SEP Krakow 

Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Administruje
Stowarzyszenie Elektryków Polskich - Oddział Krakowski http://sep.krakow.pl

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak podłączyć różnicówkę
Autor Wiadomość
blazej63 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-03-10, 22:55   Jak podłączyć różnicówkę

Witam,

Jak podłączyć różnicówkę?
- jednofazowa
- napięcie 230v
- w załączniku schemat, może tak być?
- proszę o nie odsyłanie mnie do elektryków

Faza chyba wiem
neutral chyba wiem
ale co z ochronnym?

_____
Chcę "pociągnąć" z domu, z piwnicy prąd do pewnego pomieszczenie na podwórku i chcę założyć przed tym różnicówkę

SCHEMAT.jpg
Tak może być?
Plik ściągnięto 1519 raz(y) 12,79 KB

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 15-03-10, 23:08   

Musimy Kolegę odesłać do elektryków...nie rozróżniasz PEN od PE,neutral mylisz z PEN :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

blazej63 
Uczestnik forum

Wysłany: 15-03-10, 23:16   

Mógłby mi ktoś narysować schemat?

Powiedzmy tak: Ze ściany wychodzi + i -
Jak to podłączyć pod różnicówkę jednofazową

mar_cik 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 00:06   

Kolego blazej63.
Na stronie:
http://www.sep.com.pl/
jest dział (w menu po lewej) OPRACOWANIA.
Skopiuj i poczytaj opracowanie pod tytułem "Ochrona przeciwporażeniowa w instalacjach elektrycznych niskiego napięcia". Tam wszystko jest.

A jak czegoś nie znajdziesz to poczytaj opracowanie "Systemy i rozwiązania instalacji elektrycznych w budynkach. Zasady ogólne".

januszcm 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 01:36   

blazej63 napisał/a:
Mógłby mi ktoś narysować schemat?

Powiedzmy tak: Ze ściany wychodzi + i -
Jak to podłączyć pod różnicówkę jednofazową

co to prąd stały i zmienny :-k :-k
z żadnej ściany nie "wychodzi" ani + a tym bardziej - ](*,) ](*,) kłaniają się podstawy elektrotechniki, a nawet podstawy fizyki. [-( Czyżby czas wrócić do szkoły????

BTW dla Twojego jak i Twoich bliskich bezpieczeństwa wezwij elektryka, a jak chcesz Kolego Sam, to może zaczanij od powtórki podstaw elektrotechniki , a dalej to już normy....
dentysta rwie ząb zepsuty

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 16-03-10, 08:16   Re: Jak podłączyć różnicówkę

blazej63 napisał/a:

Jak podłączyć różnicówkę?
...
- proszę o nie odsyłanie mnie do elektryków
.....
_____
Chcę "pociągnąć" z domu, z piwnicy prąd do pewnego pomieszczenie na podwórku i chcę założyć przed tym różnicówkę

1. Do elektryków sam przylazłeś
2. "Chcę" to za mało. Trzeba jeszcze wiedzieć czy "mogę". A tego nie wiadomo, bo wróżka odleciała na miotle szukać wiosny.

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 16-03-10, 09:46   

My Kolegę spławiamy , a Kolega i tak powraca . Ja nie wiem jak przemawiać do kolegi .
Woli kolega ''zaoszczędzić ''na życiu innych dla zachowania w kieszeniu 100 zł . ? Najwidoczniej tak . Powtarzałem , że elektryka to nie żarty , że należy mieć kwalifikacje , wykonać pomiary instalacji ( w tym '' różnicówki ) , sporządzić protokół .... i co- kolega to bagatelizuje i ma gdzieś ! , nie szanuje żadnych zasad i usilnie prosi o odpowiedz .
Z taką wiedzą to zastanowił bym się nad wymianą oprawki do żarówki lub nawet gniazdka .
O dziwo te pozornie łatwe czynności nie każdy potrafi zrobić poprawnie .

Wg mnie są większe wartości aniżeli pieniądze , więc proszę zdać się na fachowca .

andrzejac 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 19:45   

Hmmm
a ja zrobie wszystkim kolegom(elektrykom) na złość co nie chcą sie wypowiedzieć
W zależności jaką masz sieć TN-C TN-CS TT lub IT
Jedynie w TT należy zwrócić uwagę na rezustancję uziemienia ochronnego

Do rzeczy wygląda na to po Twoim "schemacie że jest to sieć typu TN-C
Normy mówią że nie można wnim stosować wyłącznika różnicowo-prądowego jednakże....
Życie to co innego....
należy rozdzielić przewod ochronny i neutralny przed wyłącznikiem wpinasz faze i PEN do różnicówki zasilasz wszystkie gniazda jako L1 i PEN(który jest "jakby" N) itp. Przewodem ochronnym wyprowadzonym przed różnicówką również zasilasz wszystkie gnizada jako przewód ochronny którym jest. Podłączenie L1 i PEN a następnie rozdzielenie na N i Pe w gnieździe może powodować błędne zadziałanie różnicówki.

