Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pod latarnią najciemniej
Autor Wiadomość
Uzytkownik 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-04-10, 21:12   Pod latarnią najciemniej

O to co niedawno udało mi się upolować. Do podłączenia włącznika wykorzystano oczywiście żyły niebieskie i zielono-żółte nie zadając sobie trudu założenia koszulek termokurczliwych o dozwolnej barwie, żyły brązowe zawinięte w jakiś kołtun z taśmy izolacyjnej. Oczywiście to nie ja wyciągnąłem włącznik z puszki. On po prostu tak zwisa ze ściany, prawdopodobnie nie da się go obsadzić ze wzgędu na to że w puszce jest sporo zaschniętej zaprawy, no i ten kołtun nie pomaga. Nie muszę dodawać, że budynek jest normalnie w bieżącej eksploatacji, chodzą po nim ludzie i nie wszyscy są elektrykami.

A teraz trzymać się krzeseł. Zdjęcie zostało wykonane w budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej przed wejściem do Katedry Wysokich Napięć i Aparatów Elektrycznych. :roll: Instalacja jest nowa, swieżutko po wymianie. Nie wiem czy ma miesiąc.

W zasadzie nie wymaga komentarza. A pan prowadzący zajęcia na tym samym piętrze dosłownie 15 metrów dalej dumny opowiada jak to kilka razy doprowadził do odebrania uprawnień partaczom nie znającym norm :shock:
Przechodząc koło tego dzieła chyba za każdym razem zamyka oczy.

czarek04.02 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 13-04-10, 23:23   

A może tak specjalnie zrobiono,tak zwany sabotaż kontrolowany...czeka na opinię młodych,gniewnych :roll:

Pozdrawiam serdecznie,
czarek04.02

harry5 
Uczestnik forum

Wysłany: 14-04-10, 07:49   

Z czasem zauważysz kolego ,że tego typu wykonanie instalacji to w zasadzie standard , Oczywiście nie twierdze ,że to poprawne . Ale takie życie .

Pozdrawiam

tomek06 
Uczestnik forum

Wysłany: 16-04-10, 22:43   

poprawnie to ja to widzę tak:
Szef nie ma pieniędzy na paliwo do nowej BMki i na zatrudnienie samych elektryków, więc ma jednego starego lisa - elektryka i 5 niedouczonych pomocników. łatwo wygrywa przetargi bo jest tańszy o 20% od dobrej firmy. Znając życie to taki szef nie inwestuje w szkolenia, środki bhp i w narzędzia elektryczne. normalnie brak słów...Łatwiej jest wydać 300 zł na kurs i 100 zł na egzamin w SEPie na osobe, potem płacić 3/4 albo i mniej godnego wynagrodzenia pseudoelektrykowi który nie zna podstaw, coś wie o kolorach przewodów, reszte doczyta albo zapyta ww lisa elektryka.
co do koloru ochronnego to jest zasada, ale jak się jej nie zna...!czekam na komentarze, pozdrawiam

jacek1121 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-04-10, 08:22   

Myślę sobie tak, że część osób wykonujących zawód elektryka nie przykłada się do pracy tak, aby wykonanie danego zadania odbyło się zgodnie z normami i przepisami obowiązującymi. Robota jest robiona pod kątem, aby zrobić " a co będzie to będzie". W tym zawodzie niestety trzeba cały czas się kształcić, ale to już zależy od firm, pracowników, czy chcą być na rynku spostrzegani jako wykwalifikowani elektrycy i godni zaufania.

Pozdrawiam

RomnN 
Uczestnik forum

Wysłany: 17-04-10, 10:42   

Modne ostatnio określenie "Wolny rynek " często staje się dzikim rynkiem ,jeśli pracodawca chce być konkurencyjny ,to ogranicza koszty .Jeśli wielu bezrobotnych( uprawnionych do pac ) bez prawa do zasiłku szuka tego pracodawcy, to rynek działa . Dla jednych prawidłowo , dla drugich nie. Są kraje gdzie najniższa stawka godzinowa jest wywalczona , zdobycie uprawnień elektrycznych to nauka i praktyka pod dozorem (o dziwo związków zawodowych ) przez wiele miesięcy. Jakie są kary dla pracodawców którzy łamią prawa pracownicze i ile jest urzędów gdzie pracownik może się poskarżyć to ,ho ho. Nielegalnie zatrudnieni bez uprawnień są często wyprowadzani z budowy w kajdanach. Określenie "Free market" powstało w takim kraju i po ok.200 latach dzikiego rynku , wszyscy bezrobotni mają prawo do zasiłku a ich małoletnie dzieci kartki żywnościowe 250$ mc. "Mafia " elektryczna to ok. 80 % czarni robotnicy pozostali to właściciele,projektanci i jedno lub kilku osobowe firmy. Kocham swój kraj,zwłaszcza przyrodę i cieszę się że mamy chociaż Stowarzyszenie.

Kamilek. 
Uczestnik forum

Wysłany: 27-04-10, 15:22   

W Polsce jeszcze długo nie będzie "normalnie".

Dla mnie elektryka jest jedną z pasji i jak ktoś prosi mnie
o małą robótkę to od razu mowie że albo robimy
"jak należy" albo wcale i nie ważne czy to znajomy,
sąsiad, rodzina.

PS. Ciekawe co na to studenci ](*,)

RomnN 
Uczestnik forum

Wysłany: 28-04-10, 14:04   

Studenci do projektów ,laptopów szaf sterowniczych prac doktorskich a reszta do słupołazów ,bruzdownic, minikoparek i bębnów z kablami ,przy małej dozie szczęścia . Roboty będzie coraz mniej ,chętnych coraz więcej . Ale obietnic przed wyborami mnóstwo .PKB na minusie.

Odpowiedz do tematu