Strona Główna Forum STOWARZYSZENIA ELEKTRYKÓW POLSKICH
Witamy :)

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Jack
27-09-09, 19:44
Zasilanie klap dymowych
Autor Wiadomość
pakison 
Uczestnik forum

Wysłany: 26-09-09, 00:07   Zasilanie klap dymowych

Witam mam problem czy ktoś z was pracował już nad projektem albo wykonaniem podłączenia zasilania klap dymowych typu DX-4 albo LX-4?
Chodzi mi o to ile można ich najwięcej podłączyć w jeden obwód jakie obciążenie przyjąć, czy trzeba używać kilku przewodów by wysterować te klapy czy wystarczy jeden np HTKSH ? Czytałem gdzieś że trzeba osobno zasilić siłownik a osobno wyzwalacz, czy ktoś wie jak to jest tak naprawdę? dziękuję za ewentualne informacje. Pozdrawiam Pakison

fussy 
Aktywny uczestnik forum
Samozwańczy Expert

Wysłany: 26-09-09, 09:35   

Witam

Takie pytanie - czy kolega nie pomylił klap? Z tego co kojarzę to w/w klapy są klapami pożarowymi odcinającymi (a nie do oddymiania).

Niedawno wykonywałem projekt serwerowni łącznie z zabezpieczeniami i sterowaniem do LX. Z tego co pamiętam osobne połączenie realizowałem do wyzwalacza i siłownika klapy.

pzdr
-DAREK-

a12nd
[Usunięty]

Wysłany: 26-02-10, 00:10   

Witam

Klapy pożarowe odcinające na budowie często nazywane są po prostu klapami dymowymi- prawdopodobnie stąd nieporozumienie. To ile należy doprowadzić przewodów najlepiej sprawdzić w DTR. W instalacji którą obecnie wykonuję wystarczy jeden kabel i to w dodatku YDY.
pozdrawiam

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 26-02-10, 11:43   

WITAM . Kolego a12nd coś ci się pomyliło . Nie ma kabli YDY , są jedynie przewody o takim oznaczeniu . Elektryk powinien używać fachowego języka , świadczy to o jego kompetencji i wiedzy . A z tym przewodem YDY to ........

a12nd
[Usunięty]

Wysłany: 26-02-10, 16:03   

Elektromonter2 napisał/a:
WITAM . Kolego a12nd coś ci się pomyliło . Nie ma kabli YDY , są jedynie przewody o takim oznaczeniu . Elektryk powinien używać fachowego języka , świadczy to o jego kompetencji i wiedzy . A z tym przewodem YDY to ........

Przepraszam bardzo chodzi oczywiście o przewód YDY. Swiadczy to tak bardzo o mojej niekompetencji ze po przeczytaniu Twojego postu płakałem jak dziecko przez pół nocy. Poza tym nigdzie nie napisałem, że jestem elektrykiem a do tego wszystkiego pozdrawiam!

Elektromonter2 
Aktywny uczestnik forum
OW SEP

Wysłany: 26-02-10, 18:23   

WITAM . Może i kolega powinien płakać , ale ze swojej niewiedzy , a nie z tego , że zwróciłem ci uwagę . Skoro nie jesteś elektrykiem , ale wykonujesz zawód elektryka powinieneś znać takie podstawowe określenia . Montujesz klapy i i nie odróżniasz kabla od przewodu ? Twój wyraz kpiny oznacza jak traktujesz elektrykę , .....
Znam wielu takich co robiło przy instalacjach , a dla nich istniała tylko jedna nazwa - kabel . '' Kabel YDY '' był uniwersalny - do układania w ziemii , powietrzu i budynkach . Tak więc kolego nie określaj wszystkiego jako kabel . Ja tyko upominam kolegę , że fachowiec powinien starać się używać określeń profesionalnych .

Rieux 
Uczestnik forum

Wysłany: 13-10-10, 19:25   

Na terenie budowy P.C.T w Gdańsku do zasilania siłowników klap dymowych, pożarowych odcinających czy też upustowych używamy przewodu HDGs 2x2,5^2; do łączenia modułów sterujących elementami pętli dozorowej SAP YnTKSYekw 1x2x1^2, zaś do łączenia modułów sterujących z centralami oddymiania, zasilaczami buforowymi oraz centralami zabezpieczeń ogniowych stosujemy przewody HDGs 2x1^

Chris0659 
Uczestnik forum

Wysłany: 22-04-13, 14:28   

Widać ilu elektryków tyle zdań na temat podłączenia klap dymowych hehe No cóż... w naszym kraju tak poprostu jest :)

Odpowiedz do tematu