takim sposobem uzyskujemy "prawie" TN-CS(odsyłam do lektury) Różnicówka nie chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń więc obwód nalezy odpowiednio zabezpieczyć zabezpieczeniem TYPU "ESKA" w bloku, mieszkaniu typu B , jakie to B czy 20 czy 25 a może 16 zalezy od tego co jest w domu czy masz M1 z kuchenką, pralką i TV czy M5 - dwa telewizory, kuchenke elektryczną na cztery blaty i piekarnikiem i podgrzewaną wannną czy bojlerem. Dobór zabezpieczeń zależy od mocy urządzeń i spodziewanego prądu, wszystko do wyliczenia.

Co ważne przepisy mówią o oddzielnym zabezpieczeniu łazienki różnicówką o większej czułości określanej w mA. W praktyce zwykle wszystko wykonuje sie na jednej i wszystko jest OK

I niech mnie ktoś spróbuje poprawić kto wykonywał choć raz instalacje w mieszkaniu z TN-C na własną kieszeń, ja nie mam skarg a ochrona spełniona

andrzejac 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 19:55   

Jeśli jest to garaż, czy magazynek, ba może warsztat, w którym będziesz uzywać profesjonalnego sprzętu może będziesz mieć silnik, wtedy nalezy zastosować wyłącznik TYPU C oraz wyłącznik przeciążeniowy.
Co i jak to wróżenie z fusów
IM dłużej to pisze to dołączam sie do zdania kolegów :<

Ci panowie inżynierowie ze swoją wiedzą teoretyczną co nie trzymali nigdy śrubokręta w ręku niech mnie nie krytykują za takie rady czy brak fachowości

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 16-03-10, 20:21   

Ja akurat trzymałem nie jeden raz śrubokręt i dla kolegi trzymam nawet w tej chwili , a tak poważnie to jestem wykonawcą i niekiedy projektuje sieci . Uważam , że Kolega nie powinien udzielać takich rad osobie nie mającej żadnego pojęcia o elektryce ! Zamiast dobrze może wyjść żle .
W głowie się nie mieści mi by radzić komuś robienie takiej '' partyzantki '' - bez pomiarów , uprawnień , i wiedzy na temat instalacji .
A może blazej63 ma zabezpieczony ten PEN bezpiecznikiem lub wył nadprądowym , a teraz podłączy sobie RCD i jak na tym skożysta ? Tak ,tak tacy goście już byli co tak '' modernizowali '' stare instalacje , że zarówno w PEN jak i L były '' esiory '' Takie przypadki może nie są częste , ale warto mieć je na uwadze . Wk* iam się , gdy ktoś tak chce oszczędzać na życiu swoim i swojej rodziny i bagatelizuje niebezpieczeństwa .

siekierowy 
Aktywny uczestnik forum
elektryk

Wysłany: 16-03-10, 20:23   

andrzejac napisał/a:

a ja zrobie wszystkim kolegom(elektrykom) na złość co nie chcą sie wypowiedzieć

Do rzeczy wygląda na to po Twoim "schemacie że jest to sieć typu TN-C
Normy mówią że nie można wnim stosować wyłącznika różnicowo-prądowego jednakże....
Życie to co innego....

należy rozdzielić przewod ochronny i neutralny przed wyłącznikiem wpinasz faze i PEN do różnicówki zasilasz wszystkie gniazda jako L1 i PEN(który jest "jakby" N) itp. Przewodem ochronnym wyprowadzonym przed różnicówką również zasilasz wszystkie gnizada jako przewód ochronny którym jest. Podłączenie L1 i PEN a następnie rozdzielenie na N i Pe w gnieździe może powodować błędne zadziałanie różnicówki.

takim sposobem uzyskujemy "prawie" TN-CS(odsyłam do lektury) Różnicówka nie chroni przed skutkami zwarć i przeciążeń więc obwód nalezy odpowiednio zabezpieczyć zabezpieczeniem TYPU "ESKA" w bloku, mieszkaniu typu B , jakie to B czy 20 czy 25 a może 16 zalezy od tego co jest w domu czy masz M1 z kuchenką, pralką i TV czy M5 - dwa telewizory, kuchenke elektryczną na cztery blaty i piekarnikiem i podgrzewaną wannną czy bojlerem. Dobór zabezpieczeń zależy od mocy urządzeń i spodziewanego prądu, wszystko do wyliczenia.

