dziedzinie elektryki.

Szanowni koledzy - zbyt pochopne wnioski. To, że w budynku jest TN-C, to wcale nie oznacza,ze w moim lokalu jest TN-C . Budynek posiada 300 lokali. Ja posiadam TN-C-S. Ale w innych lokalach jest TN-C.
Jedna uwaga.W poście tematu napisałem, że po zwarciu w gnieździe L1-PE RCD zrzucił. Gdybym posiadał RCD w TN-C, to by RCD nie zrzucił. RCD w TN-C nie realizuje ochrony przed dotykiem pośrednim. Stąd znajduje sie zakaz w normach dotyczący takiej aplikacji = RCD jako urządzenie ochronne SWZ w sieci TN-C.
Jaki błąd popełnili pomiarowcy ? Ustawili miernik na pomiar małym prądem, bez zrzutu RCD.
Powinni ustawić na klasyczną opcje, wówczas wykryliby RCD.
Oni zrobili z góry założenie, że wszystkie lokale mają instalację 2-żyłową.
marek

Marek9 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 14-11-09, 19:16   

Jack napisał/a:
Witam
Kolega fryziu napisał:
Cytat:
jak to jest z tym ssw w przypadku gniazd bez bolca.

Według mnie, jak pisałem wyżej w gniazdach bez styku ochronnego również powinno być sprawdzone SWZ. Już nie chodzi o samowolną wymianę amperażu automatu czy bezpiecznika ale o stwierdzenie jakości połączeń na łączeniach w poszczególnych obwodach a zwłaszcza aluminiowych.

Kolega ma racje, bo chodzi o zabazpieczenie przeciwzwarciowe. Wylaczenie zwarcia powinno byc szybkie. Instalacja nie powinna się przypalić.
Cytat:
Druga sprawa to ochrona zastana, czyli sprawdzenie zgodności z przepisami obowiązującymi w dniu oddania instalacji do eksploatacji. Jeżeli spełnia te wymagania i nie zagraża bezpieczeństwu użytkowania to nie podlega pod przebudowę według nowych przepisów.

Tutaj kolega Jacek ma racje. Dla tego budynku obowiązuje PUBE. Co nie zwalnia użytkownika z utrzymania instalacji w stanie sprawności technicznej.
marek

Odpowiedz do tematu