Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Podłoga antystatyczna pomocy jakie dopuszczalne jakie wymogi
Autor Wiadomość
elektrob 
Uczestnik forum

Wysłany: 25-10-06, 18:54   Podłoga antystatyczna pomocy jakie dopuszczalne jakie wymogi

Witam wszystkich. Mam mały problem wykonałem pomiary posadzki antystatycznej w pomieszczenia wybuchowych. A wiec taka podłoga z tego co ja rozumie powinna ładunki elektrostatyczne odprowadzać do uziemienia jak najszybciej. A pomiary jakie wykonałem to znaczy podłoga jest wykonana pozytywnie i pomiary wykazały że podłoga jest jakby była z blachy. Jakie są kryteria dopuszczalnych wartości takiej podłogi. To znaczy jakie są wymogi.
Ostatnio zmieniony przez ŚP KSKRAK_Krystyn 25-10-06, 20:48, w całości zmieniany 1 raz  

ŚP KSKRAK_Krystyn 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 25-10-06, 21:13   

Witam Kolegę „elektrob” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Ogólnie podłogi można podzielić na:
1. Dobrze przewodzące.
2. Półprzewodzące.
3. Izolowane.

Ad.1. Podłogi takie stosowane są w pomieszczeniach w których ważne jest aby różnica potencjałów między podłogą a urządzeniami znajdującymi się na nich była jak najmniejsza. W takim przypadku rezystancja może być bliska zeru lub kilku omów.
Ad.2. Podłogi półprzewodzące (często mylone z izolowanymi) są to podłogi stosowane w obiektach medycznych i laboratoriach. Wewnątrz wykładziny podłogowej znajduje się specjalna siatka z materiałów przewodzących w celu podłączenia danej warstwy do uziemienia lub przewodów pyrównawczych.
Ad.3. Podłogi izolowane są stosowane w specjalnych laboratoriach gdzie chodzi o bardzo dużą rezystancję izolacji, rzędu dziesiątek lub setek megaomów.

Odnośnie ładunków elektrostatycznych to w przypadku
ad.1 tematu nie ma,
ad.2 rezystancja nie powinna być większa niż 1 MΩ,
ad.3 rezystancja powinna być jak największa a problem ład. elektrostat. jest inaczej rozwiązywany.

Odnośnie pomieszczeń narażonych na wybuchy (magazyny paliw, lakierów, lakiernie, itp.) wydaje mi się, że nie ma konieczności stosowania podłóg izolowanych lub półprzewodzących i może tam być zwykła posadzka betonowa. Jeżeli ktoś jednak ułoży w nich jakąś wykładzinę, to rezystancja nie powinna być większa niż 1 MΩ.

elektrob 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-10-06, 07:33   

Dzięki bardzo za pomoc.
Pozdrawiam.

hary125 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-03-17, 12:15   

ŚP KSKRAK_Krystyn napisał/a:
Witam Kolegę „elektrob” oraz Koleżanki i Kolegów na FORUM.
Ogólnie podłogi można podzielić na:
1. Dobrze przewodzące.
2. Półprzewodzące.
3. Izolowane.

Ad.1. Podłogi takie stosowane są w pomieszczeniach w których ważne jest aby różnica potencjałów między podłogą a urządzeniami znajdującymi się na nich była jak najmniejsza. W takim przypadku rezystancja może być bliska zeru lub kilku omów.
Ad.2. Podłogi półprzewodzące (często mylone z izolowanymi) są to podłogi stosowane w obiektach medycznych i laboratoriach. Wewnątrz wykładziny podłogowej znajduje się specjalna siatka z materiałów przewodzących w celu podłączenia danej warstwy do uziemienia lub przewodów pyrównawczych.
Ad.3. Podłogi izolowane są stosowane w specjalnych laboratoriach gdzie chodzi o bardzo dużą rezystancję izolacji, rzędu dziesiątek lub setek megaomów.

Odnośnie ładunków elektrostatycznych to w przypadku
ad.1 tematu nie ma,
ad.2 rezystancja nie powinna być większa niż 1 MΩ,
ad.3 rezystancja powinna być jak największa a problem ład. elektrostat. jest inaczej rozwiązywany.

Odnośnie pomieszczeń narażonych na wybuchy (magazyny paliw, lakierów, lakiernie, itp.) wydaje mi się, że nie ma konieczności stosowania podłóg izolowanych lub półprzewodzących i może tam być zwykła posadzka betonowa. Jeżeli ktoś jednak ułoży w nich jakąś wykładzinę, to rezystancja nie powinna być większa niż 1 MΩ.

Super opisane. Może tylko ktoś podać gdzie znajdę w jakiejś normie bądź rozporządzeniu potwierdzenie powyższych wymagań

Odpowiedz do tematu