Co ważne przepisy mówią o oddzielnym zabezpieczeniu łazienki różnicówką o większej czułości określanej w mA. W praktyce zwykle wszystko wykonuje sie na jednej i wszystko jest OK

I niech mnie ktoś spróbuje poprawić kto wykonywał choć raz instalacje w mieszkaniu z TN-C na własną kieszeń, ja nie mam skarg a ochrona spełniona

Jak ochrona jest spełniona, to ja jestem brytyjski następca tronu, a skarg nie masz, bo pewnie klienci w zaświatach... Panu Bogu się skarżą...
I teraz już wiadomo, skąd się biorą tacy butni "fachofcy", którym się wydaje, ze jak do szkoły nie chodzili, to wiedzą więcej niż profesorowie.
Żal mi Cię, fachofcu.

andrzejac 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 20:35   

Elektromonter2 napisał/a:
Ja akurat trzymałem nie jeden raz śrubokręt i dla kolegi trzymam nawet w tej chwili , a tak poważnie to jestem wykonawcą i niekiedy projektuje sieci . Uważam , że Kolega nie powinien udzielać takich rad osobie nie mającej żadnego pojęcia o elektryce ! Zamiast dobrze może wyjść żle .
W głowie się nie mieści mi by radzić komuś robienie takiej '' partyzantki '' - bez pomiarów , uprawnień , i wiedzy na temat instalacji .
A może blazej63 ma zabezpieczony ten PEN bezpiecznikiem lub wył nadprądowym , a teraz podłączy sobie RCD i jak na tym skożysta ? Tak ,tak tacy goście już byli co tak '' modernizowali '' stare instalacje , że zarówno w PEN jak i L były '' esiory '' Takie przypadki może nie są częste , ale warto mieć je na uwadze . Wk* iam się , gdy ktoś tak chce oszczędzać na życiu swoim i swojej rodziny i bagatelizuje niebezpieczeństwa .

Co prawda to prawda partyzantkę mogą robić partyzanci co przynajmniej raz robili to pod okiem większego partyzanta od siebie i mają wiedze w temacie. Laik, może nie zawsze wyjść na tym jak by chciał i narazić siebie i innych.
Odpisując dla autora nie wiem jakie ma wykształcenie i wiedze, sądząc po "schemacie" malo wspólne z elektryką i nie znam też instalacji a z neta i klawiatury nie wywróżę tego.
Mam pewne wątpliwości co do tego że z każdym podłączeniem nalezy udać sie do pomiarowca. Może jak zdobęde uprawnienia na pomiar, popracuje kilka lat zdobęde doświadczenie też będe podobnie sie wypowiadać.
Cytat:

Elektromonter2

wypowiadając sie o p.inżynierach nie miałem na myśli w żadnym wypadku konkretnej osoby.

andrzejac 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 20:40   

siekierowy napisał/a:
którym się wydaje, ze jak do szkoły nie chodzili, to wiedzą więcej niż profesorowie.
Żal mi Cię, fachofcu.

Chodzili do szkoły i doświadczenie też mają.
Bład w tym że radze komuś kto mniemam nie ma żadnej wiedzy a to są manewry ekstremalne i trzeba wiedzieć co sie robi.
Jak ktoś poprosi jeszcze mnie kiedyś o podobną fuche to też ją wykonam bo zarabiam na siebie a nie na alufelgi dla mojego szefa i nie uważam żebym robił fuszerkę bo wykonuje to starannie zachowując wszystkie standardy, i możesz sie ze mną kłócić a ja mówie że ochrona jest spełniona jeśli masz wątpliwości poczytaj zasade, budowe i działanie różnicówki, a jak chcesz to przyjedz i pokarzę Ci to na własne oczy.
Jakbyś był bardzo ciekaw 8 lat w zawodzie elektryk-automatyk maszyn przemysłowych w pewnej dużej firmie oponiarskiej w Olsztynie usówam przez tydzień więcej awarii niż niejeden elektryk przez rok.

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 20:52   

andrzejac napisał/a:
elektryk-automatyk maszyn przemysłowych

Witam,
Kolego raczej nie ma takiego zawodu/nie powinno być...to jest hybryda!Albo jest się elektrykiem utrzymania ruchu...albo automatykiem utrzymania ruchu!Z Kolegi to jest widzę złota rączka...zakłada różnicówki gdzie popadnie,przy okazji wymienia opony w wolnych chwilach... :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

andrzejac 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-03-10, 21:00   

W angażu elektroelektronik powiedzmy że użyłem zbyt potocznej nazwy fakt brzmi to śmiesznie. Opony nie trzymałem w ręku nawet :) chyba że od swojego samochodu.
czarek04.02, elektryk-automatyk to potoczne nazewnictwo w zakładzie i uwierz mi że hybryda to mało i ile rzeczy mozna robić.

Co do tej różnicówki to będe stał przy swoim, jeśli znam instalacje, i wiem co robie to nic nie stoi na przeszkodzie. Przerabiam TN- C na TN-CSa nie powinno sie tego robić, ale jak ktoś Ci daje 1500 za całkowitą instalacje w mieszkaniu to trzeba być idiotą żeby nie odmowić jeśli znasz instalacje i wiesz że nikt nie odwalał żadnych manewrów.

Odpowiedz do tematu