Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Oświetlenie podbitki , a instalacja odgromowa
Autor Wiadomość
Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 02-01-11, 12:06   Oświetlenie podbitki , a instalacja odgromowa

Witam , chciałbym się dowiedzieć jak Koledzy rozwiązują problem instalacji odgromowej (zwody ) , jeżeli w podbitce są przewody oświetleniowe . Obecnie przecież często w podbitce montowane są halogeny , a bezpieczny odstęp izolacyjny nie jest zachowany lub trudny do osiągnięcia , bo szpeci budynek .

fussy 
Aktywny uczestnik forum
Samozwańczy Expert

Wysłany: 02-01-11, 23:05   

Witam

Słuszna uwaga. Zresztą ten problem nie tylko dotyczy instalacji podświetlenia w podbitce ale i instalacji elektrycznych na poddaszu. A jak jest rozwiązywany - myślę, że zazwyczaj nijak. Nikt się tym na ogół nie przejmuje, cieszyć się należy, że instalacja odgromowa nie służy jako nośnik do podczepiania innych instalacji np. węża świetlnego. Niestety taka jest praktyka wykonywania instalacji.

Podchodząc do tego zagadnienia poważniej, ale i bardziej teoretycznie to można rozważyć okoliczności, które umożliwiałyby zmniejszenie odstępu izolacyjnego. Można to zrobić na kilka sposobów, często jednak zmieniając koncepcję instalacji odgromowej. Można też zastosować przewody HVI (droga impreza), lub przynajmniej ich rezac - grubościenną rurkę izolacyjną jako osłonę przewodu odprowadzającego. Dla nie wysokich budynków <10m takie rozwiązania z reguły zdają egzamin.

pzdr
-DAREK-

upin 
Aktywny uczestnik forum

Wysłany: 02-01-11, 23:20   

Na ten moment powiem tak, im mniej wiesz tym bardziej śpisz spokojnie.
I ta metoda cechuje wielu elektryków. Jakoś tam będzie a jak pieron się zapędzi to zwalimy winę na siły nadprzyrodzone.
Problem podjęty wymaga dyskusji akademickiej,
A tutaj mamy przyziemny sposób rozwiązania problemu, LO Żeromskiego w Szczawnicy przy ul. Zdrojowej

Aha, zapomniałem dodać, że jest to uziemienie zacisku PEN. Ech to zawodowe zboczenie!!
A może odezwie się autor tego dziwoląga??

PS
Kto temu [...] dał uprawnienia do pomiarów? Jaka komisja SEP podłożyła się?
Ostatnio zmieniony przez Jan_Czech 03-01-11, 08:35, w całości zmieniany 1 raz  

fussy 
Aktywny uczestnik forum
Samozwańczy Expert

Wysłany: 09-01-11, 18:11   

Witam
Ostatnio mam tak dużo pracy, że niestety nie mogę poświęcać pisaniu na forach zbyt dużo czasu.
Ale wracając do tematu. Uważam, że problem podjęty przez kolegę Elektromonter2 - właściwych odstępów izolacyjnych nie powinien być bagatelizowany. Niestety w praktyce jest inaczej. Koledzy elektrycy na forach wolą podejmować bardziej przyziemne problemy tj. podany przez kolega upin podłączenia przewodu uziemiającego do przewodu odprowadzającego (czy złącza kontrolnego) czy "czy piorun wyrobi się na zakręcie".

Przypuszczam, że wielu kolegów NIE zgodzi się ze mną, ale wolałbym mieć w swoim domu przewód uziemiający PE podłączony tak jak na obrazku zamieszczonym przez kol. upin niż mieć zbyt małe odległości miedzy przewodami odprowadzającymi lub zwodami, a innymi instalacjami.

pzdr
-DAREK-

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 09-03-11, 22:13   

cytat:
'' Problem podjęty wymaga dyskusji akademickiej ''
Proszę bardzo , ja jestem za .....

Interesuje mnie podejście innych Kolegów do tego tematu. Czy nikt nie ma nic do powiedzenia ?

Odpowiedz do tematu